Fištejn viděl kozáckého koně pít z Vltavy

Způsob lhaní a překrucování českých hnojných médií středního proudu je známý, dlouhodobý a profláknutý. Příklad. Článek o chatu novináře z opozičního ruského listu Novaja gazeta na iDnes je {uveden} takto: „Už patnáct let stojí v čele Ruska bývalý agent KGB Vladimir Putin,…“

Umíte si představit, že by tytéž noviny napsaly v dobách prezidentování George Bushe st., že se jedná o bývalého agenta CIA? Přesto oba prezidenti, ten současný ruský i minulý americký, zastávali ve zpravodajských službách své země stejnou funkci: ředitelovali jim.

Řečí typického manipulátora je psán i {komentář} Vladimíra Votápka, analytika mezinárodních vztahů, uveřejněný týž dne v iPříšernosti. Jsou to věty typu: „Přesto, že velká většina Rusů stále ještě podporuje svého prezidenta…“ – jistě rozumíte, prezident, který má ze všech hlav států na světě naprosto bezkonkurenčně největší podporu svého lidu ji už brzy ztratí, nebo Jedna skupina je schopna popírat samotný fakt ruské agrese – například přebíráním kremelských lží o tom, že Rusko připojilo Krym až po právoplatném referendu…“ – jaké lži, bylo tam referendum nebo ne? Bylo právoplatné referendum v Kosovu?

Votápek pokračuje: nezpochybnitelnou skutečností zůstává, že Vladimir Vladimirovič dovedl Rusko do hluboké a všestranné krize. Hodnota rublu se během minulého roku snížila o cca 80%, všeobecně se očekává poklesu objemu HDP v řádu procent“– jaký asi vliv má Putin na cenu ropy či kurz rublu, kteréžto faktory stojí za problémy? Asi takový, jako na rychlost otáčení Země okolo osy.

Takovýchto zcela jednostranných a prolhaných komentářů je možné v MfD, Hospodářských a Lidových novinách, Právu (Mitrofanov), Reflexu, Respektu či Týdnu (a navíc i ve „veřejnoprávních médiích) číst každý den několik. Je to obecně známá slutečnost, takzvaná notorieta.

Výše uvedené jsem napsal jenom pro ilustraci a vybral jsem celkem neškodné vzorky. Chci se zamyslet nad tím, jaké důsledky má takováhle bezuzdná a odporná propaganda.

Právě opačný, než si šmokové a jejich loutkovodiči myslí. Pokud se někoho masivně snažíte ovlivnit propagandou, která je zjevně prolhaná, stejně jako kyjevská vláda se chce napsat, potom účinek na čtenáře a posluchače je právě opačný, než se domnívají propagandisté. Kontraproduktivní.

Dovolím si to ilustrovat na vlastní osobě. Jak jistě vědí ti, kteří mě znají déle, můj postoj k minulému režimu je hodně negativní, kritický. Zažil jsem si s ním své. S Rusy mám stále otevřený, nevyrovnaný účet za osmašedesátý (jim to nevadí). Logicky by se tedy dalo předpokládat, že v současném konfliktu na Ukrajině budu zastávat protiruské postoje.

Jestliže tomu tak není, pak za to nemůže ani geniální politika Kremlu, ani image Putina a už vůbec ne ruská propaganda. Může za to jenom odporné lhaní českých a zápaďáckých médií, politiků Evropské unie, Spojených států a ostatních natoidních pošuků, především východoevropských (s výjimkou maďarskou). Seřadíme-li si události od roku 1990 tak, jak šly za sebou, je zcela zjevné, že se Rusko stává obětí agrese NATO, zatím pouze geopolitické, která však vždy předchází tu faktickou, fyzickou. Rusko je slabší stranou konfliktu, která se brání ohrožení ze západu, už po kolikáté? V podání kapitalistických (tedy prodejných) médií je to ovšem naopak Rusko, které ohrožuje mírumilovné západní státy tím, že se neustále roztahuje a přibližuje se k hranicím našeho vymydleného společenství. A my se této expanzi musíme bránit tím, že k západním hranicím Ruska nacpeme základny, vojáky, techniku, rakety a radary. Pche.

Toto do nebe volající lhaní je doplněno svinským charakterem protiruských agitátorů a debilním, trapným a lživým charakterem jejich propagandy. Rozhořčení z tak podlého štvaní nelze udržet v mezích korektních způsobů vyjadřování a nutí reagovat v kategorii chcípáků a ksindlů. Nutí zapomenout na dobré vychování.

Známé jsou osoby a obsazení tohoto ansámblu intelektuálních i charakterových zrůdiček. Fištejn, Palata, Plesl, Štětina, Petra Procházková, Steigerwald, Vondra, Schwanzenberg, Marjanovič, Joch, Zaorálek, Šimečka, podporováni tím nejhorším z podnikatelského a restituentského milieu, v čele s předvojem pražské kavárny.

A teď překvapení: rozumné politické postoje ve vztahu k Rusku kupodivu zastávají naši echtovní pravičáci, Klaus, Hájek, Macek, Svobodní. Jak si to vysvětlit?

Původně jsem zakončil článek větou: „I Hitler stavěl dálnice.“

Bylo to však příliš zjednodušující a hrubé.

Napíšu tedy raději své oblíbené – Nic není černé nebo bílé.

Reklamy
Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

56 thoughts on “Fištejn viděl kozáckého koně pít z Vltavy

  • Fištejn je ale agent té správné strany, proto se to říkat nesmí. Putin byl důstojník KGB, tedy zaměstnanec, pak FSB chvíli řediteloval, ale byl na té špatné straně, proto se může hanlivě označovat za agenta. Bush st. byl také ředitelem CIA, tedy správné strany, proto se označovat jako agent nesmí. Doufám, že po tomhle vysvětlení už nikdy nebudete říkat, že Fištejn je agent.

   • Vaše vysvětlení je stručné a věcné, velmi Vám za něj děkuji.Ale život bývá komplikovanější. Takže když by byl teoreticky pan Fištejn nejprve agent KGB a pak by byl následně agent CIA a ještě práskal třeba Mossadu, tak to by se taky nesměl označovat jako agent nebo kvůli tomu KGB by se tak i označovat mohl?

    • Vaše tápání pomůže odstranit euroatlantická hodnotová stupnice. Na její desetistupňové škále má agentství u KGB hodnotu tří bodů. Práskání pro CIA má hodnotu pěti bodů a Mossad můžeme odbýt dvěma bodíky. Výsledné skóre je tedy 7 : 3 a proto pana Fištejna nelze ani náznakem označit za agenta. Dokonce ani v tom případě, že by nyní Fištejn začal znovu práskat KGB (dnes FSB) a skóre by se téměř srovnalo na 7 : 6, nemohl by být označen za agenta. Bylo by však už možné naznačovat.

 1. Je za to placený nebo je součástí stroje, co ho také pomele?
  stroj sem pastnu z Pjakina, OM, Irena:
  6 priorit zobecněných prostředků řízení/komunikace/agrese:
  6. priorita (nejnižší) – zbraně fyzické likvidace (likvidace lidí a materiálních struktur)
  5. priorita – zbraně nepřímé genocidy (alkohol, narkotika, genové inženýrství, potravinářské přísady apod., které ničí nejenom žijící lidi, ale i následující pokolení)
  4. priorita – ekonomická (prostředky ekonomického boje – podřízení se penězům a světovému kreditnímu a finančnímu systému s lichvářskými úroky)
  3. priorita – faktologická (náboženství, ideologie, technologie, hromadné sdělovací prostředky – ovlivňování vědomí lidí)
  2. priorita – chronologická (chronologie všech oborů vědomostí – umožňuje vidět směřování všech procesů)
  1. priorita (nejvyšší) – světonázorová (světový názor, vnímání světa, metodologie, filozofie – umožňuje vidět celkový chod věcí, rozlišovat procesy a jevy)

 2. Krásně napsané, díky.

  Přiznám se, že hlavní média dokáži konzumovat pouze pokud se od obsahu i formy předem emočně abstrahuji a psychicky obrním, jen jako předmět studia.

  Jako něco přirozeně odporného, z čeho se člověku normálně dělá tak trochu šoufl – asi jako školnímu žáčkovi z pitvy žáby – ale morbidně zajímavého.

  Ale přes všechnu sebekontrolu – číst jména všech těch hvězd nové normalizace v jedné větě, to ve mě téměř vyvolává dávivý reflex. Tohle mi Tarasi prosím Vás už nedělejte.
  🙂

  Co sleduji již dlouho, jak se média prolhávají čím dál více k bezvýznamnosti. Komentátoři se propadají do onoho skupinového sebeklamu, kdy si vzájemně potvrzují svoje bludy a budují si nepřekročitelné hráze před fakty.

  Mediální náčelníci tento trend bezpochyby analyzují, ale jediné, co dokáží, je pouze přitvrdit: když to nejde, vezmi si větší kladivo. Zesil zvuk, namíchej do zpráv dramatičtější a odpornější muziku. Ukaž více krve. Použij expresivnější výrazy. Emočně všechno vyšponuj. Angažuj prsatější moderátorky.

  Výsledkem je samozřejmě ještě větší propad. A výsměch.

  Nedávno mi kdosi ukazoval přednášku z konference reklamních agentur, kde si přednášející stěžoval, že reklama v televizích se čím dál více míjí účinkem, jelikož lhaní a propagandistické splašky znevěrohodňují úplně všechno, co se line z bedny. Propaganda dokonale otrávila movitější a soudnější diváky, tím pádem se ceny reklamy v TV jeví jako vysoce předražené, neodpovídající účinku. A že bývalé preferenční časy – kolem zpráv – naopak vycházejí jako nejhorší, jelikož jsou zasaženy těmi velmi negativními emocemi diváků z odporného lhaní sdělovadel. Takže celé paradigma umisťování reklam se mění.

  Média buď začnou říkat více pravdy – což nehrozí – nebo krachnou. Nebo je musí někdo sponzorovat, stejně jako tištěné deníky, protože normální člověk ten hnůj financovat nebude. Už jste odhlásili Českou televizi ?

