Dvě volby, jedna horší než druhá

Se včerejším blogem a jeho východisky virtuálně (neboť jsme se nepotkali) polemizuje pan Kašuka na CFP. Protože jeho hodnocení situace je s mým prakticky totožné, ale závěry jsou zcela odlišné, zkusím to  své stanovisko ještě upřesnit.

Pan Kašuka v závěrečných třech odstavcích pravil:

„Od chvíle, kdy američtí a evropští politici pochopili, že plán na bleskové ovládnutí celé Ukrajiny jim nevyšel, se snaží vyprovokovat Rusko k vojenské akci tím, že nechávají své ukrajinské dobře vycvičené fašistické válečné psy páchat genocidu na civilním obyvatelstvu hlásícímu se k ruskému etniku, vymýšlí si údajné invaze ruských ozbrojených sil na Ukrajinu a bez jediného důkazu vydávají tyto výmysly za fakta a snaží se na Ruskou federaci svalit vinu za sestřelení Malajsijského dopravního letadla, přestože se neštěstí stalo v ukrajinském vzdušném prostoru a mnohem pravděpodobnějším viníkem jsou špatně vycvičené ukrajinské ozbrojené síly, které disponují celou řadou zbraní schopných podobné letedlo sestřelit.

Události gradovali ke konci roku, kdy byl v USA schválen otevřeně protiruský zákon, ve kterém se o Ruské federaci mluví jako o zemi s imperiálními ambicemi, která je nebezpečím pro sousední země, Evropu a celý svět a který opravňuje USA zásobovat ukrajinskou armádu zbraněmi a z Ukrajiny činí vojenského spojence USA mimo blokový statut NATO. Všechny tyto kroky, společně s tím, že Ukrajina zrušila svůj neutrální statut a usiluje o vstup do NATO, vedly nakonec k tomu, že Ruská federace, která se celý rok snažila o smířlivý postoj vůči Ukrajině, Evropské unii i USA, musela nakonec přehodnotit svou obrannou vojenskou koncepci a ustanovit v ní jako současnou největší hrozbu pro bezpečnost RF vojenskou Alianci NATO řízenou z Washingtonu.

V SITUACI, KDY SE OBĚ STRANY KONFLIKTU PROHLÁSILY VZÁJEMNĚ ZA NEPŘÍTELE A HROZBU, FAKTICKY ZAČALA NOVÁ STUDENÁ VÁLKA. JSEM ZVĚDAVÝ, CO BUDU PSÁT OD TOHOTO OKAMŽIKU ZA ROK. MOC DOUFÁM, ŽE NEBUDU PSÁT O VYPUKNUTÍ OPRAVDOVÉ HORKÉ VÁLKY …“

Tak pokud by vypukla opravdu horká válka, tak zcela určitě ani vy, ani já nebudeme psát vůbec nic. Popel neřekne ani popel, i kdyby se snažil.

Pokud tedy Rusko označilo za svého nepřítele NATO a opačně, musí od této chvíle vystupovat konsekventně v tomto duchu. Pokud pan Kašuka nepřímo oceňuje Rusko za to, že se nenechalo vyprovokovat, tak ho chválí za chybnou strategii. Neboť jaký je další pravděpodobný scénář? Ukrajina zbrojí a reorganizuje armádu, dala si zimní pauzu, a na jaře udeří s mnohem větší silou. Rusko se pak ocitne před dvojí volbou. Buďto nechá opločence na východě Ukrajiny padnout, bude přihlížet ještě masivnější genocidě ruskojazyčného obyvatelstva – a odnese si pro příští časy znamení zrádce a podělánka. Pokud však na jaře zasáhne a nedovolí Ukrajině vyvraždit vzbouřence, stane se tak za okolností pro něj mnohem nepříznivějších, než kdyby zasáhlo ještě teď, kdy jsou Ukrové v rozkladu. Dohody z Minsku byly chybou, kterou ještě  opolčenci i Rusové budou litovat.

