Měl jsem kliku

Narodil jsem se ve válce, na jejím samém konci, takže jsem ještě neměl dost síly na to, abych Hitlerovi natrh zadek. Ale oni to za mě zvládli – s obrovskými oběťmi – Rusové, Britové a Američané. Francouzi jenom přicmrndávali.

Moji rodiče měli to „štěstí“, že prožili dvě světové války. Projevilo se to tak, že maminka měla na skříni pořád krabice od Smetolu a v nich mouku, cukr, rýži a mýdlo. Nový balíček zařadila na konec řady, ze začátku dala do oběhu ten nejstarší. Když jsem se jí smál, říkala „Jen počkej, kdyby se něco stalo, tak tohle nebude k dostání první…“

Moje generace nezažila ani jednu válku, nepočítám-li tu studenou. Generace vnuků si myslí, že válka je něco jako střílečka na počítači. Že dohrají, zobrazí skóre, a mohou začít znovu, restartovat, dát si repete. A vychlazenou colu k tomu.

V padesátých létech měli lidé z nové války, tentokrát jaderné, vítr. Kudy chodili, tudy z nich padaly bobky, tak se báli. Kopali si u domu na zahradě bunkry, s filtrací a železnou zásobou vody a potravin. Chtěli přežít atomovou smršť. To v Americe a jenom ti bohatší, kteří si mysleli, že jejich přežití je důležité, aby mohli po válce zase rejdit na Wall Streetu, ojebávat Dow Jones a nafukovat bubliny.

Svět se dnes dostal zase jednou do vývrtky. Válčení, vraždění, hory lidského neštěstí a utrpení. Z Afriky, Blízkého a Středního východu se už přestěhovalo do Evropy. Kdybychom se na počátku devadesátých let nerozdělili, tak by se válčilo v sousedním státě. Takříkajíc na dotyk. Stále více lidí říká, že se bojí války.

Přitom ve zmíněných devadesátých létech všechno vypadalo růžově, naděje a očekávání ze začínajícího období míru, mezinárodního uvolnění a odzbrojení byly veliké, jako u novomanželů. A v tomhle manželství, jak se vyvíjelo v posledním čtvrtstoletí, už došlo na facky.

Stejně jako se v manželství řeší, kdo rozvrat způsobil, je nutné označit viníka i pro vážné zhoršení mezinárodní situace. Nikdy bych se nenadál, že jednou budu muset napsat: Za nestabilní a velkou válku hrozící stav jsou jednoznačně odpovědné Spojené státy americké, jejich zločinná imperialistická politika ovládnutí světa, agresivní akce proti mnohem slabším státům v rozporu s chartou OSN a mezinárodním právem. Děje se tak buďto ve formě přímé vojenské intervence, nebo financováním rozvratu prostřednictvím bezpečnostních služeb a jimi řízených nevládních organizací. V pozadí za touhle lumpárnou jsou americké korporace, vojenskoprůmyslový komplex a neoliberální jestřábi v americké politice.

Jako kdybych to opisoval z nějaké komunistické příručky z padesátých let. Známý slogan, který říká, že komunisté nelhali jenom v tom, co říkali o kapitalismu, je zcela pravdivý.

Je to pro mě neuvěřitelný obrat. Vyrostl jsem na Twainovi, Londonovi, kovbojkách, později jsem doslova miloval americkou literaturu, filmy, zejména pak hudbu. Jazz a swing. Bouráky, přistání na Měsíci, v politice svobodné volby, tisk, otevřenost a transparentnost, veřejnou kontrolu. Tavicí kotel s vysokou životní úrovní.

První díru pod čarou ponoru mé proamerické lodičky udělala vietnamská válka, ale pořád jsem respektoval teorii zadržování komunismu, jehož neblahé jařmo jsem pociťoval na vlastním hřbetě. Druhou bylo Chile, pak Nicaragua. Následovalo krátké období nadějí v dialogu Reagan – Gorbačov,  vystřídané úžasnou úlevou z pádu komunismu a pocitu, že nastává velká doba nadějí pro všechny lidi. Ač už dosti stár, pořád beznadějný romantik, optimista až naivka.

Úplným koncem iluzí o USA a jejich politice bylo bombardování Srbska. Humanitární, jak pravil středoevropský jejich agent, jehož soukromí – v protikladu s pokryteckými americkými požadavky na morální čistotu politiků – připomínalo hampejz.

Narodil jsem se na konci velké války, měl to štěstí, že na vlastní kůži jsem zažil jenom tu studenou – a na prahu nové, patrně úplně poslední, se brzy odebéřu za předky. Doufám, že tam potkám své kocoury, ale i Marka, Jacka, Kurta, Josepha, Benníka, Billyho alias Samuela, možná i Marylin.

Na G.W. si však počkám s potěhem.

Reklamy
Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

92 thoughts on “Měl jsem kliku

 1. Josepha Hellera?
  Kurta Vonneguta?
  Mark a Jack jsou jasný.
  Mladej Bush taky.

 2. Napsal jste to jako hlášení někam nahoru 🙂
  Možná ještě stihnete v této kůži 🙂 přidat něco o mimozemšťanech. Pravděpodobně to s Amíky dost souvisí. Mám pocit, že existuje inkvizice co o bytostech odjinud maže stopy a kalí vodu. Je to válka, kterou nevidíme, snad ty informace, co proniknou nejsou jen mlha. Dalo by se spočítat na prstech dvou rukou lidi, co znám a dá se s nimi o našich tvůrcích a škodičích mluvit takhle široce.

  • Mimozemšťany raději nebrat. Pokud by se až sem dostali, byli by nepředstavitelně mocní. Pokud by byli navíc spravedliví, museli by to tady od pánů tvorstva už dávno kompletně vydezinfikovat. Takže důkaz naší existence je i důkazem neexistence mimozemšťanů.

   • „Pokud by byli navíc spravedliví, museli by to tady od pánů tvorstva už dávno kompletně vydezinfikovat. Takže důkaz naší existence je i důkazem neexistence mimozemšťanů.“

    Presne to si myslim take…anebo tady jsou a pak jsou velmi perverzni, jen koukaj zpoza plenty okenka letajiciho talire.

   • Zase takhle jednoduše bych to teď už neviděl. Dříve bych to řešil jako embéčko.
    Pokud jsme tady v karanténě kvůli vetřelcům, co je odevšad vyhnali nebo to tam zničili, dezinfekce je na místě ale ne komplexní 🙂
    Dekl a neznalost, říkají tomu tma 🙂
    Ono se ale proti takové sviňárně bez pomoci z venku nedalo nic dělat.

    • Nerozumim: my jsme na zemi v karantene kvuli vetrelcum, ktere odevsad vyhnali? To mi nedava smysl, jafo.

     V zasade teoriim o ufonech nejsem nenakloneny (dvakrat zapor je sice slozity, ale vyjadruje dobre me myslenkove pochody).
     Casem se ale ve me vzbudily pochyby: proc to delaji tak slozite, proc, kdyz maji evidentne technologie, jake my lide nemame, je nepouziji (tedy proc s nami nejednaji opravdu jako se zvirazy v zoo).
     Proc nam neco zatajuji, proc se jednoduse neukazou a nevykazi nam nase misto? Co vlastne od nas chteji, nekolik tisic let tady oxiduji a jedine, na co se zmohli je vystavet pyramidy, vymastit sodomu a poslat na nas nejake infekce?
     Me to nejak nejde dohromady: pouzivaji skvele technoloogie a nas resi potajmu atomofkama?
     Zde bych byl pro Occamovu britvu: pokud zde jsou, pak to jsou neschopni chudaci, coz neodpovida tomu, ze se sem vubec dostali…ergo kladivko, alespon pro me, zde nejsou.
     Ale nikomu nic nevymlouvam, jen kdyz se tohle tema dostalo do verejneho prostoru, tak se take pridavam.