  • 🙂 Debilizátor odešel sám dobrovolně před 20ti lety 🙂
   Chodím na pivo do hospody, kde televize není, vyjma mistrovství v hokeji nebo olympiády.
   Hitler se zajímal i o mystiku 🙂

  • Na příkladu českých (ale i světových) médií je možno demonstrovat, že tržní principy (tj. to, na co se kapitalisté odvolávají jako na pánaboha) nefungují, když je trh deformován zájmy vlastníků. Teoreticky by měla média psát tak, aby si je kupovalo co nejvíce lidí, tedy psát v souladu s většinovým míněním. Jestliže dělají pravý opak a dokonce čtenáře soustavně nasírají, je to proto, že propagandistický efekt je vydavatelům milejší než zisk. Navíc je situace deformována dále tím, že noviny nežijí z prodeje výtisků, ale z reklamy. Ta je zadávána PR agenturami, vlastněnými opět kapitalisty, a ti mají stejný zájem na propagandě, jako vlastníci novin. Neboli kapitalistické soukromé vlastnictví vylučuje plné uplatnění svobody slova. Jsou na to různé recepty, nejdůležitější by byl legislativní a ekonomický, jenže to by ČSSD musela být nejdřív levicová strana.

   • Všechno se vyvíjí, vzniká a zaniká. Tištěné noviny a časopisy jsou zjevně na konci existence. Proč by si kdo kupoval noviny, kde je kromě jediné stránky, která ho zajímá – třeba komentáře – plno dalšího balastu, třeba 12h staré neaktuální zprávy, rady jak pečovat o zahradu a program jakéhosi obskurního média jménem televize ? Plus plno reklamy – a za to celé ještě platit. Je to velké, neskladné, nedá se to číst jednou rukou – jako z tabletu, telefonu, čtečky.
    Čehokoliv najdete na internetu habaděj, ze všech úhlů pohledu, a pohodlněji, protože si stačí nastavit vlastní automatický výběr. Navíc je to zadarmo, nezatíženo dalším balastem a brainwashingem. Nedivím se vydavatelům, propagandistům, že jsou z toho zoufalí a reagují jak reagují. Televize je podobný příběh.

    ČSSD, to je otázka hlavně pro její voliče, do toho nemám co mluvit. Ale řekl bych, že musí mít pro svoje lidi nějaké zvláštní kouzlo, protože funguje přesto, že její historie je historií zrady levice v téměř každém myslitelném pohledu. Vždy se snažila nadbíhat finančnímu kapitálu, byla stranou nikoliv dělníků nebo malých živnostníků, ale především státních zaměstnanců, umělců a ostatních z cizí práce žijících lidí, ovládala falešné (žluťácké) odbory, … většinou se pohybovala na hraně fašismu. Osobně si myslím, že politické klima v ČR se zlepší až ČSSD zanikne a přestane blokovat celou levou stranu politického spektra.

    • Možná by bylo dobré, kdyby vznikla třetí levicová strana a ta ty dvě zbývající převálcovala. Komunisty pro jejich neviditelnou (ne)činnost a ČSSD za její věčnou kolaboraci s pravicí. Počítám-li českou reakční dobu na poměry na západě na cca dvacet let, tak si na českou Syrizu počkáme někdy do roku 2035. Bůh nás do té doby ochraňuj!

     • Je to tak. Bohužel. Zdemolovanosti pravice odpovídá stejný stav na levici. Ideové směřování se vytratilo a zbylo takové cosi … koaličního. Až na to, že je to koalice za zachování fleků a prebend, za nic jiného. Jakou masku si zrovna nasadí, zda levou, pravou, reformní, konzervativní, … to je v podstatě jedno.

      Za 20 let ? To už bude lidstvo řídit CML a budeme všichni mít létací auta, ne ?
      Opékač topinek bude mít IQ200 a bude konverzovat o smyslu bytí ve vztahu k subjektivitě topinky. Nebo to bude jinak, svět bude jeden velký, povinně šťastný koncentrák. Nepochybuji, že v obou světech bude něco jako Syriza přísně zakázáno.
      🙂

     • Před volbama jsem si říkal, jestli mám jít zase volit pro 1% nebo je to 4%? Nakonec jsem byl služebně mimo a je to zase stejné 🙂 Ty volební lístky dobře hoří, líp než reklamní letáky 🙂

     • Ty bys mel tarasi zalozit prorocke hnuti, nazvane Treti cesta, to se vine jako motto vsemi tvymi proroctvimi :o)
      „Způsob lhaní a překrucování českých hnojných médií středního proudu je známý, dlouhodobý a profláknutý.“
      Ted s tyvm proroctvim nesouhlasim, protoze temer kazdy den si rikam, ze tohle je vrchol a horsi to byt nemuze…a s kazdym novym ranem zjistuji, ze muze. Nekdy pred rokem jsem udelal definitivni kriz nad medii, dneska se ten jeden kriz rozmnozil v opusteny pravoslavny hrbitov (dvojite krize), kriz na krizi, nektere povalene, na dalsi chcije pes.

      Ja uz zase ctu jen diskuze a ne clanky, nemohu se tedy nepodelit:

      „Kecá kraviny, Breznak Veliky, 31. 1. 2015 17:01:54
      Kdyby nepadl socializmus, tak Evropa 1989 byla na konci svých ekonomických sil. Zachránili jsme je kupováním neprodejného zboží, které na západě nikdo nechtěl. Vše se vyvezlo na východ a ještě jsme připlatili za ten šunt! Pamatujete ty fronty na elektroniku béčkové kvality? Dnes vidíte taky prázdné obchody s elektronikou. Boty Deichmann šunt horší než u Čongů! Podrželi jsme EU o 25 let a odvděčila se nám za to montovnama, zničením všech konkurenceschopných firem např.cukrovarů. A už jde EU zase do kopru, východ nasycen a Rusko na ně sere!Krásně zabalené sračky už nikoho neohromí. Kdyby se prodávala kvalita jako za socíku, tak 99% zboží ze supermarketů jde do zavážky! Dostatek všeho je jen iluze-humus a humus!“

      Jako znalci ti sem urcite nemusim pastovat odpovedi, ktere se snesly na nebozakovu hlavu. Jsme svedky kontrarevoluce shora, 25 let si jen nesmele ohrivali prsticky, ted dovnitr strcili rovnou celou lzici od bagru…a jelikoz ryba smrdi od hlavy, je jasne, kdo za tim stoji.

      Zadna treti politicka strana ti nepomuze, pokud si to nerozdaji ti nahore a nahodou nevyhraje ten rozumejsi. Lidi jsou neskutecne lhostejni az tupi a posledni o co jim jde, jsou jejich zajmy, v podstate jsou uplne mimo (vzpomen na muj priklad ze zivota- evergreen: Volil jsem Kalouska, protoze nejsem zadna socka, rekl nezamestnany invalida).
      Recko uplne na cucky, sebevrazdy, infekce, kriminalita…a Syriza dostane nejakych 36% hlasu. Vo co tady vubec gou? :o)
      Kdyby to komunisti v 48. roce nevzali ostre do ruky, tak jeste ted mame dobrocinne sirotcince pro deti bezzemku a narod se hada o placene/ bezplatne zdravotnictvi, pricemz, jak uz to tak na tomhle pitomem svete chodi, na peci by si chtela priplatit ta cast obcanu ze stredni tridy, potacejici se na hrane propadu mezi socky a to v blahove nadeji, ze socky umrou drive nez oni a oni si pak rozdeli jejich socialni davky. V tak tupem svete zijeme, hrozny osud, v minulem zivote jsme museli hrozne zlobit.

      Tady ti davam za pravdu: tohle zvladne jedine klacek, ovsem zda- li se po tehle krizi dostane do spravnych rukou, to nevim, davam na modleni.

      • narod se hada o placene/ bezplatne zdravotnictvi…tim jsem myslel leta 48- 89 v pripade, ze by to komunisti nenalajnovali

      • Jeste dodam, ze na intlektualni vlastnosti naroda nemam prehnane pozadavky, aktualne by mi stacily 2 vedomosti:
       – pokud narod zvolil vladu (politicke strany, zname osobnosti), o ktere uz vi, ze mu skodi a na kterou nadava 24/365, tak aby si uvedomil, ze mu skodi a ze na ni proto nadava
       – pokud narod vi, ze nekdo investoval do svrzeni cizi vlady 5 miliard dolaru, tak ze tento nekdo investoval 5 miliard dolaru do svrzeni cizi vlady

       To by se dalo zvladnout ve dvou semestrech. Pak by pro vybrane, vyjimecne inteligentni zajemce mohlo prijit doktorandske studium, dalsi semestr, ve kterem bychom probrali problematiku exekuci:
       Pokud panuje vseobecna uzkost z radeni z retezu utrzenych exekutoru, snizujicich tak narodu kvalitu zivota a pokud je u moci vlada, ktera tuto problematiku neresi, pak by doktorandi v pristich volbach tuto vladu, neresici problematiku exekutoru, kteri jim zpusobuji uzkosti a snizuji kvalitu zivota, nemeli volit.

       Neni to moc, nepretizil bych takovym objemem vyuky volicuv mozek?

   • Budu hnusný hnidopich, ale řeknu to. Trh je nástroj řízení (nebo systém, chcete-li). Jako u každého nástroje (systému) je k posouzení jeho funkčnosti potřeba říct, co se od něj očekává. Bez určení nějakého funkčního parametru nelze usoudit, zda daný nástroj funguje či ne. Z hlediska výrokové logiky pak věta „trh funguje“ není výrokem, jelikož nelze určit jeho pravdivostní hodnotu. Oblíbené liberální „trh umožňuje efektivní alokaci kapitálu“ je ještě složitější, jelikož musíme určit, co je efektivní alokace, a pak můžeme měřit.
    Ale zpět k presstitutům – myslím, že akumulace kapitálu je jednou z klíčových vlastností (a pro vlastníky cílem) trhu. Následkem je, že média se koncentrovala do několika rukou a sledují zájmy svých vlastníků, což je obvykle zisk a jeho dlouhodobé udržení, přičemž vlastnictví média je pro kapitalistu často jen „vedlejšák“, kterým upravuje chování prostředí.
    Osobně bych současnou mediální žumpu nepovažoval za tržní selhání, ale naopak za důkaz, že chování trhu rozumíme dobře a víme, co od něj čekat. Objektivní zpravodajství rozhodně ne.