Je totiž zcela jisté, že pokud bude povstání potlačeno, nainstaluje NATO na Ukrajině své základny, jejichž existence významně ohrozí schopnost ruských strategických sil reagovat na útok nepřítele. A v této situaci se ocitnou Rusové opět před dvojí volbou: buďto zaútočí ještě předtím, než budou natoidní rakety na Ukrajině nainstalovány a uvedeny do pohotovosti, nebo se vzdají, lehnou si jako pes na záda a nabídnou protivníkovi zranitelné břicho. Obě volby jsou ale fatální, první znamená světovou válku, druhá rozpad ruského státu, tedy něco, na co USA od počátku hrají.

Proto by se Rusko mělo nechat vyprovokovat a intervenovat teď, dokud je ještě čas. Zachrání tím možná sebe i Evropu.

Přesně tak jsem myslel v minulém blogu to srovnání současné situace s dobou před Mnichovem 1938. Když velmoci nereagují včas, připravují svou nečinností válku. Světovou. Dnes však poslední.

 

Reklamy
Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

27 thoughts on “Dvě volby, jedna horší než druhá

 1. Pocitově si taky přeju, aby do toho už Putin vlítnul, ti Ukrové jsou vážně brutální hovada. To se tak v životě stává, že člověk má nepřekonatelnou chuť taková hovada prostě rozšlapat. Jenže by měl předem zvážit síly, aby nebyl zašlapán do země sám. „Takhle se hrají šachy“, jsi mi kdysi řekl :-). Takže uvaž, že Putin ví o možnostech Ruska víc a ví dobře, proč se do toho nehrne. Zvažuje i další tahy. A ty jsi další tahy nenastínil.

  • To máš pravdu, jsem o tom nepřemýšlel, protože – přirovnám-li ukrajinskou záležitost k šachu – další tahy jsou podobné zahájení, které bývá propracováno do osmého či desátého tahu a hraje se automaticky. Nebo také je možné říci, že další tahy jsou vynucené.

   Tedy tohle „zahájení“ musí kalkulovat s totální roztržkou se Západem, přerušením všech styků, od ekonomických až po diplomatické. Vycházím z toho, že vojensky Západ intervenovat nebude a ani nemůže, za to mu Ukrajina nestojí a navíc Rus má velkou dvouhlavňovou špuntovku. Rusové se v Mercedesu v tomto století prostě nesvezou a my se zase neohřejeme. V Kyjevě, po vzoru třeba Guatemaly, nainstalovat proruskou vládu (vzor: místo Guzmána Fuentes), východ země ponechat ve svazku s Kyjevem na velice federativní úrovni (včetně samostatné policie, obrany a zahraničních věcí) Tedy vlastně taková trochu nefederace, ale ono to líp zní než anexe. A počítat s tím, že tahle roztržka může trvat desítky let. Neboli se orientovat na Čínu, Indii a Latinskou Ameriku, tam je lidí a tudíž odběratelů i dodavatelů dost. Zní to možná drsně, ale pokud to půjde takhle na hranu (a Rusku nic jiného nezbývá, problém Ukrajina v NATO se nedá vysedět), je docela možný i o něco příznivější vývoj, pokud Západ dostatečně vymrzne. Hlavní je teď čas: se základnami NATO na Ukrajině (a tudíž z toho vyplývající pozicí Ruska jako už téměř bezmocného vazala) se už vojenská intervence bude dělat těžko.

   Já vím, představovali jsme si jednadvacáté století růžověji, ale my (a Rusové) jsme si nezačali.

   • Tak to je jasné, že Západ nepůjde do války kvůli Ukrajině. Půjde do ní kvůli sobě. USA se na ni jen třesou.

    • Oni se třesou na válku, ve které mají proti sobě protivníka bez těžké techniky a když, tak s třicet let zastaralou. A musí mít naprostou převahu ve vzduchu, pak jsou hrdinové. S Ruskem to neplatí a – hlavní jejich problém – tenhle nepřítel jim může srovnat se zemí domovinu od Atlantiku až k Pacifiku. Spálit ji na popel. A to se pak válčí mnohem hůř.