     • Vetřelci vytvořili plasmový dekl a zrušili paměť. Měli tady ještě ničivější bomby než atomovky.
      V karanténě jsme byli spolu s nimi. A jestli se Vám někdo ztratí, tak si pro něj snad dofrčíte 🙂
      Jedni ty technologie asi mají, druzí ne 🙂 Amíci mají v seznamu, co unikl ven kolem 50 ras.

      • Vy jste asi zvyklý dostat elaborát. To ode mne nečekejte, max několik vět 🙂 Tisíce stránek, většinou spamu 😦 v různých jazycích nejsem schopem poskládat na A4:-) a stále hledám 🙂 To nejsou argumenty, co by se daly odporovat. Je to složité, než se tomu porozumí 🙂
       Oni už jsou tady celý galaktický rok 🙂 stejně tak ten dekl a karanténa. A naši, kde jsme byli pokradeni k nám nemohli skrz karanténu kvůli exotickým zbraním. Strangelet bomby byly odstraněny, závoj se rozpouští a až se zvedne karanténa, budeme mít návštěvy 🙂

       • To je znacne pythicke, jafo…JSOUTADYNEODESLI…nicmene o archeoastronautice budu rad cist i nadale.

        • No to je problem kazde teorei stavici na nicem, resp. vychazejici z nuly a jen ze svych predpokladu. Pokud je dle Wilcocka Saturnuv prstenec ufonskou zbrani, nelze to vyvratit. Na druhou stranu uplne stejne se chova astrofyzika…jako by to pak bylo 50: 50, ovsem s casem astrofyzika prevazi na pravdepodobnosti, protoze nektere jeji (obecne) zavery se daji overit i na jinych telesech ci utvarech.
         Takze Wilcock muze mit pravdu a zalezi jen na prijemci, zda na jeho stranu prilozi i pravdepodobnost. Ostatne to same, co Wilcock, si muze vymyslet kazdy a treba namisto ufonu tam dosadit minulou zemskou civilizaci, jejimiz zbytky muzeme byt my soucasni lide a ufoni budou pak nasi vzdaleni bratranci, co pred miliony let odesli, aby se zas vratili a strcili nas do te vasi karanteny :o)
         Anebo je nase zeme terariem nejakeho matematickeho principu, vladnouciho vesmirem, coby zoologickou zahradou a nemajiciho ani vedomi, ani dusi, tedy pouheho pozorovatele bez minulosti i budoucnosti a vlastne i pritomnosti.
         Anebo nejsme vubec a veskera nase pozorovani jsou jen elektrickou iluzi matrixu, to je stejne pravdepodobne jako Wilcoxovo vysvetleni.

         • Ono to odporování je dobré do akademických lavic, na to mě stačil Komenského Labyrint. Mi to nechybí, pozice pozorovatele max komentátora mi sedí víc:-) A jak to sleduju, tarasovi také 🙂 Principy astronomie a astrologie znám zdřívějška, matiku také, stačí jen třídit spamy a slepovat střípky. A to když je fakt potřeba se spustí intuice. Je to bez pocitu, že by Vám někdo něco podstrkoval.
          O těch saturnových prstencích mluvil i Icke. Podle sond je tam velký akustický rámus.

          • Vzdyt vy odporujete od sameho zacatku, jafo :o) Vtip archeoastronautiky je preci v tom, ze jinak vyklada (odporuje) nase obvykla zjisteni.
           Treba ze v prstencich neni plyn bylo zname uz pred narozenim Ickea, jakepak potom akusticke signaly?
           No ale to jen tak…diky.


          • vzhledem k proslulosti autora si zvuk ze Saturna užijte 🙂
           To co jsem slyšel na přednášce bylo jak z kovárny 🙂

          • Saturn samozrejme zvuky ma, je to plynna (vodiva) planeta, mel jsem za to, ze jsem se bavili jen o prstencich („O těch saturnových prstencích mluvil i Icke. Podle sond je tam velký akustický rámus.“).

     • To je ale jako byste nerekl vubec nic, jafo.
      Je tu nekdo, kdo se neprojevuje a sebral nam pamet, ma sice super zbrane, ale nepouziva je…stale mi vychazi Occamoma britva: proc to delaji takhle slozite. Maji nejaky cil? Nevypada to tak.
      Rozdily zivota na zemi pred 10000 lety jsou grandiozni, tehdy jim to vyhovovalo, ze nezasahli, dnes jim to vyhovuje take.
      Maji plasmove dekly: k cemu, jen aby nam sebrali pamet? Me to stale vychazi, ze nasazuji kruty technologie pronic zanic, neznam jedineho cloveka, ktery by se s nimi setkal, ani neznamy zadny serioznejsi zapis o setkani s nimi, ktery by pusobil jednoznacne.
      Jedine ze my sami bychom byli ufoni…ale to neresi problem „my a oni“, pokud jsme ufoni, pak v poradku, pokud jsou tu jeste nejaci, pak kde?

 3. Mám pocit, že existuje inkvizice co o bytostech odjinud maže stopy a kalí vodu. Je to válka, kterou nevidíme, snad ty informace, co proniknou nejsou jen mlha.

  K cemu by to pro LID bylo dobre kdyby se vliv jeste nekoho dalsiho priznal ?
  Vliv nejvetsich banksteru a bohatcu sveta se take nijak nezduraznuje, ale naopak odklani se to k nepodstatnemu a jinam.
  Podle statistik uz nadpolovicni vetsina nahodne dotazanych veri na existence I jineho zivota ve Vesmiru nez je jen ten pozemsky!
  Zcela hypoteticka otazka zni, k cemu by bylo dnesnim svetavladcum konkretne treba dnesnim producentum pohonych hmot, kdyby pokrocilejsi civilisace nabidla pohon a energii „zdarma“
  Vy nevidite s jakou radosti by tohle FSECHNY vlady sveta s radosti zdanily aby z lidi dostaly penize?
  Za FSECHNO se musi platit!
  Tohle zasadni pravidlo na kterem svet funguje i kdyz jen pro nekoho dobre, byste chtel zrusit a blahove se domnivate ze soucasni svetovladci by s tim mohli souhlasit?
  cha cha cha

   • Nestlé?
    To je ta spolecnost co zlikvidovala FSECHNY cokoladovny v Ceskoslovensku od Decina az po Kosice ?

  • Ať tak či onak, pokud by si mimozemšťané přáli abychom o nich věděli, jistě by to uměli dát dostatečně nevyvratitelně na vědomí. Takže – buď si to nepřejí a nebo tu nejsou, což pro nás prakticky vychází na stejno.

  • proč bychom měli být něco jinýho otroci? proč by měli být hodní a humanisti? To mě vždycky mate ve spoustě sci-fi. Civilizace mohou být rozvinuté a žrát přitom kočičky, pejsky a batolata. Jiná měřítka, jiné poslání

   • Presne Merlin:-)
    To si jen tak predstavujeme , mohou byt I kanibalove nebo vsim moznym jen ne hodni a humaniste 🙂
    Vesmirne zakony jsou a maji platnost I na Zemi. Nejsou vubec „hodne a humanisticke“ !
    Proc by vyssi civilisace mely byt ?