    • Trh je to posledni, co podnikatel potrebuje. Vemte si nejjednodussi priklad ze vsech: Jste jedinym obuvnikem na malomeste a v pondeli se ma ve vedlejsi ulici otvirat druha obuvnicka dilna nekoho prespolniho…budete rad, ze prijdete o zakazaky, budete vitat existenci trhu?

     Navic sama kategorie trhu je nesmirne vagni a nezmapovatelna, vezmeme opet jednoduchy priklad:
     Mate problemy v manzelstvi a jste vydavatel novin. Nechate noviny zkrachovat a sebe zastrelite, abyste vyresil situaci, kterou nezvladate resit obvyklym zpusobem a zaroven se pomstil manzelce.
     Tady je trznim aktem zamerny krach podniku a sebevrazda, kterouzto cestou maximalizujete svuj prospech (zisk), kterym je predstava ovdovele nenavidene manzelky bez prostredku.
     Obecna chyba je, ze za trzni akt povazuje vetsina lidi jen smenu penez a zbozi, ovsem ony se do toho michaji i emoce.
     Mohu mit fabriku a 1% ze zisku davat na provoz prodelecnych novin, ktere mi ovsem budou zvedat osobni prestiz a sebevedomi- i tady je treba pocitat s iraconalnimi prvky, ktere se zucastni trzniho procesu…no a protoze je to tak strasne slozite, tak je to na h.vno.
     Demagog si samozrejme vybere urcitou cast a zacne ji vydavat za celek (pri koupi ponozek funguje trh, ergo kladivko trh funguje vsude a vzdycky). No a my o tom zacnem debatovat 😎

 3. Pro embéčko a trpaslíka:

  „Neni to moc, nepretizil bych takovym objemem vyuky volicuv mozek?“ (MB) – nelze jakkoliv podcenit debilitu českého voliče. Majstrštyk kreténismu se mu povedl v roce 2010, kdy po čtyřletém období Topolánkovy hrůzovlády, která mu silně utáhla pytlík, si navolil ještě horší pakáž v podobě vlády Nečasovy.

  Toto zcela objektivní konstatování má však důsledek: v této společnosti nelze spoléhat na volby coby hlavní demokratický nástroj, i když jsou formálně svobodné. Proč? Na jedné straně výše popsaná tupost voliče, která byla vypěstována za dob totality, kdy stádo bylo nahnáno k urně a nebyla mu dána možnost výběru (to mělo za následek ztrátu schopnosti se racionálně rozhodnout, rozluštit ty kecy politiků v předvolebním období), na druhé straně pak masivní propaganda z médií, kterou je náš volič-ovce zahlušen.

  A teď přichází chvíle pro trpaslíka a jeho poučky o trhu. Kritériem pro vlastníky médií není „zisk a jeho udržení“, protože média jsou většinou ztrátová ( s výjimkou TV) nebo se zanedbatelnou výší zisku. Pokud se i přesto kapitalisté hrnou do držení médií, je to proto, že významně ovlivňují veřejné mínění a zblbnutím především té části stáda, která je tímto ovlivnitelná (tedy především mladí lidé do 30 let a převážná část žen), rozhodují o výsledku voleb jakžtakž příznivém pro pravici. Neboť tu volí necelá třetina voličů, která má z neoliberálního zločinného režimu prospěch (podnikatelé, část inteligence, herci, sportovci), takže potřebuje (pravice) utrhnout ze stáda ještě ty nejpitomější kusy a přetáhnout je na svou stranu.

  Neboli: trh v případě médií vůbec nefunguje, je zcela deformován ve prospěch mocenských zájmů pravice (vše pro nejbohatší) a jediné, co by mě zajímalo je, jak se podnikatelé dělí o ztráty z titulu vlastnictví médií. Bude to přibližně tak, že Babiš zajde za Dlouhým a řekne mu: Potřebuju pokrejt dvacet melounů, no a Dlouhý vezme kasičku a objede to. To bude patřit mezi hlavní úkoly Hospodářské komory.

  • Jojo.

   K tomu financování účetně prodělečných médií – proč tak složitě, obcházet s kasičkou ?
   ČEZ a pár dalších podniků se státní účastí si zaplatí v prodělečném médiu PR, třeba „Jsme dodavatelé energie“, státní dráhy „Jsme železnice“, pošta „Jsme pošta“ no a je to. Přece byste nechtěl, aby tyhle věci ubozí soukromníci platili sami. My lidé jsme tak blbí, že si média na své vlastní oblbnutí platíme sami přes společně vlastněné firmy. A nejen to, jsme (většina z nás) ještě blbější – platíme si to přímo přes poplatky České televizi a Rozhlasu, mimo zdanění, zcela svobodně. Bez nejmenšího vlivu na obsah a kontrolu. Jistě, pro otupení hrotů existují jakési kontrolní komise – ale ty nemají k žadatelům o zásah žádné povinnosti.

   • Jedním z mých progresivních návrhů je vyndat náklady na reklamu, studie, průzkumy a analýzy a podobné neřesti z nákladových položek, hradit tohle ze zisku. To by se to pročistilo, PR agentury by vadly jak lilium.

    • Každé administrativní omezení je možné obejít. Když to uděláte, z PR agentur se najednou mávnutím kouzelného proutku přes noc stanou třeba experti na průmyslový design, robotiku nebo něco takového a po vykopání nových tunelů to pojede dál. Uhlídat se to zvenčí nedá. Jedině musí hlídat vlastník, prohlížet účetnictví a neustále kontrolovat. Takže zástupci státu. Je to v zásadě neřešitelné, dokud jsou lidé korumpovatelní.

     Problém se projevuje všude, i u korporátek nebo větších akciovek. Představenstvo a dozorčí rada se nakonec spiknou a holí ty nezúčastněné vlastníky hlava nehlava.

     Jen se podívejte na některé známé velké světové firmy – manažeři s opcemi jsou superbohatí, dozorčí rady spokojené, akcie stoupají jak raketa. Bodejť by ne, když si firma bere úvěry a za ně kupuje vlastní akcie, které tím rostou. Dokud banky půjčují, tak letadlo letí. Všichni zodpovědní za kontrolu dostanou namazáno a drží ústa.

     Jak říkal už Baťa, krize je morální, nikoliv hospodářská.

      • Skoro mě to svádí k tomu, abych řekl „každý vidí co chce vidět“. Takže nebudu zaostávat za Vámi: mě se naopak zdá, že se postupně naplňuje můj (a dalších) náhled na věc. 🙂

       Už na začátku debaty jsem psal, že ať už Ukroši dostanou od Západu cokoliv, skoro jim to nepomůže. Museli by s tím pár let cvičit, protože rozdíl mezi jejich původní 30 let starou výzbrojí a novou západní je v sofistikovanosti a informační provázanosti moderních věcí v rámci armády a spolupráce jednotlivých druhů zbraní – především průzkumu, dělostřelectva a letectva. Pokud tohle nedokáže armáda využít, je to k ničemu – a výsledky mohou být i horší než lepší.

       Zkušené chlapy přes 30 let, s lepší technickou civilní odborností, prošlé základním výcvikem, si Ukroši téměř netroufají mobilizovat, jednak je potřebují hospodářsky v civilu, druhak tihle jim na propagandu kašlou a ve finále by kvéry otočili proti politikům. Dostanou jen nevzdělanou verbež, která se jinde nechytá – nebo mladé bez výcviku. Zkrátka kanonenfutr, nevhodný k čemukoliv. Mohou nahnat do maskáčů třeba 150 tisíc lidí, ale to z nich ještě nedělá armádu.
       A prognóza je negativní – bude to stále horší.

       Západ by tam musel poslat vlastní vojáky, aby to mělo nějaký význam. Jenže to nemůže, iluze o Slovanech hnaných na jatka, těch „Visegrad battlegroups“ se rozplynula. Západ vševojskové armády nemá – mimo Bundeswehru a americké armády. Jen houfy expedičních mobilních jednotek, většinou nesmírně draze vycvičených speciálních sil a výsadkářů, což nejsou „bigoši“. Každý takový chlap má cenu 10-50 milionů, protože tolik stojí jeho výcvik a případně invalidní či vdovské důchody. Ale zabije ho střela za korunu, jako každého. Takové lidi tam poslat nemohou, místo normální pěchoty, tankistů, motostřelců, dělostřelců. Bylo by to jako střílet zlatými kulkami.

       Povstalci jsou v opačné pozici – mají velmi motivované obyvatelstvo, ochota k boji stoupá než aby klesala. Aby ne, který chlap by nevzal do ruky kvér, když mu nějací lumpové děly a raketami zabíjejí blízké a rozbíjejí barák. Zrovna před chvílí vyhlásil Zacharčenko také mobilizaci, chce 100 tisíc lidí. Musí se vzít v úvahu, že je možná už má, v Rusku na výcvikových základnách, kde cvičí už od dubna – část Ukrajinců z JV, která uprchla do Ruska. Povstalci mají zázemí, neohrozitelné protivníkem – což je podle všech pravidel asymetrické války téměř záruka vítězství.

       Povstalci v poslední době ukazují čím dál veřejněji nové PVO, které určitě nevyhrabali ze starého skladu ani neukořistili Ukrošům. Tor-M2 a Pancir S1. Asi to ukazují preventivně, aby Západ nezačaly napadat nějaké blbosti. Jejich síly jsou kromě toho promořeny čím dál modernějšími MANPADy. Tudíž klasická západní taktika – rozstřílet všechno z dronů a letadel, pak to dobít nízko letícími vrtulníky a ve finále vstoupit na již dobyté území pozemními vojsky, spíše vojenskou policií než plnotučnou pozemní armádou – by zcela jistě velkolepě selhala.

       Vojenské řešení to prostě nemá – tam si Západ zcela jistě naběhne na nastavené vidle. Čím větší silou, tím to bude horší. Pokud to bude pomalu, dopadnou jako v Afghanistánu proti mudžahedínům. Čím dál více budou ztrácet podporu, ve finále se proti nim otočí absolutně každý.

