Za dědu, za bábu i za myšku

Na stránkách Janiky dostal jsem se do věcné leč bouřlivé debaty s Kamilem Mudrou. Kamil pravil: „Ale když jsi tedy toho mínění že komunistický režim byl už od základu špatný, prohnilý, a protivný, mohl bys prosím tě nějak upřesnit co měl být ten jeho základ? A popsat jak by měl ten základ vypadat aby špatný, prohnilý a protivný nebyl? Myslím tím nějakou jeho realizovatelnou podobu.“

Protože už jsem dříve podrobně popsal všechny problémy lidstva a novým zpracováním bych se už jenom rozmělňoval, slíbil jsem mu, že zde otisknu svůj starý článek z dubna 2012, který byl otištěn na blogu iDnes.  V podstatě to mohu podepsat i dneska, s jednou výjimkou: čas běží nemilosrdně a tak bych právo první noci vyloučil definitivně.

A teď tedy ten článek, začneme nadpisem:

Nová strana se jmenuje Zadědu

Strana zaměstnanců, dětí a důchodců. Taková struktura by nám měla zajistit v parlamentu ústavní většinu – no a potom se začnou dít věci.

Program mé strany (jsem otec zakladatel) je revoluční, přitom ale hlavním pilířem je demokracie, Listina základních práv a svobod (tedy Ústava ČR) a – pokud mi bude zdraví sloužit – i ius primae noctis.

Bude založen na analýze příčin katastrofálního stavu naší společnosti, rozbor vypracuji zdarma, protože to není těžké. Zabývat se budu pouze těmi záležitostmi, které lze rychle a jednoduše změnit, fatální věci (jako je např. hloupost českého voliče nebo existence zahnívající fáze globálního kapitalismu) je možné jenom omezit v jejich ničivém vlivu, tedy v uvedených případech např. vydáváním voličských průkazů nebo přistříhnutím křidýlek finančnímu kapitálu, měnit se mohou jenom pozvolně.

Jak praví básník, je ale spousta jiných věcí, a ty změnit lze.

Hlavní a dosažitelní viníci současné společenské a finanční krize jsou známi: politici a politické strany, státní správa a podnikatelé a živnostníci. Triáda, kterou je nutno přivést k rozumu, tak, aby plnila svá poslání. Jinak než násilím to nepůjde, to je vám snad jasné, vždyť některé části téhle chobotnice mají vysloveně kriminální a mafiánský charakter, jejich rozbití bude těžké a já nejsem žádný Cattani.

Několik jednoduchých principů ale zmůže hodně. Například princip „Co bylo ukradeno, musí být vráceno“, za kterým jistě stojí i pravicoví voliči, vždyť je to jejich heslo, pomůže revidovat českou cestu privatizace. Za firmami, které rozkradly tento stát, stojí konkrétní lidé a ti vlastní nemalé majetky. Kapišto? Zpět k pramenům jejich náhlého štěstí, samozřejmě oni budou prokazovat původ majetku, stejně jako všichni bohatci, no a pokud neprokážete, že pochází ze zdaněných peněz, tak napravíme některé křivdy. Nebo všechny.

Trestní odpovědnost ještě zvážíme, podle toho, jak se budou cukat.

Naplníme sen české pravice, zajistíme malou, finančně nenáročnou a přitom výkonnou státní správu. Takže s okamžitou platností a bez náhrady zrušíme senát. Jeho funkce, shledáme-li jaké, převedeme na prezidenta. Poslanecká sněmovna se zmenší na 101 poslanců, náhrady rovněž, takže maximální poslanecký plat bude (sakumprdum) padesát tisíc. A stejná redukce postihne ministerstva, všechny služební automobily pryč, máme přece veřejnou dopravu, alespoň se budete snažit, aby byla kvalitní a došlápnete na kolegu, ministra dopravy.

A opět jednoduché principy: náklady na provoz ministerstev se sníží na polovinu. Že to nepůjde? Ale jděte, například jenom kompletní zákaz outsorcingu pro záležitosti, které jsou v pracovní náplni státních zaměstnanců, ten přinese stamilionové úspory. A což teprve likvidace institucí, jako je (namátkou) Státní rostlinolékařská správa. Už jste někdy o ní slyšeli? Co dělá? No to právě nikdo neví. A takových příjemných vynálezů pro co nejjednodušší cestu českého úředníka od kolébky k důchodu jsou přitom desítky.