 4. Vychazi nastejno, to ano ale jinak musim pripomenout ze tech stop co po sobe behem casu zanechali je mnohem vice nez malo !
  Nejake vedomosti zanechali a tak domorodci ktere nenapadlo ani kolo naopak napadlo stvorit docela presny calendar. Popiraci vedi ze i blbci umi pozorovat a pozoruji li staleti ba tisicileti nakonec I beh casu presne odpozoruji, take hvezdne soustavy jsou jim blizke, tam co jsou dnes Indove I letajici vimany pouzivali , moudre knihy napsali, dokonce Alexandra Velkeho porazili a do zeme nepustili (s pomoci Bozi) obrazky stare tisice let a podobne si velmi jak ty z Klokanie tak ty z jeskyn dnesniho Spanelska jakoz i kontinentu Americkeho,
  a tak by se dalo dlouze pokracovat o nahodach ktere jedny presvedcuji ale jine vubec az naopak, nebot v tomto momentu je to tak jak pise pan Kamil Mudra,
  ze to pro nás prakticky vychází na stejno. 😦 😦 😦
  Skoda ze nezasahnou opet jako kdysi kdy Sodoma Gomora byla az tak fujkova ze rekli DOST !
  Co kdyz stale jeste neni dost ? Co kdyz stale jeste doufaji a davaji slusnym lidem chanci ?
  Kdo vi…..
  Tarasi jen co se utrhnu tak dam na svuj blog, skoro presne takto jsem to chel napsat .

  • „Skoda ze nezasahnou opet jako kdysi kdy Sodoma Gomora byla az tak fujkova ze rekli DOST !…Co kdyz stale jeste neni dost ? Co kdyz stale jeste doufaji a davaji slusnym lidem chanci ?“

   Sodoma Gomora byla velmi nepovedena akce. Ufoni pomlatili jedno mesto a nic z toho, za par let to tu bylo zase….pokud chteji dat slusnym lidem chanci, tak to uz propasli, takovehle neschopne protektory tu nechceme 8-).

 5. Tak jsem myslel, že až se probudím, bude v Minsku dohodnutej mír pro naši dobu, a ono prdlajz. Německý noviny píšou o tom, že Lavrov informoval novináře, že rozhovory probíhají“aktivně, tj, lépe než super“. Noviny dodaly, že Lavrov je pověstný svými cynickými komentáři.

  • Až na to, že se to prohodilo: za Ádu je Obama, za Beneše Putin. Jen nevím jestli Merkelová či Hollande je spíš Daladier nebo Chamberlein. A kde je Duče ? Porošenko je Henlein, to je jasné – a také nejspíš stejně skončí. Ale „Beneš“ si pořídil – na rozdíl od minulé iterace – pořádný termojaderný klacek a tváří se značně zavile. Takže „mír pro naší dobu“ se očekávat nedá.

   Poslouchal jsem nedávno Opičáka a byl jsem jak Alenka v říši divů: je to žmrdluch. Připadá mi, že se tam v tom Fashingtonu všichni dočista zbláznili. Legračně schizoidní je i Anička Jabloňovka, její zvracení do Fashington Post přeložili hned (samozřejmě) Blicí listy.
   http://blisty.cz/art/76409.html

   Asi nemůže vydýchat, že nebude miliardářkou, její fotřík Harvey s vazbami na Bidenovu Burismu narazil v Doněcké pánvi na hlínu, tedy na povstalce. Frakovat se nebude.

   Pěkně to shrnuje tenhle článek:
   http://www.informationclearinghouse.info/article40962.htm

   Takže se cynismu Lavrova nedivím. Divím se spíš, že tam Putin neposlal místo sebe a Lavrova raději nějakou grupu nevyléčitelně nemocných psychiatrických pacientů – svůj k svému.

   • Bohuzel je to tak, ze propaganda vyhrala (jako vzdycky, zadny div), na scene se objevil realne patologicky diskurz a lide zacinaji byt „mimo sebe“.
    Tady je zajimave postaveni super-elit, kteri zrejme poprve v dejinach mohou byt samy fyzicky zatazeny do konfliktu a presto se nijak nesnazi situaci uklidnit.

    Sve misto mame vyhrazeno v dilcich diskuzich: o Dolejsim, muslimech atd., presne tam nas chteji mit. Podle meho nezbyva nez to vzit uplne „shora“, zde juknete na posledniho Pjakina, ta hodinka stoji zato:

    K veci bych pak odkazal na Friedmana, ktery rika, ze Americane nikdy neprijmou rozdeleni Ukrajiny (tady je zajimave, ze navsteva Merkelove u Obamy nebyla nijak (!) komentovana), vytah clanku je tady:
    http://www.parlamentnilisty.cz/profily/PhDr-Josef-Skala-CSc-46766/clanek/Z-anatomie-nutkave-schizofrenie-38453

     • S poslední větou plně souhlasím.

      Ale jinak je nákup „nezávislého portálu“ zcela marginální zpráva. Asi jako kdo koupil v našem městečku to největší koňské povoznictví. Organizace současné žurnalistiky a informačního pole je zcela v přechodu na nové formy. Staré nemají cenu, leda těch nemovitostí a pozemků.

    • STRATFOR a jeho zakladatel G. Friedman, to je kapitola sama pro sebe.
     Stačí si počíst v jeho článcích zhruba od roku 2010, jak „zákládá“ Visegradské bojové skupiny, které zaútočí na Rusko. V čele armád Visegrádu samozřejmě Poláci.
     A takových blbostí vyprodukoval ten jeho spolek mraky. Naprosto ujeté.

     Je vidět, že má o Střední Evropě – a Evropě vůbec – ponětí asi jako koza o petrželi. Ti ostatní myšlenkoví tankisti jsou podobné figurky, i když pravdaže často ještě mnohem šílenější. Takže není žádný div, že jejich plány nevycházejí – ani jeden – poslední dobou se všechno povede právě naopak.

     (logická finta poslední záchrany je to, že sprasený výsledek vydávají za utajený záměr – tj. teorie záměrného „řízeného chaosu“, co se vynořují).

     Není to nic nového – naprosto stejně uvažovali Britové a Němci v první polovině 20. století (vlastně Britové už v 18. století): použít „západní Slovany“ proti východním a pak je vyhladit. Britové jdou po Rusku už stovky let, je to v zásadě jejich hlavní nepřítel, se kterým nikdy nic nedokázali udělat, až na občasné krátkodobé úspěchy (jako Krymská válka, bolševický puč, …).

     Stejné to bylo i za Napoleona – konečný cíl byli Slovani a hlavně Rusko. Jenže vyšlo to stejně špatně jako vždy – Kutuzov v Paříži. Britové se přidali na vítěznou stranu v poslední chvíli. Stejně jako o sto padesát let později, když se jim jejich fámulus Hitler vymkl. Žukov v Berlíně.

     To byl také důvod Mnichovské dohody – odevzdání Československa s výzbrojí a průmyslem Hitlerovi, vyzbrojení Němců na dluh – pro generální útok na Rusko. Na Ukrajinu chtěli potom nastěhovat Holanďany, Dány, Švédy. Slovani – Češi, Slováci, Poláci, Ukrajinci – měli být „odsunuti na východ“. V tom měli Poláci přesně stejnou roli jako dnes – agilní nástroj proti Rusku, který bude vyhlazen, až nebude potřeba. To byl generální plán, schválený na nejvyšší úrovni. Jenže Hitler byl uražený jejich přehlížením a ponížením Německa, tak nejdříve šel po krku svým stvořitelům.

     Dnes to není jiné, stále stejný plán, v bleděmodrém. Doufejme, že to znovu nevyjde.

     K Pjakinovi:

     Je to velmi chytrý a sympatický mystik a věrozvěst (odmítám ho pokládat za vědce), určitě to stojí za to vidět celé – všechny jeho kurzy.

     Na rozdíl od něj si ovšem myslím, že společnosti konceptuálně ovládají úplně jiné síly – hlavně pokrok a věda. S tím nikdo nic nenadělá, to je „přírodní“ síla, která boří plány kohokoliv. Více svět změnil Guttengerg, … , Tesla, Pasteur, Einstein, … než kterýkoliv „iluminát“, superbankéř nebo podobný šašek.

     Kdyby měl Pjakin pravdu, máme ještě otrokářství a Cézara.

     Myslím, že současné „superbohaté“ čeká těžké rozčarování s robotikou a umělou inteligencí. Čím více budou blbnout s hromaděním majetku, tím lépe budou pak vypadat jejich hlavy naražené na kůlech.