       Propagandisticky je Západ v tragické pozici. Jakmile všechno moc dlouho trvá, taktika „prolhaný buldozer“ přestane fungovat. Navršili pyramidu ze lží a ta se rozpadá, čím dál rychleji. Jakmile nemohou postoupit na další level a zaujmout média novými lžemi, začnou se konzumenti propagandy nevhodně vrtat ve starých lžích a nakonec rozdíl mezi realitou a iluzí vyhřezne v plné síle. Přes všechnu propagandu se nakonec z povstalců ve světových médiích stanou hrdinové, budou se o nich točit filmy a psát knihy. Protože jejich válka je spravedlivá a úctyhodná, bojují proti nacistům a tak dále. Nějaký nový Hemingway napíše novou verzi „Komu zvoní hrana“ a pojede to tryskem.

       Ekonomicky je situace ještě horší. Tím, že Rusové podle původních předpokladů nevyrazili do rozhodné invaze na Kyjev, nechali kyjevský režim a s ním 40 milionů čím dál více zbídačených obyvatel na krku Západu. Zatím jsou obyvatelé většinově udržováni pod vlivem dlouholeté propagandy, nenávist je rozdmýchána na plno, ale všeho dočasu. Čím déle to bude trvat, tím větší je pravděpodobnost, že stejnou sílu nenávisti otočí hystericky proti Kyjevu, potažmo Západu.

       Obávám se, že pak Západu nezbude, než celou oblast izolovat a nechat Ukroše působit sami proti sobě a sledovat masakry, proti kterým bylo Somálsko nebo Lybie procházkou růžovým sadem. Vznikne z toho taková druhá Čečna křížená s Afghanistánem, s vládou kriminálních gangů a warlordů, krytých nikoliv náboženstvím, ale národnostními rozpory. Pak budou zase banderovci vraždit Poláky, Čechy, Rumuny – prostě každý každého, jak je tam zvykem.

       Až se to vyčerpá, po několika letech, mohou tam Rusové přijet na tancích a přeživší je budou vítat chlebem a solí, jako po druhé čečenské válce Čečenci. Jen ještě není jasné, jak se bude jmenovat západoukrajinský nebo haličský Kadyrov. Jedno je jisté – z lásky k Západu budou Ukrajinci vyléčeni na hodně dlouho.

       A k Rusku samotnému – jeho pozice se postupně bude zlepšovat. Vojensky potřebují čas nejméně do roku 2020, kdy mají doběhnout jejich přezbrojovací programy. Do té doby se budou jakýmkoliv způsobem otevřené válce vyhýbat, hlavní pro ně je a bude, nenechat se zatáhnout do připravených pastí.

       Ekonomicky mají perspektivy přímo výtečné – devalvace rublu jim umožní nastartovat výrobu pro vnitřní trh, sankční bláznění Západu zase zrušit všechny bezcelní a WTO šílenosti – chránit vnitřní trh a provádět skutečnou národohospodářskou politiku. Rozvoj mohou bez obav nastartovat tím, co umí nejlépe – zbrojením. Protože jednak mají vlastní úspory, druhak mají za zády Čínu – a ta jim poskytne úvěry řádově větší, než měl Hitler. Protože ruské zbraně chrání Čínu, hlavně strategicky. A Číňané jsou závislí na ruských zbrojních technologiích, nikdo jiný jim je neprodá, než Rusové. Dlouhodobě je čínská investice do Ruska investicí do čínské obrany.

       Celá tahle šaráda je ukázkovým příkladem amerického blbství. Odrazí se hrozně především v EU, která bude odříznuta od ruských technologií, materiálů, surovin, energií a trhů. Vyvolá to politické kolapsy a může vést k rozpadu Eurozóny i samotné EU. K politickému zemětřesení nevídaných rozměrů – naštěstí ne k válce, protože na válku s Ruskem NATO nemá, ani na konvenční. Kdyby si jen trochu mysleli že ano, už by vyrazili.

       • Ještě zajímavý vojenský doplněk: Zacharčenko doplnil své vyhlášení mobilizace tím, že do jara chtějí postavit tři motostřelecké divize a nasadit je. Takže už jen z toho je vidět, že ve skutečnosti jde – kromě doplnění sil pro výcvik záloh – o mediální krytí pro nasazení jednotek, procházejících výcvikem v Rusku už od minulého jara.

        Protože sestavit a nasadit tři motostřelecké divize za měsíc, to není možné. Po měsíci výcviku je voják rád, že si omylem neustřelí vlastní hlavu, natož aby jezdil a střílel z BVP nebo tanku, komunikoval po rádiu, věděl kam a proč jede, měl alespoň základní bojové návyky a taktiku.

        Alias vidíme předzvěst operace „Severní vítr 2“.

        • Právě jsem toho Zacharčeka dočetl a trklo mě to samé.
         Olajkovat mi to nejde, musel bych se asi přehlásit.
         Ono se zapomíná na ruské uškrcení zisku z plynu pro oligarchy, vedoucí k ročildům 🙂

        • Aktualizace: nejen 3 motostřelecké brigády, ale ještě jedna tanková a jedna dělostřelecká. Takže celkem 5 brigád. Do jara z čerstvých odvedenců nesmysl.

       • Souhlas s úvahami, které se týkají vojenských otázek, přičemž vám vyčítám, že podceňujete pohled politický.

        Válka na východě nemůže trvat několik let, jak říkáte, už dnes je to neúnosné a odvážně si tipnu, že to skončí letos, buďto do švestek nebo na Ježíška. Trpělivost lidí na Ukrajině i v celé Evropě je napnuta na neúnosnou míru a ohled na ně se brát musí.

        Jak to skončí? Pokud Rusko nebude intervenovat, tak vojenskou porážkou opolčenců. Není možné, aby stát s kapacitou šesti milionů lidí (nikdo neví přesně, kolik jich tam je) vzdoroval státu s téměř čtyřiceti miliony. Pak následuje ten pochmurný scénář, Ukrajina v NATO a Rusko na lopatkách, nebo zničující a patrně globální válka.

        Konflikt na Ukrajině není pastí pro Rusko, USA by nic neměly (kromě propagandistických zisků) z toho, kdyby se Rusko nechalo „vyprovokovat“ a obsadilo Novorusko. Vstup zbytku Ukrajiny do NATO by nebyl možný, protože by se zem nacházela ve vojenském konfliktu, tedy žádné základny na Ukrajině, což je jediný smyl tohodle špinavého divadla. USA vsadily na to, že Rusko intervenovat nebude, protože se bojí následků, tedy teď nacpe na Ukrajinu zbraně, po nich poradce, do toho Ježíška bude vymalováno.

        Rusko by se nemělo bát jít do úplného přerušení styků se Západem, což by byl pravděpodobný důsledek intervence. Rusko by se nemělo bát použít v plné míře energetické zbraně. Kdy chce bojovat přerušením dodávek, když ne teď? (Navíc teď stejně prodává lacino.) V létě mu to bude prd platný.

        Možná to vypadá, že jsem jestřáb, ale opak je pravdou. Jenom rázný a velmocenský postup Ruska, které ukáže, že je ochotno chránit své nejvyšší geopolitické zájmy, odkáže americké agresory a válečné zločince do patřičných mezí a vyrazí jím z ruky nůž, kterým Rusko okrajují jak šišku salámu.

        • Je docela možné, že máte pravdu. Bránit se psychopatovi, který užívá salámové metody, jinak než rázně a až na doraz nejde – kolikrát jsem to zažil v práci mezi jednotlivci i mezi firmami.

         Něco na tom, co říkáte, zkrátka je. O tom žádná.

         Nejlepší je, nemít s psychopatem nic společného – to je také obrana, a velmi dobrá k tomu. Protože jakýkoliv Váš vynucený tah – razantní obrana – poškodí hodně i Vás.

         Skutečně může nastat situace, kdy tam Rusové budou muset vlítnout. Například kdyby Ukroši začali příliš vítězit a nedalo by se to zvládnout dosavadním způsobem války-neválky. Pak by se nabízelo například uznat existenci DLR, LLR, uzavřít s nimi spojeneckou smlouvu a vlítnout tam. Jsem si docela jistý, že Rusko se bude snažit zachovávat mezinárodní právo, jak jen to půjde.

         Ale nemyslím, že Američané tolik stojí právě o základnu. Už mají základny v Rumunsku a Turecku, mají možnost kdykoliv připlout do Pobaltí nebo tam dostat cokoliv přes Polsko. Jakmile ztratili Sevastopol a celý Krym, mají blokované Černé moře, takže jižní směr je stejně v čudu. Nezapomeňte, že se jedná o námořní mocnost, nikoliv suchozemskou – pozemní boj jim tolik nejde, nemají na to vybavení. PRO mají vyřešené přes lodě a AEGIS. Radary na průzkum, které chtěli postavit v Brdech, se mezitím miniaturizovaly a mají možnost je dát mobilně do Turecka, Rumunska, … zkrátka téměř kam chtějí.

         Hlavní důvod, proč chtějí ruský vpád na Ukrajinu je politický – to by jim umožnilo nezpochybnitelně označit Rusko za agresora, který zabírá sousední nezávislé země. Sice v tomhle směru melou už teď, ale každý ví, že nepokrytě lžou.

