Jsou Rusové blázni?

Rubl padá, české mediální mrdky jásají, Rusové nakupují valuty, Putin je zatím zticha. V tajze se medvědi uložili k zimnímu spánku a Děd Mrazík naopak začal být aktivní, chystá se, jako každoročně, na Vánoce do Česka. Letos tady vydělá dvojnásobek toho, co loni, díky pádu rublu.

Neboť jaký je účinek měnové paniky na ruské hospodářství? Podobný, jako na Mrazíka. Protože platby za plyn a ropu probíhají stále v dolarech, klesající rubl vlastně vyrovnal, vynahradil v příjmech pád ceny ropy. Protože ruská vláda své vnitrozemské účty vede v rublech, dostává dnes za paliva dvojnásobek toho, co před časem. A export ostatního zboží, je-li jaký, se stal cenově mnohem konkurenceschopnější. Proto ten klid v Kremlu a na Krasnoj ploščadi, neboť to nakonec zaplatí prostý ruský občan, Ivan s Natašou, roztočením inflačního mlýna.

Ani s Leninem to ostatně nepohnulo.

Jiná věc jsou ovšem dnes už otevřeně nepřátelské kroky americké vlády a zákonodárců, jimž upachtěně sekunduje Evropská unie. Svět je uprostřed vichru studené války, která se kdykoliv může proměnit v horkou.

Adekvátní odpovědí ruské vlády na vyvražďování ruskojazyčného obyvatelstva na východě Ukrajiny by bylo ultimátum kyjevské vládě: okamžitě přestanete do civilního obyvatelstva pálit z těžkých zbraní (což je válečný zločin), nebo do tří dnů vyhlásíme nad oblastí bezletovou zónu (precedens: Libye). Pokud budete dál střílet z děl a raketometů, uplatníme proti vašim pozemním jednotkám a hlavnímu městu Kyjevu vzdušné údery (precedens: Srbsko) a území Luhanské a Doněcké republiky bude odtrženo od Ukrajiny (precedens: Kosovo).

A teď se třeba poser, Západe.

Jedině takové jednání americký a evropsko-unijní neoconský imperialismus chápe, to je řeč, které rozumí.

Obávám se však, že na to nemá Putin koule. I přes všechnu šachovou vychytralost je to pořád ten naivní Voloďa, který k Západu vzhlíží coby k nedostižnému vzoru.

Nedostižnému? Kdo by chtěl svobodně následovat (a obdivovat) systém, v němž si hrstka parazitů osvojuje výsledky práce celé společnosti, v němž desítky milionů nejchudších žijí z milodarů, živoří, nedosáhnou na lékařskou péči nebo bydlí na ulici?

Jenom blázen.

Reklamy
Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

14 thoughts on “Jsou Rusové blázni?

 1. Tarasi, mně by se taky líbilo, kdyby to Putin udělal tak, jak píšeš. Jenže USA by se to líbilo ještě víc. A to je strašně těžké rozhodování. Všechny možnosti výběru jsou špatné. Jediné dobré rozhodnutí, které může udělat a které i jemu osobně zachrání krk je takové, které skončí výhrou Ruska. Je výhrou mír za každou cenu, nebo přistoupení na válku? Nechtěla bych to rozhodovat…

  • Je to celkem jednoduché: aktivní opatření (zabrání území) přivádí druhou stranu automaticky do postavení, ve kterém tahá za kratší konec a v podstatě se jenom vzteká (sankce). Humanitární situace lidí na Dobasu je tisíckrát horší, než byla situace Albánců v Kosouvu. Přesto tady Západ intervenoval tisíckrát horším způsobem, než to dělají doposud Rusovém na Ukrajině. Tím precedentem, Kosovem, je nutné neustále mlátit natoidním politikům o hlavu. Čili za stavu, kdy Západ v podstatě vyčerpal své sankční možnosti a mezinárodní situace už (v podmínkách míru) nemůže být horší, nemá Putin jinou možnost než intervenovat, každé jiné rozhodnutí ho oslabí.