     Prostě, ocas velí psu, to je tak jediné, co se k těm blábolům dá říci.

     Když se to tak vezme, tak sovětčíci měli se svou „definicí elit“ tak trochu vlastně pravdu: vědci, technici, umělci, … prostě že je to určené znalostí a tvůrčím nadáním, nikoliv penězi nebo mocí.

     • „Je vidět, že má o Střední Evropě – a Evropě vůbec – ponětí asi jako koza o petrželi.“
      Opak je pravdou, clovece, vzdyt je to Madar a k rodine, ktera tam zustala, jezdi pravidelne, ten je v obraze naprosto presne :o)

      Jinak aby bylo jasne, ty odkazy sem nedavam proto, aby clovek pred nimi kleknul a prevzal je, jsou to inspiracne- studijni temata. Friedman je liska fikana, Pjakin ma take svoje kouzlo a intelekt, osobne pro me je radost od nich neco cist- rozhodne je povazuji momentalne za to nejlepsi, s cim se lze dnes na netu setkat, navic u obou zname jejich pozadi a tedy muzeme uspesne cedit a filtrovat.

      • Děkuji, že sem ty odkazy dáváte. Je to určitě inspirativní a velmi zajímavé. Sám tyhle věci čtu docela hodně, je to příjemná relaxace … beletrii atd. mám přečtenou a už mě nebaví, tohle je kolikrát zajímavější. Neberte to ve zlém, když to trochu „zhodnotím“. 🙂

       Že Friedman jezdí do Maďarska, to nic neznamená – také mám v USA příbuzného, velmi chytrý, jezdí do ČR pravidelně a přesto vypráví úplné blbosti. Pokud si Friedman myslí, že se dá sestavit „visegrad battlegoup“, tak je pro mě blázen ještě větší, než jsem si původně myslel. Kdyby něco o historii věděl, těžko by mohl dát do jedné jednotky Čechy a Poláky, Slováky a Maďary – k tomu pro válku proti Rusům.

       Vidím v živých barvách, jak by dopadlo první válečné nasazení: Češi a Slováci by jako jeden muž přeběhli k Rusům a vytvořili Legie 2.0; Maďaři by se přidali k maďarsky mluvícím banderovcům a vyvraždili by se navzájem s Poláky, spojenými s polsky mluvícími banderovci. Ale předtím by Maďaři, Poláci a banderovci svorně vyvraždili židy, samozřejmě.

       • Jsem rad, ze jste to napsal, Kchodle, kazda opicka potrebuje za vykon svuj bananek…kritika ve smylu „odhalovani“ mi samozrejme nevadi.
        Ty Friedmanovy napady bych videl jako jednu z moznych strategii NATO, jak dojit k obsazeni stredo- a vychodoevropskych teritorii a pokud to pise, tak je jasne, ze CIA ma neco takoveho v rukavu…pokud je to nerealisticke, tim lepe, ale i to o necem vypovida.

  • Mír. To bude ono cosi.

   Ale nakonec ne: Porošenko coby de facto poražená strana předkládal ultimáta. Přesně jako Henlein, Áda Opice bude spokojený. Povstalci také řekli, že výsledný návrh nemohou podepsat.

   Je jasné, že Amíci potřebují cokoliv, aby mohli být dále „mírovou stranou“ a současně zahájit proxy válku s Ruskem na plno. Jelikož Rusáci se čehokoliv vyvarují, tak se dá očekávat velkolepá provokace. Co to bude ? Útok na JE ? Vyhození do vzduchu Dněprogesu ? Nějaká bomba v kyjevské školce ? Ostřelování města už asi nezabere. Možná otravný plyn.

   • Obávám se že to budou palivové články od Westinghausu do Záporoží. Šlo to nějak přes Rusy a šturmovali, tak to hodí na ně.

 6. Takže Porošenko podle německých novin vyloučil jakoukoliv federalizaci nebo autonomii na východě. Tím je dán pravděpodobný neúspěch jednání a více než poloviční pravděpodobnost, že příměří nebude dodržováno. Je jasný, že Porošenkovy americké noty uzavření realistické dohody znemožnily.

  Teď jsem koukal na N24, zprávy o jedné. První zpráva: hranici s Ukrajinou překročilo 60 ruských tanků a další technika. Teprve druhá zpráva je o výsledku jednání v Minsku. Přitom se jedná o nepotvrzený ukrajinský slint. Potom tam seděl expert a první otázka moderátorky (která by zřejmě mohla dobře šukat, ale v médiích nemá co pohledávat) zněla: jak se dívat na výsledky jednání ve světle zprávy o dalším přesunu ruských tanků na Ukrajinu. A pak ještě jednou v průběhu rozhovoru vzpomenuty ruské tanky. Neboli: z neověřené zprávy a pravděpodobné tisící a první lži ukrajinské vlády udělá ČT hlavní zprávu dne a pak ji mele a mele.

 7. Už podruhé zastavila ofenzivu opolčenců vyjednávání a „dohoda“, která umožnila a umožní chocholům nabrat dech. Je normální udělat chybu, je trestuhodné ji opakovat. Aniž bych chtěl dráždit Kchodla, s ukrajinským vedením je vyjednávání možné, ale jedině přes lauf děla.

  • 🙂
   Mě to nedráždí. Taky bych nejraději s některými lidmi jednal pouze přes hledí mé CZ858 (civilní verze Sa58 na B-průkaz), děla nemaje. Ale musím bohužel respektovat okolní situaci – takže si kvér nechávám doma v trezoru a na jednání si beru kravatu a právníka.

   Ale strategie je strategie, taktika je taktika. Oni jim to nakonec Rusové spočítají i s úroky, tím jsem si jistý. Až to bude pro ně výhodné, tak tam vlítnou.

  • To je dohoda, kterou uzavřeli včera opolčenci s Kučmou za ukry a OBSE. Dohody z dnešní noci nějak nemůžu najít.

    • Obsahově ano, formálně ne, tohle jsem našel na Spiegelu
     http://www.spiegel.de/politik/ausland/ukraine-gipfel-in-minsk-die-abschlusserklaerung-im-wortlaut-a-1018096.html

     Je to nazváno závěrečné vyhlášení. Tu třináctibodovou dohodu šéfové nepodepisovali. Vzhledem k postoji chocholů skutečně jiné než vojenské řešení neexistuje. Podle mě Putin nedosáhl ničeho, kromě pauzy, ve které se Ukrajiny za pomoci USA dozbrojí, vycvičí a zaútočí znovu. Protože jim poskytl čas, je ten, který prohrál, protože pro něj jediný důležitý bod, neutralizace Ukrajiny, nebyl vůbec zmíněn. Chtělo by to na jeho místo na půl roku Stalina. Jenže – toho by se pak už nikdo nezbavil.

     • Sefove nepodepsali vubec nic, jen napsali hadr, na nemz se zavazuji plnit vyse uvedene body, to je vsechno.
      U Krymu to bylo jasne, tam se lide semkli a chteli odtrzeni, to se nam to pak podporuje, Donbasko je na tom jinak, tam jsou lide apaticti, Rusy ani opolcence nijak vyrazne nepodporuji, na uzemi nevznika zadna vyrazna samosprava, v Debalcevu z 13 autobusu naplnili potencialni uprchlici 2, zbytek se rozhodl zustat (tohle nestavim rezolutne, urcite byli pod tlakem, ale prece) atd. Mluvi o tom Pjakin, mluvili o tom i jini lide z Kremlu: do anexe se jim nechce, protoze donbasane nedavaji najevo, co vlastne politicky chteji, resp. na tom nijak nepracuji, hrube receno Rusum za to nestoji (to je ma interpretace, aby bylo jasne, o co jde).
      Tak to prece i zacinalo a primo Putin tehdy rekl, ze z Donbaske strany nevidi zadnou vlastni snahu, jako v pripade Krymu.
      Kdyz budou chtit, jsou v Kyjeve za tyden, chudaci Donbasane se zamichali do velke politiky a ted bohuzel nemohou sedet a cekat, anebo mohou, ale pak se stanou (jiz stali) cistym objektem manipulace.