Drsné to bude v justici a v policii. Zcela zvlčilé organizace, které bude nutno od základu přebudovat, jak organizačně, tak i co se zvrhlého myšlení soudců, státních zástupců a policistů týká. Prvním předpokladem je drastické snížení platů, u soudců a zástupců na třetinu, u policistů platy zachováme (s výjimkou nejvyšších úředníků), ale o třetinu snížíme jejich počty. Likvidace výsluh, i zpětná, je samozřejmostí. A začneme je trestat, tak, jako je za mizerný výkon své práce trestán obyčejný zaměstnanec. Včetně odpovědnosti za škodu, kterou pácháte, milí úředníci, u nedbalostních budete odpovídat do deseti platů, u úmyslně spáchaného komplet. A zrušení všech justičních institucí nad okresní a krajské soudy a zastupitelství. A poroty, soudce bude dbát jenom na procesní správnost jednání soudu, a samozřejmě konec privátních advokátů a exekutorů, státní a družstevní advokátní kanceláře nabídnou velmi mírné sazby za právní pomoc.

Zdravotnictví. Kompletní zestátnění, včetně zdravotních pojišťoven, včetně lékáren, včetně zřízení velkého státního podniku na výrobu léků.

To samé důchody, zrušení třetího pilíře, základ bude tvořit průběžný systém, připojištění pouze bez účasti státu.

Prosadíme to, aby v každé zadrhávající oblasti, a že jich je, byla k privátním firmám vytvořena konkurence státních a družstevních podniků, typicky v pojišťovnictví nebo při zaměstnávání obtížně zaměstnatelných, ať už vlastní vinou nebo těch, kteří za to nemohou.

No a nakonec vy, milí podnikatelé, manažeři a živnostníci. Dobře už bylo, to vás musím ujistit. Pokud jste byli schopni své obrovské majetky vytvořit do roku 2006 i za tvrdších podmínek, bez zločinné pomoci ODS z posledních let, pak se vrátíme ke starému systému odvodů a daní. Státní pokladna rázem zbohatne o (asi tak) 120 miliard ročně – a je po problému s deficitem. Samozřejmě doložíte původ majetku, provedete majetková přiznání, zavedeme registrační pokladny. U živnostníků převezme stát na svá bedra účetnictví, tím vám hodně ulehčíme, a postupně přejdeme na elektronický systém plateb ve všech oblastech. Zkrátka, ani jedna koruna nebude černá. Povinné členství v odborech pak částečně vyrovná obrovskou nerovnováhu v postavení zaměstnance a zaměstnavatele.

Jste velcí vlastenci, tak jistě rádi přispějete svému národu formou mimořádných daní z nemovitostí nad 200 čtverečních metrů zastavěné plochy (bazénů nad 30), auťáků nad dva litry obsahu, jachet nad patnáct metrů délky, zavedeme extra spotřební daň u luxusních výrobků. Zajisté vám nebude proti srsti, když dědictví omezíme na hodnotu 66 milionů, vše nad to připadne peklu. A jistě velmi rádi pomůžete vytáhnout státní finance z bryndy exkluzivní daní pěti procent z obratu u firem, které působí v daňových rájích. Uvědomte si, že jsme všichni smrtelní – a co s prachama, když to máte stejně už za pár.

Toto samozřejmě není vše, mnoho dalších pozitivních opatření jsem nestačil vyjmenovat (například ukončení spekulací s měnou, s finančními produkty, s poradenstvím, s obsazením vedoucích míst ve státní správě pravičáky, lidmi s politickým krytím, narovnání poměrů v médiích) to bychom tady byli tejden. Musím ale zvlášť zdůraznit, že jsem velmi vstřícný a ochotný ke kompromisům.

Například jsem kdykoliv ochoten vzdát se práva první noci.

 

Reklamy
Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

17 thoughts on “Za dědu, za bábu i za myšku

 1. Bych se skoro vsadil ze za tento program by FSICHNI programem postizeni pochopili jako velkou hrozbu a vazne uvazovali a mozna jiz zacali zkoumat, jestli ten program neni na zalobu a nasledne na zavreni.
  Dlouhou radu svobod od podnikani a hromadeni penez kterou kapitalismus v CR dnes umoznuje a zakonem zarucuje jakoz I dalsi svobody temi nejschopnejsimi nejschopneji vyuzivane by byly fuc a mozna prave proto kdyz jsi poprve tento program otiskl reagoval jisty kumstyr na to tim ze zacal premlouvat seniory
  a tak jsme byli svedky programu pro baby a dedky,
  aby konecne pochopili ze svet patri mladym,
  at jim neprekazi a pro ne o to nejlepsi se snazi.
  Pokud jde o volby a voleni tech nejschopnejsich do politiky,
  jen politik s pravicovejma koulema je nejlepsi do politickeho necasu
  v boji podle pravidel spravneho trzniho zapasu.
  Pristup na jejich pravidla hry a vyhnes se osocovani a z cenzurovani trapasu.