         Označením Ruska za agresora by donutili EU se od Ruska oddělit – samo Rusko by se od EU oddělilo. Vznikla by nová Železná opona, jen o pár set kilometrů na východ dále, na dnešních hranicích NATO. Tím by se:

         1. Posílila politická kontrola EU, protlačil by se evropský „Patriot Act“, omezení internetu a další věci.
         2. Americké struktury NATO by získaly obrovskou moc nad vším, přes přípravu „obrany“, nastal by jakýsi polovýjimečný stav, na hraně přechodu k válečné ekonomice – tím by se pomohlo stabilizovat EU politické americké loutkové vlády a potlačit odpor obyvatel
         3. EU by ztratila trhy, tím by klesly ceny všech evropských firem a americká konkurence by je mohla oslabené snadno pozřít
         4. EU by ztratila ruské technologie, kterým USA nedokáže konkurovat. Například jaderné, v tomto oboru Rusko jednoznačně vede o desetiletí. Zpracování titanu. Superčisté materiály. Speciální ocele a obecně slitiny a kovy. Kosmické věci. Zbrojní věci – je plno kooperací, které jsou málo známé, ve výrobě všech možných zbraní a technologií k nim. To by uvolnilo z trh obtížného konkurenta.
         5. EU by ztratila ruské suroviny a poloprodukty, především pro výrobu chemie, léků, hnojiv, umělých hmot, vláken (uhlíkové, aramidové, …), ocelí, kovy, zušlechťovací a kalící přísady, průmyslové diamanty a vzácné minerály, speciální kovy pro letecký a kosmický průmysl – ruské lithiové slitiny, titanové slitiny, skandium a skandiové slitiny, … paladium pro katalyzátory a plno jiných věcí, tantalové věci, … maziva, minerální oleje, … často nesmírně důležité „maličkosti“, které ovšem zablokují celý průmysl a nedají se jinde sehnat, jelikož jich je na trhu nedostatek
         6. EU by ztratila energie – plyn, ropu, uhlí, energetický uran.
         7. EU by ztratila ruské vědce a napojení na ruský základní a aplikační výzkum.
         8. EU by byla donucena k silnému zbrojení na dluh, tím by „roztočila kola“ továren v USA, protože evropský zbrojní průmysl by byl donucen k totálnímu podřízení USA a nakonec zrušen či pohlcen.

         Jinými slovy, pro USA by EU přestala být konkurentem, a díky TTIP – která by se určitě lépe v okamžiku „ohrožení“ protlačila, by se stala jen americkým trhem. Americké koncerny by vykoupily všechny zajímavé a oslabené evropské podniky.

         Z toho všeho vidíte, že o nějakou základnu na Ukrajině opravdu primárně nejde, hraje se vyšší hra. Jistě, kdyby základna byla, proč ne – ale když nebude, žádná škoda.

         „Ztráta Krymu“ je ovšem tragédie a totální prohra, která rozbila celou blízkovýchodní a středovýchodní a vlastně i středoasijskou geopolitickou strategii USA na padrť. Byl to úhelný „otočný bod“ (pivot) mnoha věcí.

         • Takže jak jste napsal, že neberu v úvahu geopolitiku, tohle výše je můj názor z tohoto pohledu.
          Ačkoliv to vypadá, že primárním cílem amerického snažení je Rusko, není to pravda. Primárním cílem je EU, američnané nejsou tak kolosálně blbí, aby nevěděli, že v této situaci Rusko nezdolají. Rusko samozřejmě přitom poškodí jak to jen půjde, ale je to ani ne sekundární cíl.

          Ještě podotýkám, že vítaným důsledkem té unifikace zbrojení do USA bude zničení EU zbrojního průmyslu a odsátí odborníků, díky „stavu ohrožení“ se totiž dostanou ke všem věcem, které si mezi sebou „spojenci“ utajují. Tím postupně EU zbrojní průmysl, technologie, tradici a znalost pohltí nebo zničí – přesně jako to udělali v Československu. Tím zaručí, že se jim Evropa už nikdy ubránit nedokáže, protože nebude mít čím ani si to nebude umět vyrobit.

         • Pravil jste: „Z toho všeho vidíte, že o nějakou základnu na Ukrajině opravdu primárně nejde, hraje se vyšší hra. Jistě, kdyby základna byla, proč ne – ale když nebude, žádná škoda.“

          A já si myslím, naopak, že Evropa jako cíl je až v druhé řadě, jako eventuální benefit, že hlavním cílem jsou ty základny. Pokud předpokládáme, že by si Rusové byli schopni zabezpečit v předstihu před hlavním konfliktem Černé a Barentsovo moře, potom základna na Ukrajině má oproti těm v Polsku nebo v Rumunsku výhodu téměř tisíc kilometrů kratší dráhy ať už raket, nebo antiraket, a to je jistě významné a to byste možná mohl zkusit zhruba vyhodnotit z hlediska časového a použitých zbraní, já to neumím.

          Evropu maj Amíci na háku, s tou si starosti nedělají ani v nejmenší. Stupeň vazalství dokumentuje fakt, že odposlech mobilu kancléřky nevedl ani k verbální nótě, prostě to skousli a šlapou v postroji dál.

          • Kdo ví, jak to je. Zda jde o EU, jak si myslím já nebo o základnu – další postupný cíl k finálnímu útoku na Rusko, jak si myslíte Vy.

           Z vedení USA, z těch různých knížek a článků, publikovaných seminářů těch think-tanků a politických prohlášení, linie propagandy, … mám dojem, že jde o bandu šílenců. Omezených a ideologií oslepených hazardérů. Psychopatů, podobných Hitlerovi a jeho bandě.

           Kteří slepě jedou systémem „jedině vítězství“, rozdrcení všeho a všech. Jsou to bohorovní, „výjimeční a nepostradatelní“, absolutně arogantní, američtí nadlidé – noví náckové. Jednání a kompromisy neuznávají, nebo jen dočasně. Každá dohoda je pro ně pouze východiskem k dalšímu útoku a projevem protivníkovy slabosti. Všechno nebo nic, tedy Undergang. Mají za sebou 15 let bezohledných útoků a drancování, absolutního lhaní a propagandy, kdy jim všechno vycházelo, podobně jako nacistům zabírání Evropy.

           Po zakolísání v Sýrii narazili na problémy až teď s Krymem – to byla první zásadní prohra. S Ukrajinou je to otočené také proti nim, plán fatálně selhává a dá se očekávat další prohra.

           Přitom tato kumulace proher má šanci se přetavit ve vyšší kvalitu, a sice v selhání propagandy, důvěryhodnosti a tváře. Ve spadnutí masky. Americká nacistická bestie se odhaluje veřejnosti v pravé podobě. Král je náhle nahý a čím dál více lidí to vidí.

           To je kvalitativně mnohem větší problém, než selhání plánu s Krymem, Ukrajinou, EU, Blízkým východem; s celou koncepcí „války proti terorismu“. Znamená to ztrátu „soft power“. Výbuch, znevážení a zesměšnění americké propagandy, diplomacie, jejich agresivní kultury, jejich způsobu uvažování, obchodu, … celého paradigmatu amerického světa v současné pokřivené podobě.

           Jsou z toho bez sebe vzteky.

           A neví co s tím dělat. Jsou zvyklí vítězit brutální silou, takže je pravděpodobné, že to zkusí i tomto případě. Je to vidět v propagandě, místo změny stylu jen otočili knoflík na „volume max“, lžou ještě usilovněji. Lhací mašina přepnula na turbo.

           Dá se předpokládat, že v každém konfliktu půjdou arogantně až na doraz, že vždy zvolí to nejnásilnější a nejvíce extrémní řešení. Budou hazardovat až na samý okraj katastrofy, hrát tu psychopatickou „hru na kuře“.

           Podobají se rozzuřenému býkovi, který nevidí napravo nalevo. S takovým býkem je lepší nebojovat přímo a hned, protože jediná možnost je větší síla nebo býka těžce zranit až zabít. Je lepší býka nechat chvíli běhat po hluboké oranici, aby se unavil a oslabil, vyzuřil marným honěním sem a tam, když se protivník odmítl dostavit. Pak se dá zvítězit snadno, chytit ho do lasa nebo odlákat někam jinam; nebo to býka prostě přestane bavit a odejde.

           Řekl bych, že právě v tom je podstata současného ruského přístupu k celému problému. Hlavně jim to umožňuje získat věc, mnohem cennější než zlato – a sice čas. V každém konfliktu je čas klíčovým parametrem, většinou tím nejdůležitějším. Kdo ovládá časování, ovládá konflikt, je to základ iniciativy. A v tomto případě jsou to jednoznačně Rusové, kdo dělá hodináře.

           Američané a EU nedokáží konflikt na Ukrajině natahovat do nekonečna – protože to dopadlo tak, že ukrajinský režim živí ze svého a nemohou si to dlouho dovolit. Potřebují to rozhodnout rychle a pak se posunout k dalšímu postupnému cíli. Než celá věc atrofuje, chatrná stavba propagandistických lží povolí, peníze dojdou, lidi se začnou bouřit. Dokud jsou ceny ropy nízké a tlak sankcí na Rusko je maximální – to věčně trvat nebude. Jsou tlačení časem.

           Proti tomu Rusko a povstalci tlačeni časem nejsou, ba naopak. Vyhovovalo by jim, aby to trvalo co nejdéle. O utrpení obyvatelstva nikomu nejde, protože lidé tam nemají jinou možnost než vyhrát nebo zemřít či se nechat vyhnat, pokud nebereme jako alternativu kapitulaci se smrtí, vyhnáním či zotročením. Povstání a republiky sílí každým dnem, nejen vojensky, ale i organizačně, strukturálně a politicky. Podobně je na tom Rusko samotné – každým dnem je silnější, jak vojensky, tak ekonomicky, protože se daří reagovat na sankce a ceny ropy a plynu nebudou nízké věčně. Rusko a povstalci čas řídí, vyhovuje jim vše co nejdéle natahovat.

           Extrapolace trendů je neúprosná – s každým dnem Kyjev ztrácí a povstalci získávají, ve všech ohledech. Jak dlouho bude trvat, než se kyjevský režim vnitřně rozloží natolik, že se organizace a společnost zhroutí ? Pak se pravděpodobně Ukrajina rozpadne. Šťastnější regiony se připojí k vznikajícímu Novorusku, nešťastné upadnou do kruté parodie na feudalismus, vylepšený o moderní techniku zabíjení, místo šlechty budou mít loupeživou válečnou oligarchii.

           Nezáleží na tom, že kyjevský režim může ze 40 milionů obyvatel postavit teoreticky asi desetkrát větší armádu než Novorosia ze svých 4 milionů. K tomu nikdy nedojde, režim na to nebude mít dost času.

 4. A vzpomínáte, jak lhali tehdy když bouchl Černobyl? Jak jsme šli s mávátkama na 1. máj.
  Někoho musel ten datel strašně sr… Pravdu nám ještě neřekli.