      • To je pořád ten třináctibodový papír, dojednaný už včera před schůzkou hlavounů. To, co vylezlo z těch šestnácti hodin jednání je na mým odkazu ze Spiegelu.

       Hlavní ale je, že Putin nedosáhl závazek chocholů na neutralizaci, který by ale měl z jednání dostat výměnou za zastavení palby, protože Ukrové už zase prohrávají. Blaho Donbasanů může být maximálně jenom kolaterální výsledek tohodle hlavního cíle, jakkoliv cynicky to zní. Když někdo aspiruje na postavení velmoci, a to Rusko aspiruje, musí být připraven v určité chvíli efektivně použít sílu, zvlášť když druhá strana dává najevo, že za ní stojí Strýček Sam a že tedy může dělat na všechny dlouhej nos. Zmíněné Spojené státy v pozadí všeho dění se nerozpakovaly použít sílu i v případech, kdy k tomu neměly žádný reálný důvod, kromě dalších geopolitických výhod. Pokud se Putin bojí sílu použít, a okolnosti pro to hovoří, je Rusko skutečně jenom regionální mocnost, jak se mu vysmívá Obama.

       • „Vor diesem Hintergrund unterstützen die Staats- und Regierungschefs das am 12. Februar 2015 angenommene und unterzeichnete Maßnahmenpaket zur Umsetzung der Minsker Vereinbarungen.“

        Pisou to, co rikam, a sice, ze se zavazuji dodrzovat tech 13 predem domluvenych bodu.
        Anebo jsem blazen?

        • Co tě na tom svrbí? Včera podepsali ve třech Ukrové (Kučma), ti dva za Doněckou a Luhanskou republiku a baba z OBSE třináctibodové memorandum (Maßnahmenpaket), které pojednává o ukončení konfliktu. Dneska tohle memorandum zmínili a akceptovali šéfové v tzv. abschlusseklärungu, které se nepodepisovalo. Nejseš blázen, poslední konstatování.

   • Nehledej, nic jiného podepsáno nebylo, Putin to říkal hned ráno.
    https://www.youtube.com/watch?v=FfpaURoEJGw (skoro na konci).
    Mělo být podepsáno ještě jakési prohlášení tří prezidentů a kancléřky, že třemi stranami podepsaný Komplex opatření podporují. Můj názor je, že tam to vzali buď všichni, nebo nikdo, Porošenko se cuknul, takže nikdo.

 8. Putin sice lámal při jednání tužky, ale Chrochrošenka nezlomil.

  Já se mu ale nedivím, Porošenkovi, kdyby totiž podepsal něco jako autonomii pro Donbas, mohl si sbalit kufry a mazat ze země. Kam by asi šel, když za Janukovičem nemůže?

  • Zlomená tužka je fejk, ukrajinský, který má asociovat právě Janukoviče. Tomu se to stalo a druhý den musel utíkat.

   • Fejk to asi nebude, spíš v pravé ruce drží tužku a v levé její kryt. Ale jako symbolické vyjádření neúspěchu jednání se mi to hodilo.

     • No dobře, tak fejk, se nehádám, i když tu tužku moh stejně tak dobře zlomit později.

      On je Putin na tužky háklivej, viděl jsem před lety německý jeho medailon, a tam byl záběr z počátku století, kdy rovnal oligarchy do latě a pozval si je na jednání, jehož výstupem bylo podepsání papíru, že už budou hodný. Ten papír šel okolo stolu, oligarchové jeden po druhém podepisovali, když se vrátil zpátky k Putinovi, tak ten si ho přečetl, a pak rozkázal: „Děripaska, podepiš to taky!“ Děripaska vstal a jak přichycený školáček to šel k Putinovi podepsat, ten mu půjčil pero, Děripaska podepsal a vracel se na místo. Putin ho nechal kousek popojít a pak: „Děripaska, davaj karandaš!“ Mafián se musel otočit, jít zpátky a vrátit pero.

      Taková scéna řekne o člověku hodně.

 9. ctrl c + ctrl v:
  „Jestliže americké úřady přijmou rozhodnutí o zahájení dodávek zbraní na Ukrajinu na základě mylných politických předpokladů a nesprávného chápání situace, pak riskují, že nejen v ukrajinské otázce prohrají, ale budou se rovněž potýkat se značnými problémy v zahraniční politice jako takové“, soudí politolog Paul Sonders.
  http://www.novarepublika.cz/2015/02/sonders-omyl-v-ukrajinske-otazce-prijde.html
  Vono to vypadá, že ten Obamův „inner circle“ obdobný Putinovy zaprodance nebere na vědomí. Nebo hulej sakra dobrej matroš, to by vysvětlovalo, proč jsou tak mimo realitu.

  • Obama je asi největším zklamáním, které připravil voličům jejich prezident. O Bushovi se vědělo, že je to blb, tedy nemohl překvapit. Když si ale vzpomenu na to zcela spontánní nadšení lidí při Obamově první inauguraci a srovnám to s tím, co přišlo potom…

   • „Merkelová v Minsku prohrála, píší v Německu“
    http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/361562-merkelova-v-minsku-prohrala-pisi-v-nemecku.html
    Tahle krize, tarasi, je zatim nedocenena ve svych dopadech: situace je totiz mnohem horsi, nez si clovek dokaze predstavit (na prikladu nahore treba vidno, ze i nemecka media nepatri Nemcum).
    Ted dojde na velky presun obcanske uvedomelosti: ti, kteri byli na vazkach, podlehnou propagande a bude jich naprosta vetsina.
    „Dohoda z Minsku nestačí. Svět se musí naučit zvládnout neproniknutelného Vladimíra Putina“
    Jim nekape na karbid, tohle je boj o duse. A ktera se chyti, ta tam zustane uz navzdy. Jsme svedky otupovani v zatim nevidanem stylu, pricemz nejvetsi zbrani neni to, co se rika, ale ze to rikaji ti, od kterych by to clovek ocekaval jako od poslednich, tam vznika hlavni mechanismus prenosu, v momente prekvapeni, ne ve vlastnim sdeleni.

    • Teď zrovna píšu článek o Minsku a ta německá reakce je skutečně překvapující: člověk by řek, že se ocení to obrovské úsilí dosáhnout dohody u věci, na které by jim teoreticky nemuselo až tak moc záležet (kdyby na ni, pitomci, nezadělali) – a ona prohra. To jsou silná slova těch, kteří neví, jak to hodnotit. Já to napíšu do článku, ale tady mě zajímá jiná věc, ohledně té propagandy. S námi už asi nikdo nehne, jsme propagandě odolní, ale jak tohle může působit na mladé lidi, na ty dvacetileté. Mám dvojí náhled. Buďto na tuhle manipulaci prdí a hrají si své počítačové hry, jde to úplně mimo ně, jako politika, nebo tomu podléhají. A to je taky ten důvod, proč naše mládež je coby volič pitomá a k ničemu. Všimni se taky, že v okruhu známých blogů se nevyskytuje prakticky ani jedna jediná mladá duše, pokud není mládežníkem Fagor nebo dokonce já. To je veliká deformace prostředí.