  • Jenže moje strana bude mít ústavní většinu, tedy nálezy ústavního soudu (pokud ho rovnou nezrušíme) budou mít pouze doporučující povahu. Za třetinový platy od nich nemůžeme chtít plnohodnotný výkon.

 2. Ještě bych se přimlouval za jedinou (samozřejmě státní) banku. A s tím snižováním počtu policistů bych nespěchal. Při tom počátečním „úklidu“ je budeš potřebovat.
  A jak jsi vypočítal tu cifru 66 miliónů? Že ty máš políčeno na nějaké dědictví přesně v téhle výši 🙂 A nebo, ty filuto, hodláš po sobě takové zanechat 😀

  • Státní banku nepochybně zřídíme, správná připomínka, ale ponecháme jí konkurenci, aby se finančníci řezali a bylo jim úzko.
   Policistů je jednak v evropském srovnání přebytek, jednak stejně nic nedělají, kromě svých adrenalinových sportů při automobilových honičkách a šou akcí pro média.
   66 milionů je doslova pekelná částka.

 3. Tak ty si pokoj nedas, tarasi :o)
  Mozna bys mel ale prehodnotit zdravotnictvi, to byl jeden z bodu, kvuli kteremu se zvonilo klici.
  Unyla sestricka ve vlnenych ponozkach vystrkuje napul hlavu skvirou dveri, za ni si ulepena pani doktorka/ pan doktor usrkava kaficko, cekarna plna jak prase. A sef zdravotnickeho zarizeni ma otevrenu temer privatni praxi ve ktere pouziva materialy a pripravky, ktere nepusti dolu na obvody- jen pro protekcni pacienty.
  Novalgin neni, musite si pockat at ho nafasujeme, to ale muze trvat, protoze na podniku jsou v expedici vsichni marod.

  • Tak tos asi ještě neviděl, jak to vypadá na okresní úrovni v ordinacích některých specialistů dneska. Půl dne, jen to fikne. A v lékárně osm stovek doplatku. Ale zrovna teď jsem někde viděl titulek článku, že jako kdyby šel socík dál, tak bysme se měli líp než dnes. V průměru možná. Nebo v globálu.

 4. Když se zamýšlím nad vykořisťováním člověka člověkem, nejvíce mi tam vadí otroctví peněz.
  Ani pravice, ani levice tohle neřeší. Vždy se najde nějaká menšina, která tohle použije proti většině. Ve všech stranách.

  • Peníze jsou totiž zástupcem, zdánlivě sterilním přenašečem otrokářského řádu do novověku. Nevím, jestli jste to měl myšleno technicko-ekonomicky nebo pocitově, ale je přece geniální že vás kapitalista platí penězi, o které okradl druhé. A současně s výplatou vás okrade také, o část hodnoty vaší (nebo tedy naší) práce. A furt dokola se to točí a v každým kole má kapouš svůj zisk. Hromádka roste.

   • Dělá to furt ta samá tisícina národa. Za komoušů i za kapoušů:-)

 5. Hlasim se jako narodni spravce nejakeho lekarenskeho retezce, stacil by mi Dr.Max

  • Dobře, já s vámi počítal na ministerstvo obrany, ale když vám to stačí takhle…

  • Navrhuji, aby byl narodni spravce Dr. Maxe zaroven predsedou Komise pro nakup a distribuci zahranicnich leciv. Aby se tak predeslo mozne korupci.

   • Neni problem, ja to zvladnu. I kdyz ta obrana je zajimava, dostal bych generalskou hodnost ?

    • To asi ne, jako Max byste mohl dělat jenom knírače plukovníkovi… jak se sakra jmenoval?

       • Nechtěl jsem vám to Eddie ani říkat, abych vás nezranil, ale na tom ministerstvu jsem pro vás schovával křeslo samotného ministra. Není to nadměrný sešup, od ministra ke stájovému pinčovi plukovníka von Zillerguta?

Komentáře nejsou povoleny.