  • Za dva dny se propadly o 70%, vcera vystoupaly o 17% a hned je z toho vitezstvi. To je jako kdyz RT komentovala propad rublu clankem „Dolar a eruo klesly“ :o)

 2. To je dobry clanek, tarasi…ano, ted je to na nervy a uvidi se, jestli na takovouhle hru Rusove maji= jestli jsou velmoci. Nicmene se zda, ze veskere vseslovanske a vsesocialni nadje, vkladane do Rusu, berou za sve, na obzoru plachta bila, je to silna trhu vira:

  „Situaci nebudeme nijak regulovat a jeji reseni prenechame silam trhu.“
  http://www.vineyardsaker.de/russland/medwedew-erklaert-mehr-vom-selben/

  K tomu, zda- li jsou Rusove blazni tady zajimavy prispevek z jedne diskuze.

  „Rusové jsou diametrálně odlišní od tzv. „Evropské mentality“. Je to dáno jejich kulturním a národnostním původem. Jsou to jediní téměř čistí Slované a historicky-kult urně vzato mají původ v Byzanci. My nejsme schopni zcela porozumět legendární ruské duši, také z jistého pohledu není o co stát.
  Nadnárodní finannční mašinerie je může jen těžko zlomit, protože jsou méně materialisticky založeni než anglosasko-evro pské národy. Pokládají výše jiné hodnoty- víru a především patriotismus.
  „Ruskou duši“ pochopil dokonale Stalin i když Rus nebyl. Za II světové války potlačil cíleně komunistickou ideologii. A zahrál na vlastenecké cítění Rusů. Nebyla to“ Velká bolševická válka“, nýbrž Velká Vlastenecká válka.
  Rusy nelze zlomit ekonomicky, materiální životní ůroveň je pro ně podružný aspekt, ale to ve Washingtonu nemají čím pochopit…“

  Jelikoz podle sebe soudim tebe, tak bych rekl, ze pro ceskou povahu Rusove blazny opravdu jsou.

  • Já to zase spíš vidím jako záležitost politických mechanizmů než psychologického rozboru. Politika je přízemně materiální a tudíž jednodušší coby algoritmus řešení, i když samozřejmě jsou chvíle, kdy psychologie v pozadí hraje svou důležitou roli. Nadnárodní finanční mašinerie je teď v rozpacích, neboť sankční prostředky proti Rusku jsou omezené a jejich kroky nejednoznačné: jestliže útok na měnu a její devalvace zároveň posílil příjmy Ruska z ropy, částečně gumuje vklady a zároveň zdražuje úvěry, tak jaký je vlastně výsledný vektor všech těchhle sil? Aby nakonec nebyl pro Rusko příznivý…

   • nějak tomu nerozumím.
    U nás, centrální banka cíleně oslabuje měnu, například jak sami přiznali, nakupováním dluhopisů USA. Tímto promyšleným krokem banka znehodnocuje vklady, platy a důchody, různé masivní pilíře penzijního pojištění, zdražuje zboží a činí tím společnosti dobro. Aspoň tak to tvrděj v mediální žumpě.
    A když obdobná situace, i když v podstatně širším měřítku, nastane v Putinstátu, ti samí mediální splašci kvičí nadšením jak Rusko padá na kolena.

    • I am afraid, čtu odzadu, Už jste to pojal, pro nás nemrcouchy svým geniálním způsobem.
     Už to nikdy neudělám. Smažte mě prosím.
     🙂

     • Přece nebudu mazat příspěvek, který oslavuje moji genialitu! To ode mne nemůžete chtít, Pepane.

      Ale skutečně by mě zajímalo, jaké je saldo konto všech těchhle protichůdných sil. A jestli je pád cen ropy saudsko-americký komplot (má to taky všechny možné účinky), nebo se jedná skutečně jenom o pokles poptávky (ten je možné eliminovat poklesem těžby, to OPEC umí).

 3. Některé důležité skutečnosti je třeba chápat o vládě peněz
  1. síla peněz je založena na nedostatku, který vláda reguluje.
  2. Vláda peněz vlastní a řídí všechny závislosti, vydělávání peněz je primární závislost.
  3. Hrozivá síla vlády peněz pochází z prapůvodního stavu nejistoty uměle implantované ve všech lidech a aktivováním různých pokročilých psychických technologií.

  • Jistě, o prachy jde vždycky až na prvém místě, jenže jsou chvíle v životě lidském, kdy se člověk utrhne ze řetězu a přestane být ovládán těmi pákami, které jste popsal. Typicky – rvačka chuligánů na fotbale.

Komentáře nejsou povoleny.