     • Ano, deformace je to velika. Ono ji to je (mladym) opravdu jedno, ale to je jim naprd, protoze nakonec se nejak vyjadrit musi a to 100x silneji, nezli za komancu (nemluvim o proverkovem obdobi).
      Ve spolecnosti totiz existuje urcita spolecna vlna, kterou dodrzovat musis a normalni je nebyt vyloucen (tedy normalni je konat tak, aby te nevyloucili)…nemyslim vyloucit ze skoly, ale z kolektivu cestou normalniho mobingu.
      Za komancu kdo mel odlisny nazor, to byl borec, dneska je to naopak, kdo smysli jinak, je hovado. A protze lide jsou hloupejsi, take zpusob spousteni „proverek“ je jednodussi: proste uz staci, aby nekdo na skolnim dvore rekl „Putin“ a zbytek musi zacit kejhat „debil, debil“, protoze jim nic jineho nezbyde, dnes osobite premysleni je znakem nedostatku a Putin je debil a jestli ne, dostanes do cumaku.
      To spojeni Putin = debil neni nahoda, mozna jsme to tu uz psal, znama tesne po vejsce (asi 25 roku) odchazela demonstrovat proti Putinovi a kdyz jsem se zeptal proc? dostalo se mi odpovedi „Protoze je to debil.“ To se mi hrozne zalibilo, neb o vypovida o cele generaci.

      Ale mladi za to nemohou, to je vec selhani jejich vychovatelu vcetne intelektualu pusobicich jen tak na verejnem poli. Pro mne to znamena uz 2. selhani v druhe generaci (prve byla privatizace a vse okolo).
      Co je pricinou techto selhani? Nemyslim placene poskoky zurnalisty, ale normalni lidi, co ti ted tvrdi do oci, ze Putin je debil, ackoliv jsou vnitrne presvedceni ze je to naopak, anebo nevi (tedy by meli mlcet, ci rici nevim).
      Jsou 3 moznosti na vyber: lhostejnost- zly zamer- blbost. To posledni rovnou skrtam, lide jsou mozna nevzdelani, ale ne blbi, takze mi vychazi smesice lhostejnosti a zleho umyslu. A toho se lze zbavit jen ranami holi na zada…ovsem kdo tu hul bude prikladat, kdyz vsichni jsou takovi? Podle meho je to v hajzlu.

      A jeste k tomu nemeckemu tisku: oni (obcane na Zapade) prodelvaji to, co uz mame davno za sebou s privatizaci: tezky sok z toho, ze je totalne podrthly jejich elity…a z toho se uz nevybabraji, jako jsme se z toho nevybabrali my. Jedine svetylko na konci tunelu vidim v tom, ze zapad klekne hospodarsky, resp. ze ho Rusove uzbroji :o) ci ze se rozpadne Pax americana. Kdyby nemeli Ukrajinu, tak si ji budou mkuset vymyslet, to je klasicke odvadeni pozornosti od skutecnych problemu, az tomuhle dojde pero, tak to klekne, anebo se to nejak zasadne zmeni.

      • Přesně. Dnešní společnost je absolutně konformní. Kdo má jiný názor, je uklován jak bílá vrána mezi černými. Do toho všeho zasahuje peklo „pozitivismu“ – člověk nesmí říkat ne, kritizovat, jinak se mění na kverulanta. Kdo nejde s námi, jde proti nám. Všechno je v ažůru, máme se nejlépe v dějinách, komu se to nelíbí, asi je nějaká troska, pomatenec, případně koupený Putinem.

     • Tady jeste jeden komentar od Kellera, ve kterem je v kostce posan cely nas prusvih:

      „Je tomu už asi dvacet let, co Holanďané vydali knížku, ve které se psalo, že potraviny v Holandsku vyrábí dvě procenta obyvatel (už slovo „vyrábí“ zní podivně v souvislosti s potravinami). Dva ze stovky Holanďanů cpou do půdy chemikálie a válcují ji těžkou technikou, aby z ní vytřískali maximum. Osm až deset dalších Holanďanů, kteří jsou bez práce, se na ně přitom dívá z okna. Funguje takto racionální ekonomika? Alternativou by byl přechod k farmaření náročnému na lidskou pracovní sílu. To jsou ty alternativy, o kterých jste mluvil. Já si ale dost dobře nedovedu představit, že by naše společnost, která je už poněkud choulostivá, byla ochotna pracovat na poli. Myslím si, že je pro ni přirozenější dívat se na ty dva lidi, kteří cpou jedy do půdy.“

      Vsichni nadavaji na GMO (dosad libovolne), ale radsi budou zrat modrou mrkev ve tvaru hrusky, protoze je lacina a maji ji v Lidlu za rohem. Radsi nechaji pomlatit pulku sousedniho statu, protoze kdyz doma otoci kohoutkem, tece z nej tepla voda. To uz jsem ale zase u Marxe, u hodnot, u trid atd.

      • Citace Kellera je esence toho, co se mi na Kellerovi nelíbí – je to dobrý analytik, vidí problémy, ale jeho „řešení“, to je k smíchu. Když se to dožene do maxima, asi by podle něj bylo nejlepší obdělávat pole ruchadlem jak v 18.století – a když to nebude stačit, tak půjdeme ještě hlouběji do minulosti a zavedeme znovu úhorový trojpolní systém. A to samé s průmyslem: přejdeme zpátky na manufaktury. Od toho je jenom kousek k myšlence, že lidí je moc, ideální stav byl v 18. století – což skutečně je směr, kterého se Keller kdysi zúčastnil, coby ctitel Římského klubu.
       Nechápu, kde se v tak chytrém člověku bere takové zvrácené myšlení.

       Přitom pokrok v zemědělství – a nejde o žádné děsivé „ničení půdy chemií“ a „válcování“, to fakt zní jak nějaké „znásilnění Gai“ – umožnil dnešní bohatou společnost. Je to mnohem šetrnější k půdě než kdysi, už jen z důvodu vědeckého pokroku – pokrok v analytických metodách umožnil to, že dnes má každý zemědělec rozbory půdy a může hnojit na základě analýzy – to jest levně a šetrně. Nevyčerpávat půdu, neničit humus, nechemizovat spodní vodu, … Potraviny ze zemědělské velkovýroby jsou ve skutečnosti dnes nejzdravější, jaké kdy byly – sleduje se přehnojování, množství dusičňanů, plísní, pesticidů, herbicidů …

       Jinými slovy, Keller je demagog k pohledání. Má pravdu jen v jedné věci: celkem logicky každé zlepšení výroby vyvolává nezaměstnanost – ale tu musí řešit společnost, ne výrobní technologie. Ovšem v tom Keller coby sociolog fatálně selhává – místo aby dával úkol společnosti, snaží se eliminovat přímo technologii.

       Co ten magor bude říkat za 10 let, až začnou například robotická auta a většina profesionálních řidičů bude bez práce ? Co bude vykládat za 20 let, až začnou osobní humanoidní roboti, kteří nahradí většinu služeb ? A co za 30 let, až přijde AI a nahradí většinu netvůrčí duševní práce ? Poradí nám, ať se svlékneme do naha a vylezeme zpátky na stromy ?

       Zkrátka, Keller je magor. Ale dobrý spisovatel. Dokonce skvělý, škoda, že nepíše beletrii.

       • A další věc: ti Kellerovi nezaměstnaní, pozorující pracující zemědělce etc.
        Legrační je, že právě Kellerovo „řešení“ se děje – coby naprosto protispolečenský jev.
        Vznikají „BIO“ farmáři, kteří po staru pěstují potraviny jak v 17. století. To by je logicky neuživilo, jídlo by stálo 100-200x tolik, takže se jednak pod vlivem propagandy prodává draze – jsou pitomci, co si to koupí – druhak se tím tahají zcela bezúčelně peníze dalším lidem z kapes, protože takovéto zhovadilosti se dotují – z kapes všech.

        A když se udělá rozbor těch „zdravých BIO“, často se zjistí, že obsahují plno plísní, přírodních fugitiv, mnoho dusičňanů – ovšem „přírodních“ z hnoje hehehehe, které normální potraviny nemají – protože věda to už dávno odhalila a pomocí pesticidů a herbicidů se tyhle jedy eliminují. „BIO“ farmář musí také vypěstovat třeba zeleniny co nejvíce, tak záhony zalévá slepičincem nebo něčím podobným. Dejte se takovou mrkvičku, ale bacha – je plná dusičňanů a svinstva.