 5. „Evropu maj Amíci na háku, s tou si starosti nedělají ani v nejmenším.“
  Nechci zasahovat do vasi debaty jako takove, ale co se Evropy tyce, pak jeji predstavitele jako na haku sice maji, ale ne uz narodni staty, na rozhodnuti jejichz parlamentu zalezi velka cast politiky Bruselu, tam to pod kontrolou nemaji ani nahodou.
  Samozrejme jde v prve rade o Evropu, Rusko by bylo sice vitanym spolu- soustem, ale to muze jeste pockat, az se to stabilizuje v Evrope, muze se pokracovat na nej.
  Uz nekolik let jsme svedkem grandiosni ofenzivy zpoza oceanu a to totalni, s nazazenim vsech moznych zbrani, od tech horkych, prez propagandisticke az po socialne inzenyrske. Pokud neuhajime Evropu, tak jsme ztraceni a myslim tim Evropu jako nas spolecny koncept, ne jako kontinent. Kdyz vyzeneme muslimy, schroustneme Ukrajinu, udelame spolecne celni tabulky ci provedeme dalsi kolo kvantitativniho uvolnovani a vyloucime Recko z eurozony, tak se nic nezmeni, valka bude pokracovat i nadale…frontova linie lezi takrikajic na vnitrni evropske kulturni bariere a na sim cilem je vykazat Americany s jejich napady zpet za ocean (a to i fyzicky) a udelat se nejakym smysluplnym zpusobem sami pro sebe. Ze to nejde, ackoliv na to mame jak tradice, tak i mozky a i kapital, je jen znamenim toho, jak moc v tehle konfrontaci prohravame.
  Vsichni se soustredi na podruzna temata (kterym je i Rusko!), ovsem okolo hlavniho problemu, tedy protievropske agrese USA, se chodi po spickach. Uz snad stokrat jsem na disluzich otevrel tema TTIP a stokrat bylo diskutujicimi odlozeno jako nezajimave- nakonec dospeju do stadia, kdy si zacnu myslelt, ze mame to, co si zaslouzime; k orientaci je dnes na netu informaci dostatek, ovsem kdyz je nechceme videt, tak budeme mit smulu.

  • K TTIP – ono je těžké se k věci vyjádřit, když jsou vyjednávání tajná a nemáme nic konkrétního před očima. Říká se, že budou vyšachovány soudy z řešení sporů mezi státem a korporací a ty posledně jmenované budou moci žalovat státy za ušlé zisky skrze státní regulace a zásahy, jenže v konkrétním mechanizmu tohodle postupu je ukryto jádro věci a dokud není znám, těžko něco říkat. Říká se, že padnou normy, regulace a omezení, ale zase není jasné, jak to bude možné, když ty jsou součástí legislativy každého státu unie. Takže na diskuzi je brzy a je tady slib EU, že před schvalováním smlouvy bude tato poležena na stůl a projednána.

   K tvému „cilem je vykazat Americany s jejich napady zpet za ocean (a to i fyzicky) a udelat se nejakym smysluplnym zpusobem sami pro sebe.“ – tady pořád fungují studenoválečnická schémata. Vždycky, když Amíci potřebují Evropu dostat do latě, začnou vyhrožovat, že se z Evropy vojensky stáhnou. A pak začnou kvílet Němci, že se tady sami bojej a že bez Američanů by byli malí, opustění a bezmocní. A skutečně se srovnaj. Neboli strach z medvěda tady pořád je, i když zjevně neoprávněný.

   • Další věc je, že kdyby se Američané stáhli z Německa, Německo by ovládlo kontinent tak, jak to Němci umí – nikoliv jen hospodářsky, jako to dělají teď, ale i politicky a kulturně. Se vším, co k tomu patří – včetně nafoukanosti a arogance „nadřazené rasy“, pangermanismu, poněmčování okolních národů.

    U nás by to skoro okamžitě vedlo k úplnému zániku české i slovenské státnosti a brutálnímu protinárodnímu tlaku včetně Drang nach Osten reminiscencí proti Slovanům.

    Starého psa novým kouskům nenaučíš, Němci jsou pořád stejní jako byli posledních 1000 let.

    Takže můžeme být rádi, že Američané v Evropě jsou, ale měli by se chovat slušně a normálně, ne jako reinkarnace Hitlerova gangu. Problém je, že jsou v krizi doma, jako společnost, jako národ, jako demokracie, jako ekonomika. A hlavně morálně a kulturně.

  • Souhlas.

   I zamýšlené americké ovládnutí Blízkého, Středního východu a severu Afriky – bez ohledu na „spojence“ a jejich dávné zájmy, bez koordinace – bylo od začátku určitě myšleno Američany proti Evropě. Aby ovládli ropu a plyn a tím učinili EU závislou na jimi kontrolovaných zdrojích. Současně EU odřezávali od Ruských surovin a surovin ze Střední Asie. Plyn chtěli dodávat přes Sýrii a Turecko z Kataru.

   Když se jim to nepovedlo, a skončilo to chaosem, snaží se ten chaos řídit. A to tak, aby ohrozili EU uprchlíky a islámem – to je zase jejich klasická falešná islámská karta, kterou uplatnili v Afghanistánu proti SSSR, v Ujgursku proti Číně, v Kašmíru proti Indii, v Čečně proti Rusku.
   Teď to samé zkoušejí v EU. Je to nová verze starých kousků – jako kdysi operace Gladio. Americká demokratůra se bez „eskader smrti“ neobejde. Bude hůř, nepochybně.

   Poslední pokus o vynesení islámského „esa“ byl na Krymu – mnoho let sponzorovali krymské Tatary a poslední dva roky před ukrajinskými událostmi cvičili „demokratické vůdce“ krymských Tatarů na základně CIA v Jordánsku. Podobně jako banderovské majdančiky cvičili v Polsku. V den zjevení se „zdvořilých mužů v zeleném“ na Krymu už letělo letadlo z Incirliku do Simferopolu, plné demokracie – vycvičených vůdců „povstání krymských Tatarů“. Nad Černým mořem dostali echo, že letiště je obsazeno „zdvořilci“ a otočili to zpět. Bylo to vedeno jako civilní charterový let, lze to dohledat.

   Jejich plány zkrátka nevycházejí. Dokonce se začínají obracet v pravý opak.

   Důvodem je jejich naprostá arogance a izolovanost od skutečnosti, vidí všechno hrozně ideologicky a přímo nacisticky – jen místo nadřazené rasy jsou nadřazení Američané.

   Dalším zdrojem problémů je jejich snaha spojit všechno dohromady – zabít mnoho much jednou ranou. Získat dominanci a přitom si nahrabat, přičemž pro krátkodobý zisk zničí celou akci a zahodí dlouhodobé zisky.

   To zase plyne z gangsterského propojení jejich politiky a cizopasného kořistění zúčastněných politiků – například bývalý ministr obrany Cheyney je majitelem firmy Halliburton, která zajišťovala všechny nebojové úkoly US Army v Iráku, tunelovali velmi brutálně celou akci. Další výtečníci měli podíly v KBR, která zajišťuje armádě stravu a logistiku zásob. Další zase v různých soukromých žoldáckých firmách (Blackwater/Academi, …) – ti dnes dělají všechny vojenské úkoly, mimo primárního boje. Obludně to narušuje bojeschopnost armády, protože každý namyšlený šašek z Blackwateru má denně skoro $1000, ale skutečný voják z úderné jednotky, který nasazuje život doopravdy, nebere téměř nic, má vykradené zásobování a ořou s ním jak s dobytkem. A když ho zraní, v nemocnicích pro veterány čeká na operaci půl roku, místo důchodu dostane almužnu. Vede to k neskutečné korupci, explozi neschopnosti a alibismu v armádě.

   Ryba smrdí od hlavy, ale zasažen je tím celý organizmus. US Army dnes a před 20-ti lety jsou úplně jiné organizace.

   Celé to – až na tu všudypřítomnou korupci – připomíná poslední období fungování Britského impéria. Tenkrát také řídili britské tajné služby takoví nadlidé, experti z nejlepších univerzit, kteří se cítili být mnohem chytřejší než ostatní a vymýšleli komplikované akce se zásahy mnoha cílů současně. Takoví lovci multi-much jednou ranou, jako dnes Amíci. Podle toho se všechny jejich „tajné“ akce daly snadno rozpoznat. Snažili se jedny postavit proti druhým a ještě přitom splnit pět dalších cílů. Které se každou chvíli měnily.

   Situace má úplně stejné markanty jako tehdy. A také to nevychází, což je často slabé slovo na popis výsledné katastrofy.

   No nějak jsem se neplánovaně rozepsal, ale chtěl jsem prostě v souladu s Vaším pohledem napsat, že hlavním cílem je Evropa.

   • Dobre, ze jste se rozepsal, ani nemusim psat souhlas…
    2 momenty:
    – Nemecko to v podstate prohralo tehdy, kdyz vsadilo na mzdovou deflaci (platy nestoupaly skoro 10 let) a tak zacalo ozebracovat sve obchodni partnery. O Recku uz ani nemluvim, tam to nemecke tajne jednani o navratu dluhu bankam plus tajne (nemedializovane) dodavani zbrani mluvin uplne samo za sebe a ano, bohuzel je treba mit Nemce stale pod kontrolou.

    – EU ma ten problem, ze nedokaze proti US nic nabidnout a vypada to, ze TTIP je pro Brusel coby urednicky moloch jen dalsi z mnoha dohod, ktere nejak „dopadnou“ a dokonce si myslim, ze si Brusel mysli, ze jejim podpisem na Americany vyzraje, ze to bude chachacha, hohoho a i nadale si bude vst svoji rozbredlou politiku.

    Sam nevidim svetla na konci tunelu, s cim by mela EU prijit, s jakym projektem, je v zajeti sebe sama a vrcholem perestrojky je nahrazeni Barrosa Junckerem. Pokud je Amerika ve stavu konce britskeho imperia, pak mi EU pripomina socialisticky tabor behem konce normalizace.

   • Jeste mne jen tak bokemn napadlo, proc takova politicka tolerance vudci USA: protoze nabizi kulturni zkazane ovoce a to permanentne, pricemz v Evrope je toto povoleno tak jednou ci parkrat do roka behem karnevalu; Evropa diky tradici, ktera v USA chybi, totiz vi, ze tohoto zbozi nemuze byt prilis, ze takova kultura neni zadouci a ze, kdyz neni kanalizovana, zacne zlobit. Ted to mame vsude na pultech a vsimnete si, ze „americke“ filmy Evropa netoci, plne se soustredi na konzum dovozu.