     • oni si ti US kreténi myslí, a odkazů je na to dost, že by v případě prvního útoku mohli „vyhrát“.
      Proto vypověděli smlouvu protiraketové ochraně, proto ta snaha přitáhnout antirakety až na ruský hranice. Přitom testy antiraket nevycházejí zrovna příznivě, jeden úspěch ze sedmi pokusů. Na tom se dá „stavět“…
      Někde sem četl, že to americký zblbnutí nejen v armádním velení, ale i v ekonomice způsobují nezřízeně konzumované antidepresiva.

      • S těmi antidepresivy je to možné, oni jsou naštvaný, že si zařídili doma takový režim, že je musí žrát po kilech, tak se snaží, aby je museli užívat i ostatní.

 2. Všichni poněkud přehlížíme, že chování Putina stojí ředitele cirkusu o řád více. A draci medvědovi pomáhají.
  Kolem záchrany petrodolaru je dobrý ale dlouhý článek (puzzle) od pozorovatelky na AE. Je to v kuse a česky.

  • Jenže ředitel cirkusu má taky o řád vyšší rozpočet.

   Na Echu pátrali po vydavatelích AE a nedařilo se. To je trápí, že nikdo neví, kdo stojí za Echem, to jim nevadí.

   • Až se dozvíme, kdo stojí za ředitelem cirkusu, což si myslím není černoušek, vzpomeneme na pohádky a eposy, co nám zanechali předkové 🙂 Naštěstí inkvizitoři nestihli zničit vše, dědáci je přelstili.
    Nejde o Ukry, jde o nástroj otrokářů – petrodolar.
    Proč Vás Tarasi Pískomil oslovuje Tlustoprde, on se bojí nažrat? 🙂

    • Nevím, ale spíš soudím na to, že se mu líbí moje statná postava a – vzhledem k tomu, že ani ve vysokém věku nemá zcela ujasněnou sexuální orientaci – tak zamilovanost zakrývá hrubostí.

  • Tím pádem panuje mezi námi shoda nejen v hodnocení situace, ale i v praktických závěrech z ní. Já měl dojem, že jste rezignoval, neboť jsem nečetl váš starší článek.

   Asi je třeba jenom neustále zdůrazňovat, že situaci hrotí do bezvýchodné konfrontace Spojené státy, neboť bez nich by si ukrajinská vláda netroufala páchat ani desetinu svinstev, která na východě provozuje. Od občanské války ve Španělsku nenastala v Evropě v době míru takováhle situace. Rusko v podstatě nemá jinou možnost, než zastavit tlak Západu na jeho hranice teď, hned, na jaře už konflikt přeroste do vyšší úrovně, která se může maligně zvrhnout. Ale bohužel asi Rusové dají přednost méně konfrontační politice, která v konečném důsledku bude znamenat konfrontace více.

    • Válkou by to skončit nemělo, protože je pravděpodobné, že prohrávající strana sáhne po atomovce – a to se pak jako omezená regionální válka udržet nedá. Ale ten váš scénář je velmi pravděpodobný, i když pořád doufám, že takové rozdělení Evropy nedovolí lidé na Západě i Východě, ale možná jsem teď naivní. Navíc – Američané mají rádi, když konflikty přejdou do notorického stádia obecného rozesrání, což je trvalá nestabilita, z níž potom těží. Tady by to bylo definitivní, konečné řešení, při němž by ovšem Rusové museli zacálovat kyjevské bankrotáře. Což je také jeden z úhelných kamenů ukrajinské záležitosti, otázka, kdo to bude platiti.

 3. Normálně bych takovouhle emocionálně ventilovanou bezmocnost nechal v klidu bez komentáře, protože tajné přání coby projekce vlastní potlačované agresivity jsou asi tak „dobré rady“ jako třídnímu otloukánkovi z rodiny na sociálních dávkách poradit ať si koupí Browning a pomstí se těm habánům z 9.C co si jej dobírají za to, že v tělocviku nepřeskočí švédskou bednu a pro jeho teplákovou soupravu z doby poslední Spartakiády, pak snad přidám jen něco z tisku, jako odpověď na banálně hloupý příměr že prý „my budeme mrznout a Rusové nebudou jezdit v Mercedesech“.

