Generálové jsou ze svíčkové

Je to věc záhadná a nevysvětlitelná: nad Evropou je sestřeleno civilní dopravní letadlo na pravidelné lince, prostor je sledován radary, leteckými dispečery, vojáky, radiový provoz odposloucháván a zaznamenán, všemu vévodí špionážní oči družic na oběžné dráze – a měsíce po sestřelu nevíme, jak se to stalo a kdo je za to odpovědný.

Samotné vyšetřování nehody je skandál, jak svým průběhem, tak i postojem Ukrajinců a Holanďanů. Ti první udělali všechno proto, aby se k troskám nedostali vyšetřovatelé, zazdívají – stejně jako při sestřelení toho ruského túčka nad Černým mořem před lety – základní údaje z letového provozu. Holanďané zase nejsou – s výjimkou mediálního teátru těsně po nehodě – dost energičtí. Čímž se obě strany stávají podezřelými.

Kupodivu, jedna věc je ale zcela jasná od samého počátku: za sestřelení letadla nesou právní odpovědnost ukrajinské úřady, protože neuzavřely kompletně vzdušný prostor nad oblastí bojů. Za bezpečnost leteckého provozu odpovídá stát, nad nímž se odehrává. Putin to řekl hned den poté. Tenhle fakt jakoby Západ nevnímá, západní noviny ho nezdůrazňují, přitom je to jediná okolnost, o které není pochyb.

Prostor měl být uzavřen zejména proto, že tam byl pár dní předtím sestřelen ukrajinský vojenský AN-26. Nejpozději od té chvíle musely být přelety civilních letadel zastaveny, spíše však hned od prvního výstřelu v oblasti.

Z pozice neinformovaného čtenáře je však téměř nemožné ukázat na toho, kdo letadlo sestřelil. Mohli to být jak Ukrajinci, způsobem, který je mnohokrát popsán, mohli to být ale i Opolčenci, když si spletli civilní letadlo s vojenským, zvlášť, když asi oprávněně předpokládali, že prostor je uzavřen. Toho Antonova z šesti kilometrů totiž asi předtím kulobrokem nesundali, prostředky na to tedy měli.

Do proruských postojů vhání evropského občana strašlivá prolhanost ukrajinské a západní propagandy a zejména pak arogantní a zlovolné používání dvojího metru při posuzování téměř totožných událostí (typicky Kosovo a Krym). Jak je možné, že zásadní odpovědnost ukrajinské vlády není vůbec zmiňována? Západním médiím vyhovuje (a pilně tuhle okolnost rozmazávají), když bolestí zmučená holandská matka vykřikuje do kamer „Pane Putine, vraťte mi mé dítě!“, ale konstatování té výše uvedené základní odpovědnosti se vyhýbají jako čert kříži.

Jedno je však jisté: pokud letadlo malajsijských aerolinek sestřelili Opolčenci, a pravděpodobnost, pokud je ji vůbec možné jenom z veřejných zdrojů stanovit, odhaduji asi na 50 %, byla to jistě tragická událost, která je však v prostředí bojů, kdy těm bojovníkům s prsty na spoušti jde v každé chvíli o život, pochopitelná. Pokud však letadlo rovněž s padesátiprocentní pravděpodobností sestřelili Ukrajinci, je to ten nejtěžší mezinárodní zločin, po němž může následovat jenom vyhlášení okupace nad celou Ukrajinou prostřednictvím Rady bezpečnosti a sil OSN, zatčení celé ukrajinské vlády a armádního velení a její odsouzení na doživotí.

Historie civilních letadel, které byly v době míru sestřeleny vojenskými kovbojíčky, je stručně popsána ZDE.

Vyniká mezi nimi americký pablb, který v rauši hrdinného bojovníka sundal v roce 1988 íránský dopravní letoun a ještě za to pak dostal medaili. Podobné vojenské hovado, jaké ztvárnil Jan Libíček ve filmu Pane, vy jste vdova!, když na letišti na státní návštěvu přijíždějícimu králi usekl ruku.

Pak Františku Filipovskému udělali novou z telecího.

Ze stejného materiálu, jako jsou vojáci.

Reklamy
Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

9 thoughts on “Generálové jsou ze svíčkové

 1. Bych ty zelene uniformy a zelene mozky
  co maj na svedomi ze lid z valky nahy je a chodi bosky
  az tak nepodcenoval a hlavne se jim nevysmival

  Zeleny mozek rozhodovat opet ve valce bude
  o tom kdo prezije ci kdo na smrt pude

  Zas studena valku je tu
  a zbrani hararaseni
  zas nejsilnejsi ukazuji svetu
  ze nad ne neni

 2. Je to typ herectví, které bych nemohl dělat. Ani v politice. Nejhůře v tajné bezbečnosti. Brrrrr

 3. Tenhle zločin německé sociální demokracie se vymstil o desítku let později, když se Hitler cpal k moci a němečtí komunisté se na Stalinův rozkaz nespojili se sociální demokracií, ačkoliv v tom mohli Hitlerovi společně zabránit. Stalin socdemáky nenáviděl a nadával jim do sociálfašistů. Každá prasárna tohoto rozměru se vymstí nejméně dvakrát: jednou, když se dělá, podruhý v následcích.

  • sem zapoměl, když je blog o lampasácích, připomenout tohoto vejlupka, ve své době nepopiratelného průkopníka humanitárních řešení:
   http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/18422/title/Ludendorff-Erich-von?utm_source=valka_cz&utm_medium=article&utm_campaign=linkthru
   Nejprve když po hekatombách mrtvých „prozřel“ k poznání, že konečný vítězství je v zadeli, tak elegantně „přehodil“ vinu na mocichtivý politiky. A ten následnej brajgl je dokonale popsanej v předchozím odkaze.
   Už se jistě nedovím, koho, po pravděpodobné třetí světové, označí přeživší potentáti za původce.

   • Pepane, to se asi nedozví nikdo. Nebudou už uši, který by si to mohly poslechnout. Je však téměř jisté, že tahle poslední válka bude ještě zbytečnější, než byly ty dvě předcházející.

    • Doufám, že k tomu nedojde. Vrchnost se vždy snaží ukázat na vnějšího nepřítele, aby lidem nedošlo, kdo je vydřiduch. Lidi to začínají vidět a berou debilizátory s rezervou. Nebo myslíte, že červenokaretníkům pšenka pokvete?

 4. SPD se změnila a stala se součástí establishmentu, smířená s monarchií a kapitalismem. Se svými buržoazními protivníky byla připravena se přátelsky střídat ve vládě v poválečném parlamentním systému a její protivníci ji byli blíže než odpadlí soudruzi z USPD, kteří se díky radikálním názorům stali úhlavními nepřáteli.

  Kdyz misto SPD date dnesni Ceskou soc.dem. mate stejny obraz,
  Kazdy kdo by chtel zmenu je nepritel !
  A take se za tech 25 let se nekolikrat vystridali a republiku rozebrali 😦

Komentáře nejsou povoleny.