    Jelikoz ryba smrdi od hlavy, pak hlavnimi propagatory jsou lide u socialni moci, opinion leaders, kteri, sami zachvaceni morem krajnosti, se dostali na sva „mista“ diky systemu, ktery je tam zakonite vynesl. Jinak receno, deprivanti jsou u moci a maji radi nebezpecne kraviny, aniz by meli brzdu :o)

    Tohle zas pripomina konec rimskeho imperia, kde karneval uz byl na ulicich denodenne a ztupela slechta s casem vyzadovala jeste vetsi a vetsi rajcy.
    To by mohlo byt snad i pozitivni, protoze se tim otvira nadeje, ze dojde velmi rychle k degeneraci (mozna i behem jedne generace) a system se nakonec rozpusti tak nejak sam, lidi proste prestane bavit na nem participovat.

     • Myslím, že jistě mimo nebudete, dokonce je to docela přesné.
      Ono se říká, že armáda je věrným obrazem svého státu. Tak o té americké to platí na 100%.

      Jak jste psal o deprivantech u vesla. Tak to je. Projevuje se to nejenom v politice, ale všude, ve velkých firmách, ve státní správě, v armádě, v tajných službách.

      Ano, také mám dojem jako z konce normalizace. Včetně toho pocitu „bezčasí“, kdy se k ničemu nespěje. Probíhají nekonečné kosmetické změny bez smyslu a řešení je v nedohlednu. Neřeší se ve skutečnosti vůbec nic, pod pláštíkem „progresivních změn“ a „přestaveb“ se věrchuška stará, aby všechno zůstalo navěky stejné. Jeden panák se vymění za jiného panáka, naprosto stejného nebo dokonce horšího a pak se oslavuje velká změna.

      Napadá mě, že to vlastně není tak špatné, protože nakonec si jich prostě přestaneme všímat.
      🙂

      • Ale to jste už psal také, v 18:03. Že se systém rozpustí tak nějak sám.

 6. Pro Kchodla 02:12 – píšu to sem, protože ten úzký sloupec se špatně čte.

  Je zajímavé, jak se lišíme v odhadu budoucích cílů jednotlivých aktérů i v odhadu konečného výsledku, když přitom výchozí pozici a charakter účastníků hodnotíme prakticky totožně.

  Naprosto souhlasím s vaší charakteristikou politiky Spojených států; ta jejich bohorovnost se skutečně překlápí do nacistických prvků v jejich chování. Ale je za tím chladný velmocenský kalkul, nikoliv šílenství, oni prostě jinak než arogantní imperialisti uvažovat neumějí. Shodujeme se i v tom, že USA jsou agresorem a Rusko se brání další erozi svého postavení.

  Rozdílná stanoviska byla dostatečně vysvětlena a je třeba počkat, jestli se naplní moje předpovědi (čas pracuje proti Rusku, opolčenci bez ruské vojenské pomoci prohrají, Rusko by mělo intervenovat hned, věc se rozhodne letos a USA jde o to umístit na Ukrajině vojenské základny) nebo ty vaše (čas pracuje pro Rusko, které by nemělo vojensky zasáhnout, opolčenci se udrží a může se to táhnout roky, USA míří skrze válku na Ukrajině na Evropu).

  Pokud by se však vyplnila vaše předpověď o tom, že se ukrajinský polofašistický režim zhroutí zevnitř, pak by to byl šťastný konec, jako v pohádce.

  • Dobrý nápad, psát sem dolů. Jinak děkuji za výbornou sumarizaci názorů a náhledů. Souhlas.

   Myslím sice, že se Ukrajinský režim zhroutí dovnitř, ale šťastný konec to nebude a pohádka už vůbec ne, bohužel. Ani ta zlá od bratří Grimmů.

   Může to být neobyčejně krvavé, té nenávisti je tam nahromaděno neskutečně mnoho a lidé jsou úplně hysteričtí a zombifikovaní dlouhými léty propagandy. Kterou platili Američané už od WWII, po rozpadu SSSR tomu pak dali korunu. Ukrajinci mají úplně pošahanou verzi dějepisu, veřejně se publikují -a pokrytecky se s nimi většinově souhlasí – úplně absurdní lži. Zachvátilo to i velkou část (většinou humanitní) inteligence, umělce, žurnalistiku, prostě celou kulturu.

   Jediná naděje, která jim zbývá, je armáda. Že až se všechno zhroutí, vojáci provedou celostátní (ehm, … v tom co z Ukrajiny zbude) puč a udělají vojenskou vládu. Zavedou výjimečný stav, lístkový systém, pevné ceny, znárodní ukradené firmy a služby – protože jinak lidé pomřou na nedostatek. Bojůvky a loupežnické gangy nemilosrdně postřílí a zavedou pořádek, byť velmi násilný. A ten budou držet dlouhou dobu, třeba 20 let, než se vystřídají generace, jinak to po uvolnění vypukne znovu. Samozřejmě budou muset provést vyvlastnění všech současných bohatých – protože na Ukrajině jsou bohatí jenom gangsteři a zločinci. Zrušení falšovaného dějepisu, denacifikaci jako v Německu po WWII. Vyšetřování a soudy. Krutě trestat korupci.

   Jinak se to nepovede, Ukrajina je organismus zachvácený rakovinou, a to velmi hluboko. Je nutno řezat. A pak 20 let chemoterapie.

   Nepomůže asi ani intervence – leda ruská na JV, jenže tam není potřeba, tam se společnost tak nezhroutila, ani v těch nejhorších dobách. Ale v Banderostánu by myslím nepomohlo ani obsazení západními armádami a policiemi. Musí to udělat Ukrajinci sami, jinak se to po odchodu cizinců spustí znovu.

   Protože pokud to neudělá centrálně armáda, Ukrajina se rozpadne do tisíců různých malých „knížectví“ lokálních loupeživých rytířů a warlordů. Pak bude pár let probíhat „konsolidace“, tedy požírání malých ryb většími. Lokální války mezi klany loupežníků, tedy knížat, warlordů. Jako ve středověku v Evropě, jen tam nebude tolik koňů a místo mečů budou kalašnikovy a houfnice, Grady. Takže to půjde rychleji.

   V tomto kontextu chápu, že třeba lidi v Dněpropetrovsku vnímají gangstera „Beňu“ – tak si říká Kolomojskij – jako dobro, protože i když je to magor a masový vrah, zločinec proti kterému byl Al Capone hotová matka Tereza, udržuje pořádek a civilizaci – platy se vyplácení, elektřina a voda jde, plyn občas také, je čím topit. Na silnici neřádí každých pár kilometrů „výběrčí mýta“. Gangy mladých „neraketí“ v restauracích a obchodech. Verbež v uniformách „neprohlíží“ byty. Mladé holky se „neztrácejí“. Milice „nezabavuje“ pěkná auta.

   Protože tohle všechno se na Ukrajině děje – na povstaleckých územích mnohem méně (protože na JV se to nedělo ani předtím). Po rozpadu SSSR to tam vypadalo skoro podobně, jen se nevraždilo, občas se někdo ztratil, ale vyřizovalo se to většinou jen „ručně“. A byly tam tenkrát dvě hlavní síly – komouši a struktura KGB, z nich jsou noví oligarchové a majitelé všeho – a Milice (Policie), což byl celostátní gang, který měl lokálně rozdělenou působnost.

   Samozřejmě, už tenkrát to na JV – Dnešní Donbas, Charkov, Dněpropetrovsk, Oděsa, … vypadalo o hodně lépe než v „Banderostánu“. A v Kyjevě, to bylo kulturní město – ale postupně se kazilo, protože se rusky mluvící stěhovali pryč a místo nich tam přicházeli magoři z Haliče.

   Prostě, pohádka to nebude – ale bude to lepší než teď, časem.

   • Pohádkový konec ukrajinské krize jsem myslel v tom smyslu, že když se režim zhroutí dovnitř, přestane mít sílu bojovat na východě a eventuálně, jako další bonus, pokud se zhroutí tím trochu lepším směrem, přestane být záminkou nebo příčinou pro rozpoutání velké války, pro střet velmocí.

    Scénář řešení celé Ukrajiny po pravděpodobném pádu současných pučistů je závislý na tom, jestli se budou i nadále angažovat USA se sajdkárou EU. Pokud ne, tak je pravděpodobný až nevyhnutelný váš popis řešení, pokud ale do toho bude dál zasahovat Západ, tak není nic nemožné, jako u Toyoty, od režimu Pinochetova stylu až po nějakou formu restaurace současného režimu. Že by se Amíci přestali angažovat, když do toho už vrazili tolik peněz, je nepravděpodobné. Oni zřejmě úmyslně a programově udržují svět mimo své hranice (a v oblasti svých zájmů) ve stavu totální rozesranosti, nevadí jim to lidské neštěstí, které po světě rozšiřují a roznášejí.

    • Jj. Ono to přesně tak „pohádkově“ dopadne, i když tam USA zůstanou – jejich politika vede k feudalismu nového typu. Ať už má fasádu civilní nebo vojenskou. Už si takový prima režim vyzkoušeli v Iráku, Afghanistánu, pokoušejí se ho zavést i na Ukrajině.

     Ale to je jenom zkouška na domácí americké provedení – tam se to k neo-feudalismu také postupně posunuje. K totalitní variantě. Bůhví proč se tomu říká liberalismus – vlastně je to jasné, vládnoucím deprivantům to umožňuje dělat naprosto svobodně naprosto všechno 🙂
     (polovtip)

     Myslím, že Ukrajina není záminkou ani příčinou, má prostě jen smůlu, že leží tam kde leží. Amíkům jde o oddělení EU od Ruska a finálně o zničení Ruska a uchvácení jeho zdrojů. Bohužel při tomto jejich záměru pomře zřejmě pár milionů Ukrajinců v občanské válce genocidního typu, v té části pod správou Západu. JV tomu díky svému povstání a ruské podpoře může uniknout relativně lacino – pokud vyhraje a uhájí své území a svoji společnost.