  Jestli autor tohoto výroku míní, že on sám bude mrznout, protože dal důvěru ruskému plynu, pak jistě ví o čem mluví, ovšem množné číslo není namístě, stejně jako myslet si, že ten kdo v Rusku peníze má, si stejně jako v době státně řízené produkce průmyslově spotřebního aušusu a státní plánovací komisí nám kolektivně vnuceného nedostatku že by pro něj byl problém si toho Mercedesa opatřit embargo neembargo, stejně jako to nebyl problém za socíku pro tehdejší papaláše. Tento předpoklad je pak stejně naivní jako jeho exaltovaný komentář je trapný. Protože nejen že Rusko nemá na to, cokoli udělat na změně svého současného druhořadého politického postavení a díky ekonomické zaostalosti nemá nabídnout něco vlastní hlavou a rukama vyrobeného než prodávat suroviny vydrancované z přírody, navíc suroviny, o kterou není zájem a v blízké budoucnosti bude i její technologické využití zcela překonané, tak žádnou invazí si nepomůže leda tak k urychlení vlastní zkázy.Jistě pořád ještě zbývá jako sebevražedný akt zhrzené a ponížené národní cti rozpoutání 3.světové.

  Nicméně jsou tu podstatně „kvalifikovanější“ rady přímo od ruských politiků a nikolivěk od agresivního důchodce z českého maloměsta, tedy insiderů co by, tedy alespoň pro ruskou část voličů, tyto rady, eh, inspirující.

  Pokusím se o krátký překlad dvou odstavců článku z úterního vydání britského deníku The Sunday Times

  ********
  Ruský senátor radí ženám, aby začít používat červenou řepu na barvu jejich rtů místo rtěnky, aby ty nemusely kupovat za vysoké ceny dovážené západní kosmetiky.

  „No dobře, pokud opravdu chcete malovat si rty – proč ne,červená řepa je na prvotřídní náhražka. Je to přírodní, žádná chemie, která tak skončí ve vašem těle,“ říká Igor Chernyshev pro regionální noviny zpravodajského portálu .ru minulý týden, místopředseda výboru Rady federace pro sociální politiku.

  „A naše ženy bude vypadat krásnější ve spodním prádle z továrny na spodní prádlo v Moskvě než ve francouzském spodním prádle( s okázalými krajkami a podvazkovými pásy dodávám já, Gora:)“ dodal zákonodárce.

  K nalezení na webu The Sunday Times.

  ********

  Inu návrat do středověku resp. do reálného socialismu, kterého neporazili ani tak chartisti jako touha našich žen mít západní šminky a prádlo a proto potupně nutili své muže chodit potupně žebrat o bony za veksláky do Jindřišský. A ten veksl a ekonomická zaostalost, spotřební aušus a kalhotky ala bombarďáky z Jitony, které vzbuzují asi takové sexuální fantasie, jakými byli tesiloví playboyové s přehazovačkou metrosexuálové, to porazilo celou SSSR gubernii východní polokoule naznak během půl roku. Jen tohle, ty blbý šminky od Diora nic více a daleko méně ty Mercedesy. Nikdo z marxistických psychochogů a VUMLem prolezlých sociologů ala Keller nikdy nedocení lidské ego spojené s libidem jako anatomicky nastavenou výkonnou složkou našeho těla na destrukci jakéhokoli sdílení společných abstraktních kolektivistických manter o národu, solidaritě, rovnosti a obětování individuálních svobod ve prospěch celku.

  Pěkný Nový rok přeji a žádný stres s tím, co jest zákonitě dáno mimo stav Vaší vůle a mysli. A jestli se s tím netrápí co Vám nedá spát ani samotný Putin (jinak by přeci už dávno realizoval ony „mírové“ plány Varšavské smlouvy na vybudování předmostí na Seně při obsazovaní Paříže a instalování tam „proruské vlády“) pak šetřete si nervy, zdraví máme všichni jen jedno.