        Díky tomu je dnes populace zdravější, úmrtnost minimální, lidé vyšší a silnější, dožívají se delšího věku. Alergie a další svinstva jsou něčím úplně jiným, především exhalacemi z dopravy, pracích prášků, farmaceutických přípravků pronikajících z kanalizací do spodní vody atd. To je ale úplně jiný problém, který se zemědělstvím nesouvisí.

 10. Presne Saxi
  je to stale spatnejsi vcetne jedovate zemedelske maxiprodukce
  a to proto
  ze je neco spatneho s clovekem 😦
  Nejen s temi co vladnou a chteji vladnout jeste lepe( pro sebe)
  ale I s obycejnymi lidmi 😦
  jak z toho ven ?

 11. Jen tak na okraj k hrozící válce:
  Probíhá operace proti nezávislému informování na internetu. Prosakuje to i do mainstreamu, polské noviny píší o českých a slovenských odpadlících od „boje s Putinem“, prolhaná TV zmínila „ruskou internetovou propagandu“. Prostě média nasadila vysvětlovací krytí, kdyby si někdo stěžoval. A větší nezávislé servery postihuje hacking, vypínání a vyhrožování provozovatelům a majitelům.

  V neděli byla shozena palba.cz, byl to pravděpodobně útok přes SQL injekci, protože jim to shodilo podkladovou databázi. Obnovili to ze záloh, ale včera došli k závěru, že přestanou diskutovat o probíhajících konfliktech a promění se v historický server. Měli totiž denně přes 10 tisíc unikátních IP a mnohokrát více přístupů – lidé se tam dívali na aktuální informace. Přitom se dbalo na přísnou dokumentaci a oddělování propagandy od reality. Tím to bylo pro establishment nebezpečné, takže to típli.

  Čekám, kdy se vrhnou na Vlka s jeho svodkami na Kose.

 12. Vy jste toho sem za navalil, kchodle… :o)
  S Kellerem samozrejme souhlas, kdyz do toho ale navic zapleteme robotizaci, vznikne neuveritelne slozity problem.
  V pristich 20 letech maji roboti vytesnit az 50% pracovnich mist, co pak s temi lidmi? Ne kazdy z nich je intelektual, ktery si vystaci sam, to budeme mit 60% nezamestnanost? Vsichni pod mostem?
  At mi nikdo nerika, ze uz dnes neexistuje obrovska prezamestnanost, odhadem reknu, ze 30% pracovniku vykonava umele vytvorenou „praci“. Tohle se bude nejak muset resit, ma- li se civilizace pohnout v tom smeru, ze dokaze vytvorit (zavest) technologie, odpovidajici jejim moznostem.
  Jde samozrejme „shodit penize z vrtulniku“, coz ale vubec nevyresi socialni pnuti v tom smyslu, ze dnesni spolecnost strada nikoliv na nedostatek hmotnych statku, ale predevsim sociality same (rozpadle rodiny, muslimove, multikulti, bezpravi, exekuce, bezucelna skolni vychova, nasili z frustrace atd.).
  Prvou hodnotou jedince ve spolecnosti je pocit pevnych socialni vztahu, i chuda spolecnost muze byt spokojena, kdyz cti zasady a ma funkcni hodnoty. To tu chybi a pokud se to nevyresi, mame na krku chronicky existencni problem, ktery bude „torpedovat“ kazdy dalsi technicky pokrok. Jinak skoncime jako komunisti, kteri na obcanskou nespokojenost argumentovali poctem vyrobenych lokomotiv.

  Osobne stale vidim zakladni problem v pritomnosti kapitalismu, ktery dokaze velmi rychle rozorat kazde spolecenstvi, rozbit kazde vztahy, vse znicit, vcetne prirody, zkratka presne jak rikal Marx :o)
  Nevim, jestli je mozne vsadit na technicky pokrok, neseny robotizaci, a zaroven s tim atomizovat spolecnost na agresivni „trzni jednotky“. Treba nepodmineny prijem, to je idealni nastroj, jak zacit, uvolnit z neproduktivni sfery umele zamestnane lidi a dat jim moznost kreativniho rozvoje. A kdo to blokuje? Samozrejme a logicky ti, kteri mluvi o pokroku a pritom sedi jako zaba na prameni.

  Co se valky tyce: z dnesnich komentaru lze vycist, ze s podpisem dohod se nic nezmenilo, dokonce jde mozna o rusky podvod: problem tedy bude uplne jinde, nezli v nejake valce. Dusici se zapadni ekonomicky system potrebuje expandovat a jak pise Friedman: Nemecko vyrabi mnohem vice, nezli dokaze samo spotrebovat, to plati nejen pro Nemecko. Narodni staty a jeho obcane jsou zavisli na jakychsi vyrobcich a naladach trhu, pricemz jak vyrobci ponozek, tak trhy s ponozkami urcuji narodni strategie a kulturni hodnoty spolecenstvi…to je silne uchylne :o)

  • Ve všem souhlas.
   Hlavně jste krásně popsal tu absenci sociality ve společnosti, která je (také podle mého) určující, z hlediska lidského štěstí a pocitu naplněnosti života.

   Přesně jste také formuloval to, že společensko-ekonomické vztahy jsou „koulí na noze“ pokroku. Každé zlepšení technologie ve skutečnosti tyto vztahy zhoršuje, což je poněkud absurdní: čím levnější a lepší výroba, tím více je chudáků. Přitom systémově by to mělo být právě naopak. V tom je hlavní paradox.

   V absurdní limitě to vede k tomu, že čím bude výrobek výrobně levnější, tím méně lidí si ho bude moci koupit. Protože když budou vyrábět roboty – a díky robotické těžbě, dopravě, levné energii, … a recyklaci všeho – bude výroba limitně zadarmo, nikdo nebude zaměstnaný a výrobky pak budou muset být zdarma, jinak si je nikdo nekoupí. Had kapitalismu se kouše do vlastního ocasu.

   Dokud tato šílenost nebude nějak napravena, dál se lidstvo nedostane.

   Nevěřím, že v případě „házení peněz z vrtulníků“, tedy nějaké formy „základního příjmu“ by lidstvo dopadlo jak myši v myším pokusu absolutní hojnosti. Lidé mají kreativitu, kterou myši postrádají.

   Ovšem je možné, že část lidí, s menší kreativitou, inteligencí atd. by se těm myším asi podobala. Protože pokud by to bylo zařízeno tímto způsobem, 80% lidstva by neměla zaměstnání a měla stejný příjem. Než by se nastavila pravidla, jistě by došlo k mnoha hrůzám.

   Zábavné na tom všem je, že kapitalismus vede přes vědu, vývoj a konkurenci ke komunismu.
   Chápu, že se to „vlastníkům světa“ nelíbí – protože jednoho dne budou peníze k ničemu, funkci regulačního prvku bude plnit něco úplně jiného – co to dosud není jasné.

   Jisté je, že vstupujeme do transformačního období, kdy se vše bude měnit velmi rychle, rychleji, než je lidská psychika schopná snášet. Například než něco vystudujete, obor zanikne – bude překonán vývojem techniky. To se každému stane několikrát za život, místo dnešního rozdělení života na věk školní a věk pracovní bude nutné celoživotní vzdělávání téměř všude.

   Ale přese všechno nikde nevidím žádné dystopické scénáře. Ono si to najde cestu, a pochybuji, že to budou fašistické koncentráky, ve který se dnes mění USA.