     Zdá se mi docela zvláštní, jak se to vyvinulo, protože posledních 20 let se snažili použít Ruska proti Číně. Jejich páté kolony v Rusku celou dobu zdůrazňují „čínské nebezpečí“ a spinují Rusy proti Číňanům.

     Je docela zábavné, že Američané dosáhli pravého opaku své snahy, strategického spojení Ruska a Číny. To dává opatrnou naději, že by to tak mohlo dopadnout i s jejich ovládnutím Evropy.

     • Teď jsem přečetl Benešův článek http://a2larm.cz/2015/02/putinova-krasojizda-pokracuje/ a tam se je možné dočíst zajímavou (ne)logickou úvahu (hned první odstavec):
      „Zločiny Ruska na Ukrajině nelze obhajovat chováním USA. Moskva se ve skutečnosti chová podobně jako hitlerovské Německo.“

      Přičemž provádí myšlenkový veletoč tohoto druhu: vytrhne počínání Ruska z reálného světa a vznese na něj jakési absolutní morální požadavky. Rusko se nemůže odvolávat na to, že NATO provedlo agresi s uloupením území v Kosovu, protože prostě nesmí, o tom se mluvit nebude a z našich úvah to vyloučíme. Rusko se chová jako hitlerovské Německo, protože anšlus Rakouska byl proveden stejně elegantně, jako připojení Krymu, tj. bez obětí na životech a s referendem. Je to stejné, jako kdyby se dalo rovnítko mezi předválečné Německo a SSSR na základě toho, že v obou zemích se pekl chleba.

      Kupodivu ale už Beneš nedovolí další srovnání, když Hitler bez příčiny napadal silou, vojensky jiné státy s cílem podmanit si je, se stejným chováním USA v Iráku atd., atd., kde by to srovnání (nacisti a USA) sedělo bezchybně.

      • Tyhle články nemá ani cenu číst. Dvojí metr, absolutní relativizace – jedna raketa na autobus ve Volnovache je válečný zločin, ale každodenní palba děl a raket do JV měst – po tom ani pes neštěkne. Ukroši střílejí na civilní cíle balistické rakety a nikoho to nezarazilo.

       Dělání agresora z Ruska, to je poměrně bláznivé cvičení, vrchol demagogie. Divím se, že se přitom autorovi nezavaří mozek.
       🙂

       Je to všechno tak přepálené, že to média úplně znevěrohodní na hodně dlouho.

  • Zkusím ještě napsat něco k té základně na Ukrajině, problému letu raket a mořím.

   Moře:
   Barentsovo moře má pro Rusko strategický význam, protože je to hlavní odpaliště mezikontinentálních raket z ponorek jejich Severní flotily. Spolu s dalekým severem, kde jsou ponorky kryty ledem, nicméně i na ten sever jezdí přes Barentsovo moře. Rusové dlouho neuměli udělat bezhlučné ponorky, takže se nemohli dostat ponorkami blízko k USA – a proto vyvinuli ponorkové rakety s globálním doletem. Mohou pálit na Fashington přímo z přístavu, ale známé místo je samozřejmě zasažitelné protivníkem. Proto „opevnili“ Barentsovo moře – natolik, že se mu říká „ruský rybník“ – aby se tam protivník nemohl dostat se svými protiponorkovými systémy, tedy loděmi, letadly, útočnými ponorkami. Tam jezdí jejich strategické raketonosné ponorky na hlídky a odtamtud budou v případě jaderné války bezpečně odpalovat, dostatečně daleko od případných PRO lodí se systémy AEGIS nebo jinými, které by ničily rakety při vzestupné fázi letu.

   Mají tam instalovanou svoji variantu hydrofonního systému SOSUS; nasazeny útočné ponorky, protiponorkové lodě, letadla, vrtulníky, hlídají to satelity. Mohou to tam „uzavřít“ velmi snadno a rychle, mají tam obrovské síly všeho. Také pro obranu svých strategických ponorkových základen proti útoku. Jestli někde mají Rusové opravdovou námořní převahu, tak je to Barentsovo moře a přilehlá část Severního ledového oceánu, plus samozřejmě Severní mořská cesta – tam nikdo jiný nejezdí, protože nemá jejich flotilu ledoborců. A je tam moc velká zima – vojenské lodě nemá nikdo jiný než Rusové stavěné na přežití v -50°C.

   Černé moře je zajištěním Krymu a posílením základen v Sevastopolu a okolí dokonale zablokováno. Rusové promptně rozmístili na Krym pozemní protilodní raketové systémy – mají toho mnoho typů, například Bastion s raketami Onyx (Jachont se jmenuje vývozní vykastrovaná verze s menším doletem a jednoduchou elektronikou). Letadla Su-34, Su řady 27/35 a k nim příslušné protilodní zbraně. Mají tam i vyspělé dieselelektrické ponorky. Jižní směr NATO je tím kompletně zablokován a znemožnilo to i veškeré americké plány v oblasti.

   Základna, rakety:
   Hlavní paradigma ruské obrany je „hluboký operační prostor“. Základna NATO na Ukrajině je tak nebezpečně blízko casus belli, protože je to jednoznačné překročení ruské „červené čáry“.

   Jenže není základna jako základna. V Pobaltí je NATO také, ovšem nesmí tam mít žádné instalace, jen pár vojáků, je to ryze formální přítomnost. Obě strany vědí, že v případě zvýšení napětí Rusko tyto státy prostě obsadí a NATO neudělá vůbec nic, kromě slovních reakcí.
   Je ale možné, že díky silné ruské základně v Kaliningradu a ruské Balské flotile to ani nebude nutné.

   BTW, ani ve státech bývalé Varšavské smlouvy – včetně bývalé NDR nesmí být americké nebo západní armády, válečné sklady – a to ani výstrojní, neřkuli munice. Dokonce je pravděpodobný tajný dodatek smluv, že v těchto zemích nesmí být protiletadlová obrana PVO(S), kromě několika systémů krátkého a středního dosahu, vyloženě pro obranu proti teroristickým útokům. Což je fakt, nic takového není u nás, na Slovensku, v Maďarsku, v Polsku (jejich systémy Patriot jsou jen výcvikové modely s raketami bez hnací náplně a s hlavicemi ze sádry), …

   Takže je celkově možné, že na Ukrajině Američané udělají „základnu“ a Rusové se budou jakoby zlobit, ale nic se nestane. Pokud by tam základnu skutečně udělali a změnili stav i v ostatních středo- a východo- evropských členech NATO, jistě by to byl poslední předstupeň opravdové války velkého rozsahu.

   Pokud by se to Rusům nelíbilo opravdu – nejen formálně, mají kromě války všechny možnosti – od útoku „partyzány“ přes speciální síly po omezený raketový nebo letecký úder. Je možné, že by reagovali vyvoláním takového chaosu kolem základny, že by byla k ničemu a Američané by ji nakonec odstranili sami.

   Přiblížení opravdových základen, odpališť balistických raket nebo křídlatých střel, je problém. Hlavně díky snížení doby letu a tím i reakční doby. Stejného efektu se ovšem dosáhne pohodlněji zrychlením letu raket.

   V tomto ohledu je hlavním nebezpečím vývoj hypersonických prostředků. Tedy modernější náhrady křídlatých raket, dnes obvykle podzvukových nebo lehce nadzvukových, „křídlatými“ manévrujícími střelami s rychlostmi 5-ti až 10-ti násobku rychlosti zvuku.

   Druhý způsob řešení jsou nebalistické rakety, tj. rakety, které nelétají po balistických křivkách, ale rovněž hypersonicky v menších „nebalistických výškách“, jakási čistě raketová obdoba manévrujících křídlatých střel. Prvními takovými raketami jsou ruské modernizované verze taktických/operačně taktických Iskanderů a ze strategických střel to umí Bulavy a Jarsy – proto jsou v současné době nezachytitelné PRO.

   Myslím, že už jen z tohoto je vidět, že umístění základny NATO na Ukrajině není žádnou kruciální výhodou, pro kterou by Američané celou anabázi podstoupili. Stáli o Krym – který nedostali – ten by takovým důvodem puče na Ukrajině mohl být, ale základna – spíše ne.

    • Umlauf už je hodně nasranej, kdo by se mu divil. Ta poznámka o Deníku Referendum a bezzubosti levice je důležitá, Patočka takhle dokurví každé noviny, protože je to jakobín, zelenej fanatik a nesnese vedle sebe lidi s trochu odlišným názorem.

   • Taky dík za rozbor, že musí mít Rusové pod palcem Černé a Barentsovo moře mi bylo jasné, ze strategických důvodů by to ani jinak nešlo, neměl jsem ale obrázek doplněný materiálně, technikou.

    Co se základen na Ukrajině týká, to, že by byly naplněny útočnými zbraněmi teď, hned, to je samozřejmě málo pravděpodobné, to by byl opravdu casus belli jako hrom, stejně jako při stejně vyzbrojených základnách v Pobaltí. Tohle vůbec nechápali naši radaroví nadšenci, i když jim to jeden ruský generál dal po lopatě, že by museli ten radárek smést z povrchu země ještě předtím, než by začal fungovat.

    Jenže: existuje pohled na věci, který není statický, ale přihlíží k dynamice vývoje, k časovému faktoru. A ta pouhá možnost rozmístění raket do tohoto prostoru může být v uvažování generálů důležitá.

    Co se týká hypersonických raket, na nich je vidět, do jak nekooperativního a antagonistického jednání a chování se dostaly vztahy mezi jadernými velmocemi. Za Nixona a Reagana se byly schopny domluvit na omezení těch nejnebezpečnějších zbraní, dnes se zbrojí o sto šest, vyvíjí nové zbraně, nebezpečné tak, že dobu na reakci protivníka zkracují z dřívější půlhodiny na několik minut, vynucují si automatizovanou reakci bez vloženého politického rozhodnutí, což strašlivě zvyšuje možnost vypuknutí zničující války jenom v důsledku technického selhání – a vůle k dohodě není žádná.

    Je to divnej svět, pravili V a W už před omdesáti lety.

Komentáře nejsou povoleny.