  • Mám tak úzký profil v komentátorech, že vás pustím, Goro. Jste zřejmě neovlivnitelný argumenty, tedy budete zase dokola točit své neoliberální darwinovské mantry, ale ten kousek pedagoga ve mně mi nedá, abych to postý marně nezkusil.

   Tak tedy: nesmíte sem dávat takový klády, lidi jsou zvyklí na uspěchanou, nervózní dobu, takže to budou přeskakovat.

   Nemůžete do každého komentáře motat sex a jeho nesčíslné variety: tady je to o politice, nikoliv o šoustání.

   Zapracujte na sobě a neberte příměry, hyperboly či volné asociace vážně. Ony vážně míněny nejsou, tedy nevypadáte dobře, když všechno vykládáte doslovně. (Příměrem s Mercedesem a ohřevem jsem chtěl říci ve zkratce to, že na tomhle střetávání prodělají obě strany, tedy je kretén ten, kdo ho rozpoutává. Pro vás vysvětlení – myslím tím USA A EU.)

   Učil jsem deset let, tedy vím, že některým trochu pomalejším žáčkům je nutno věci podat jednodušeji. Tak tedy: ty dva poslední články jsou o tom, že a) pokud si Rusko chce zachovat postavení byť i jenom regionální mocnosti, musí na provokace odpovědět tak, jak se na velmoc sluší, tedy silou. To je zásada stará jek lidstvo samo. b) Pokud nezasáhne hned, dnes, ale až ve chvíli, kdy bude Ukrajina zasviněna základnami NATO a zaplavena taktickými zbraněmi, které – díky těsnému kontaktu s ruskými raketovými sily – mají charakter strategických a tedy zcela mění poměr sil, pak už bude pozdě a riskuje rozpoutání světové války. Tedy včasný zásah zabrání daleko horším následkům.

   Zkuste se popasovat s tímhle a nemlít voloviny o rtěnkách a prádle.

   Jako byste mi i trochu scházel.

   • Ale já vám přeci rozumím. Jen vám na konkrétním příkladu z historie, který jste sám prožil a tím i prošel z třídně pojatého hlediska metamorfózou z třídně nadřazeného proletáře do role podřadného závisláka na stále se zmenšující se státní výsluze zcela závislé na výši mezd a dosahovaných zisků, resp. z toho co Vaši třídní nepřátelé jsou ochotni eráru pustit, tak tou metamorfózou jste prošel jen díky ruským svalům co ukázali v Afghánistánů a právě proto, že chtěli zkusit měřit svoje svaly s Reaganovou elektronickou válkou inteligentních technologií SDI nikoli primitivní soutěže v přepočtu kil jaderných náloží na klasickou TNT trhavinu.

    Víte, teď jsem se díval na ideologický konstrukt reálsocialistické transformace feudální společnosti na tu socialistickou – bolševickou slátaninu mající rysy pohádky – Pekařův císař – kdy Rudolf II. (ten pravý) říká hraběnce Stradowé, proč se nechystá ke sňatku s ní – že on nemá na takový počin dostatek peněz, a ona zase dostatek urozenosti.

    Stejný problém mají Rusové .- jenže oni mají oba hnedka sami najednou, Nemají prachy na nákup technologií a ani introverci na to si je sami vyrobit. Takže jsou jako ten, komu (ne)spravedlnost nadělila hned 2x nechtěného. Ani schopnost být bohatý, když už jsem hloupý a nebo být chudý ale zato chytrý a umět si vyrobit sám. Je lepší být chytrý a bohatý než hloupý a chudý.

    Takže Putin neútočí protože ví, že když Západ ještě více utáhne obojek ruský pes to břicho stejně nastaví jsa tomu přinucen a ještě se na tom řetězu přiškrtí.

    Nic ve zlém, ale argumenty nemáte Vy. Argumenty jsou kurzy, analýzy tržní hodnoty toho či onoho, soupis opcí které se mandatorně musí vyplatit, analýa ztráty jakou za pár dnů zažil Děripaska anebo Sberbank ad. a hrozba paniky mezi proletáři horečně nakupující iPady a HP notebooky, nikoli Mercedesy, která položí stejně spolehlivě stát jako to udělali proletáři masivními výbery nedávno na Kypru a předtím ve Venezuele když Chavéz nařídil prodávat za fixní ceny, když jejich měna propadala ne na denní bázi, ale během hodin, o desítky procent.

    Takže už dnes naposledy, dobré silvestrovské zažití a vězte, že Putin ví sám dobře, proč podobné rady neposlouchá. Ví to i ruští komunisté, kteří přes veškerou podporu Putinovi v mezinárodní politice pořádali před vánoci demonstraci proti zdražování a obecně nedostatku potravin v Moskvě, jinak by demonstrovali před zastoupením Apple a Estée Lauder. Víte, jak skončil comrade Salvator Allende? Začalo to pochodem na náměstích v Santiagu hospodyněk a matek s prázdnými krajáči a hrnci poté co se rozhodl pro první vlnu masivního znárodňování ačkoli se po téměř patových volbách se zavázal nic takového nedělat.Žádný buržoust nemusel udělat jedinou diverzní akci, Pinochet byl dítě proletářů a městské třídy. Putin to ví a nechce se nechat poslat na popraviště Žirinovským či Duginem co by tam zavedli vládu rudo-černé uniformované soldatesky s biči a rajtkami tak nažehlenými jaké by mu i Benito záviděl. Poté co by nuásledovalo, když by otevřeně napadl Ukrajinu. A ta vaše „proruská vláda“ v Kyjevě je asi tak reálná jako proruský guvernér Texasu.

    • Vy se mýlíte zcela a zásadně. Rusové mají peněz jako šlupek, žádný státní dluh, přebytkový rozpočet. Rozhodování o invazi na Ukrajinu (které nepochybně je ve hře a probíhá) se neřídí ideologickými přiboudlinami, ale nechutí převzít to bankrotující ukrajinské vetešnictví. Mají sto chutí to nechat vyžrat pitomý Západ, jenže jsou ve hře ty strategické maléry, které jsem uvedl v článku. Když mluvíte o chudém Rusku, jak byste asi odhadl tržní hodnotu Sibiře, neoliberální poblouzněnče?

     A co to pořád melete o proletáři? Moje rodina do třetího kolena je samej inteligent, technický i humanitní, teprve ve čtvrtým se objevují sedláci. A opět vaše zásadní pomatenost s Allendem: toho neodstavily od moci nějaké baby s hrncema, ale masivní vměšování CIA, komplot a sabotáž podnikatelů (tedy buržoustů) a zavraždila ho soldateska, podněcovaná USA. A slyšel jste někdy jména Prats, Schneider nebo Letelier? Ty taky zlikvidovaly ženy s kastrólama?

     A pokud by Moskva poslechla moje rady a intervenovala, myslíte si, že by snad v Kyjevě instalovala vládu sobě nepřátelskou?

     • Tahle debata nikam nevede.

      1) trzni hodnota je takova jakou treba i samojediny kupce je ochoten zaplatit za neco co ma nejakou vycislitelnou hodnotu, ovsem ne pro kazdeho, jen pro toho kdo ji umi zurocit a anebo ocenit. Kdyz se drazila nikdy nepublikovana skladba Johna Lennona jiste nemela takovou hodnotu pro vsechny bohate co je svet ma, kdyz se ani aukce neucastnili jako pro toho, kdo ji nakonec koupil.

      Vlastnictvi Sibire je cenne pro toho kdo umi jeji poklady vytezit. A to rusky stat umi cim dal tim mene. Nemit dluhy neznamena byt bohaty, to plati vyhradne pro statni fiskalni politiku a neridi se nominalni vysi dluhu jak jste si treba jiz za 30 let vsiml na prikladu Japonska, ale schopnosti ty dluhy stabilizovat a kontinualne umorovat uroky a malou cast jistiny. Kdyby jejich statni podniky a banky meli tak bohaty stat proc si pujcovali za urok na zapade a ne u statu? Proc musi statni Gazprom zadat penize z fondu na stabilizaci statnich duchodu a ne od statni banky? Proc zkrachovaly nizkorozpoctove aerolinky provozujici charterove lety na Krym, kdyz ma stat tolik penez?

      Allende se zabil sam, prectete si posledni historicke vyzkumy. Soldateska se ujala moci na zaklade neustavnosti kroku Allendeho vlady a pak hlavne proto, ze mela podporu lidu, ktery po nastupu Pinocheta zazil takovy ekonomicky boom jaky Allende nikdy nezajistil, naopak on zemi privedl na buben. To nijak neznamena ze bych jeho praktiky i zpusob uchopeni moci schvaloval. Cisla jsou cisla. Ekonomika a politika jsou dve ruzne kategorie.

      Teng taky nebyl zadny cinsky demokrat, taky se za jeho vlady jeho odpurcum nevedlo dobre, taky se popravovalo. Ovsem ekonomika rostla. Zacala se tvorit bohata trida soukromych vlastniku a vykonneho managementu. Ve stejnou dobu kdy Rusko zbrojilo a souperilo vojensky s USA jako Vy ted doporucujete Rusku Cina zacala liberalizovat ekonomiku a obchodovat s USA. Nikoliv vojensky se konfrotovat. Jak kdo na tom.je dnes a ci tak protikladna politika slavi uspech je jasne.

      • Člověče, vy jste autista nebo alespoň Asperger. Jinak se nedá vysvětli vaše téměř absolutní a chronické nechápání a nepochopení příměru či ironie. Otázkou po tržní hodnotě Sibiře jsem ironicky reagoval na vaše slova o ruské chudobě – a vy okamžitě začnete vysvětlovat a definovat tržní hodnotu, aniž byste jakkoliv přijal a pochopil ten příměr, ironickou zkratku. Stejně tak vás nelze jakkoliv silnými argumenty vyvést z vašich neměnných až rituálně působících názorů na společnost (bohatí a chytří vs. chudí a hloupí). Já přece – stejně jako většina lidí – vím, že okolnosti Allendeho smrti jsou nejasné a nelze vyloučit ani sebevraždu, ani popravu. Jenom vy začnete z detailu dělat zásadní záležitost. Pinochet neměl podporu lidu, jak nesmyslně tvrdíte, moc si od první hodiny začal upevňovat neuvěřitelně surovým terorem, zastrašil opozici vyvražděním její významné části. Co se ekonomiky týká, skončil – přes masivní americkou podporu – v podstatě krachem, když nakonec ho nenáviděli skoro všichni. A takovouhle zrůdu vy vydáváte za vzor pravicového vládnutí.

       Stejně tak nesmyslně vykládáte a srovnáváte poměry v Číně a Rusku. Oproti Číně, která si zachovala rigidní řízení a významný státní sektor, liberalizovalo se Rusko téměř bez hranic – a výsledkem byl totální krach roku 1998. Vy ovšem žijete v zajetí své obsese, kdy pro vás Rusko = SSSR. Jste nepoučitelný, nereagující na reálné podněty.

       • Za vzor pravicového vládnutí? Jak jste na to přišel, napsal jsem v tom smyslu snad něco, nebo je to jen vaše laciná, snadno odhalitelná snaha o dehonestaci oponenta nebo nějaký další typ „argumentu“, kterým se snažíte zvýšit „vážnost“ vaší snahy o polemiku, která jak je vaším dobrým zvykem, se dostává po 2. až 3. reakci na úroveň osobních výpadů?

        Jinak doplním vám informace, abyste nepsal tak hloupé nesmysly jako to, že vláda Pinocheta, jinak krutého diktátora a katolického konzervativce, kterého každý liberálně založený člověk musí mít (i kdyby jednal nakonec ve své politice demokraticky) odmítnout. Nicméně já jsem jen chtěl poukázat na fakt, že i přes nedemokratické politické zřízení může být ekonomická receptura na ekonomickou prosperitu vlastní i diktátorům. Ať jsou to čínští diktátoři za posledních 30 let nebo třeba diktatura gen. Čankajška od 50.let na Taiwanu. Levicoví ideologové v pozici diktátorů v tomto ohledu žádné úspěchy nezaznamenali, ať to byli Mao, PolPot anebo donedávna Mugabe.

        *****

        Na počátku 70. let bylo Chile relativně zaostalou ekonomikou s deficitem platební bilance, hyperinflací a protekcionismem. Vojenský puč generála Pinocheta v roce 1973 sice připravil zemi o demokracii, avšak období jeho vlády přineslo zemi také sérii zásadních ekonomických reforem.

        HDP země rostlo mezi roky 1980 a 1990 v průměru o 7 % ročně. Příjem na osobu se za stejné období reálně zdvojnásobil.Během 20 let se podařilo snížit úroveň chudoby z 38 na přibližně 13 procent.To představuje výraznější nárůst než v zemích OECD a značné předběhnutí ostatních ekonomik Latinské Ameriky. Samotný HDP rostl průměrným tempem přibližně pět procent ročně. Dlouhá a nepochybně úspěšná etapa rozvoje této země, která začala za dramatických okolností, se završila v roce 2010, kdy Chile vstoupilo do OECD.Veřejné výdaje byly sníženy ihned po puči ze zhruba 44 % HDP v roce 1973 na 23 % v roce 1979. Fiskální stabilizace naproti tomu byla podstatně rychlejší, deficit se rychle dostal na úroveň běžnou ve stabilních zemích a již v roce 1979 chilská vláda poprvé vytvořila rozpočtový přebytek. Důležitá byla i jeho penzijní reforma a opětovná privatizace, kdy již v prvních pěti letech po převratu klesl podíl státních podniků na 16 % a stále se snižoval.

        zdroj: Martin Tlapa – bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu pro Evropskou unii a mezinárodní konkurenceschopnost. od 1. března 2014 jej ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek jmenoval svým náměstkem pro mimoevropské země a ekonomickou diplomacii

        a tady o tom, jakou podporu a od jakých sociálních vrstev měl Pinochet

        Současně s prohlubující se hospodářskou krizí, kterou ještě zostřovalo embargo proti chilskému exportu a nedostatek zahraničních investic, se radikalizovalo obyvatelstvo v celé zemi a vládě se situace stále víc vymkla z rukou. Zároveň rostlo revoluční levicové hnutí a bylo vytvořeno mnoho nových dělnických rad. 29. června se ještě podařilo zabránit státnímu převratu. Vláda však pořád ještě viděla hlavní nebezpečí v dělnickém hnutí. Když stávkovali horníci v El Teniente, největší a nejsilnější odbory v zemi, postavil se Allende proti nim a požadoval, aby akceptovali nižší mzdu než bylo dohonuto v jejich smlouvách. Na to horníci začali stávkovat, což vláda odsoudila a nechala armádu zastavit jejich protestní pochod. Pravice toho hned využila a vyjádřila solidaritu se stávkujícími. Situace spěla ke konečnému rozhodnutí.
        V červenci vyhlásili majitelé dopravních podniků v Chile „neomezenou stávku ke svržení vlády“. Mohli si to dovolit: díky financování americkým kapitálem byla stávková podpora vyšší než jejich mzdy! Dělníci se opět bránili – a opět je vláda zklamala. Stále mocnější armáda v celé zemi zatýkala revoluční komunisty a odboráře. Příznivci vlády v armádě byli zavražděni a ti, kteří veřejně varovali před připravovaném puči, byli vydáni vojenskému soudu. Některé levicové organizace se snažili získat masy obyčejných vojáků. To se však nepodařilo, protože chyběla nezavislá dělnická organizace, která by usilovala o revoluční změnu.

        Zdroj.www.novysmer.cz – marxistický antikapitalistuický web blízký anarchokomunistům a Mladým komunistům.

        • ještě doplnění, ten druhý odstavec což není na první pohled patrné, pojednává o posledních dnech Allendeho vlády a jaké kroky podnikal proti dělníkům, odborům a dokonce některým nezávislým komunistickým organizacím. Z čehož vyplývá že puč měl na počátku podporu i od dělnických hnutí a zaměstnaneckých svazů, jež ožebračovala socialistická politika Allendeho a rozvrat hospodářství masivním znárodněním nejvíce.

Komentáře nejsou povoleny.