   • sorry, jestli to pod vás dva, embéčko s kchodlem už někdo vložil, nezaměstnaní totiž prý nebudou. Konspirační theoretici tvrdí, že bidbergovskej projekt NWO počítá s masivní redukcí lidské populace.
    A když se tak zamyslím nad počínáním rozmanitejch bojovníků za lepší příští, tak mám ten dojem, že to už začlo. Nemůžu nepřipomenout zasloužilé konání „enviromentalistů“.
    Jinak, o robotickejch továrnách bez lidské pracovní síly blouznil na vánočním večírku náš nejvyšší. Prej se touto „výzvou“ vážně zabývá naše německá matka a vidí tam pro nás obchodní „příležitost“, zřejmě tam chtějí nadkolegové provozovat audity, akorát ještě neví čeho konkrétně. Drzej dotaz z plebsu, čím se budou ti robotama nahrazení živit, pan jednatel zakecal. Tak teda nevím, mám se těšit, z radostných vyhlídek?

    • Pepane Dle knizete je Bilderber je je jen seslost lidi u chytrych prednasek
     a letosni Bilderberg 2015 bude v Tyrolskych Alpach !

     zde vice detailu jak byla na konferenci upecena NAFTA (5′)a dalsi

     tady se jeden z high society zastupce Goldman-Sachs dopustil te chyby ze opustil cranene uzemi a sel po lici mezi lidmi (Kodan)

     Nektere veci se jim podarily jine ne ,
     kdyby to opravdu ridili a byli tak chytri nebyl ve svet v dnesnim stavu!
     Nebo chce snad nekdo tvrdit ze to je pro ne stav idealni ?
     Ubira se to az tak do zandele ze kazdy dalsi rok stat kde se bude conference konat bude muset vyhlasit mobilisaci aby byla splnena ta nej nej nej opatreni !

     Bildebersky project NWO počítá s masivní redukcí lidské populace.?
     Jak masivni? Je az smutne jak nas kazdodenni zivot vraci zpet k tomu co hlasal Marx o kapitalisticke spolecnosti, valkach a vse co se od toho odviji.
     Komuniste ve sve theorii meli budoucnost vyresenou bez problemu.
     Strucne receno s rostouci urovne techniky a modernisace bude potreba stale mene lidi k vyrobe. Na povinnych prednaskach bylo mozno slyset jak to bude krasne pro lidi az stale mene lidi bude potreba k „vyrobe“ a ze to bude jednou vetsina lidi kteri budou bez prace stareho stylu, jak vetsina lidi bude pracovat na sobe, kazdy na tom co ho bavi , zadne reci o nepotrebnych lidech jak se to jevi dnes, zadne reci a plany elit o likvdaci nadbytecnych !
     Opravu otazka pro nejmoudrejsi hlavy tohoto sveta, co dal s lidmi kteri nejsou zapotrebi! Kteri jsou k nicemu, nemaji zadnou hodnotu kterou jde zpenezit.
     Jak tedy dal ? Nez dojde k masove likvidace budou lide nakrmeni tou spravnou ideologii recmi o korektnosti, rovnosti, demokracii, pravech, opak vseho co kolem sebe vidi co jim dnesni svet ukazuje:-(
     Lide rozhlednete se
     Stale vice statu a lidi v nich upada do stale hlubsiho dluhoveho otroctvi !
     To ma byt budoucnost lidstva!
     Ma li dojit k nejake svetle buducnosti , zmene k lepsimu, pak zmena systemu je nezbytna !

     • Jeste poznamka k osobe vyse jmenem Sutherland
      Stale se ptate odkud pochazi myslenky a politika otevrenych dveri Evropy.
      Sutherland je jeden z nejvetsich rozesravacu Evropy !
      Sutherland is also quoted as arguing that opposition to greater globalisation is „morally indefensible“.
      (Sutherland je zminovan vyrokem ze byt proti vetsi globalisaci je „morálně neobhajitelné“.
      Tohle jsou lide kteri urciji politiku EU a protoze jako tento expert ktery je v cele mnoha organisaci, :
      Od Goldman-Sachs az po Bilderberg , zde kratky vyber z dlouheho seznamu, komu asi tento „expert“ slouzi?
      Lidu Evropy ? cha cha cha

      He is non-executive Chairman of Goldman Sachs International (a registered UK broker-dealer, a subsidiary of Goldman Sachs). Until June 2009 he was non-executive chairman of BP being replaced by Carl-Henric Svanberg formerly chief executive officer of Ericsson. Sutherland was a director of the Royal Bank of Scotland Group until he was asked to leave the board when it had to be taken over by the UK government to avoid bankruptcy. He also formerly served on the board of ABB.

      He is on the steering committee of the Bilderberg Group,[17] he is an Honorary Chairman of the Trilateral Commission (2010 -), he was Chairman of the Trilateral Commission (Europe) (2001–2010)[18] and was vice chairman of the European Round Table of Industrialists (2006–2009).[19]

      He was Chairman of the Board of Governors of the European Institute of Public Administration (Maastricht) from 1991 to 1996.[20] He is Honorary President of the European Movement Ireland.[21]
      Sutherland was the Chairman of AIB (Allied Irish Banks) from 1989 until 1993.[15] [16]
      Byl I Attorney General of Ireland, !
      Kdo chce vice detailu:
      http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Sutherland
      Pokud Evropa neco potrebuje pak predevsim zbavit takovych reditelu nadnarodnich spolecnosti kteri urcuji politiku Evropy a take celeho sveta !

      • To je ksicht!

       Tihle jsou placeni desítkami milionů dolarů ročně a fungují jako bezchybné převodové páky bohatců. Podobnost se strukturou fungování totalitní společnosti je nápadná: bohatci jako vedoucí síla, komunistická strana, od politbyra (miliardáři) až po základní organizaci KSČ (desítkoví milionáři). Pak jsou převodové páky, manažeři (za komunistů vláda, státní orgány) a nakonec plebs. Ten je dneska těžce pod pantoflem, proto je kapitalismus tak výkonný, kdežto za komunistů musel jenom do průvodu a jinak měl celkem bene. Proto taky zkrachoval. Mezitím se – tehdy jako dnes – motá samospráva a její úředníci. Za komunistů patřila spíše k převodové páce, dneska se snaží něco trhnout na bohatcích (úplatky), ale moc se jí to nedaří, proto se odměňuje sabotážním charakterem práce úředníků.

       Zajímavé je, že manažeři za dnešního systému – na rozdíl od dělníka – nejsou prakticky odpovědni za svoji práci. Když něco proserou, dostanou zlatý padáky a jdou o dům dál. Baba na pásu musí uhradit každý zmetek.

  • K válce:

   Je to vážně úchylné, jak píšete. Nemyslím, že expandovat potřebuje systém – expandovat potřebují jistí majitelé, už jen na zakrytí svých podvodů – kterými kryli skutečnou neexistenci rozvoje. Problém je tedy spíše v tom kapitálovém letadlu, ve virtuální „ekonomice“, která s realitou nemá nic společného již dlouho.

   Hledat chybu v tom, že někdo vyrábí více než spotřebuje, je další úchylnost: to je přece v pořádku, že někdo produktivně vyrábí. Problém je samozřejmě jinde, třeba v trhu, který nefunguje – nepsal jste to nakonec Vy, že trh a demokracie jsou v rozporu ? – ani fungovat nesmí. Protože kdyby fungovat mohl, Němec a Američan by nežil lépe než Čech, Číňan a Jižní Korejec, kde je produktivita nachlup stejná, možná i vyšší.

   Po Minsku 2 se nic zvláštního nestane. Myslím, že dále bude pokračovat spirála k válce, která se snad zarazí, pokud se Ukrajinu povede izolovat. Západ s Ukrajinou narazí – nemůže vyhrát, tak jak si představoval, naopak. Celá situace povede k prohře, která je zákonitá.

   Rusko není Irák ani Srbsko, Putin není Miloševič. Třímá v ruce mega velký termojaderný klacek – zrovna včera s ním mohutně zamával – což byl tak silný signál, že to snad museli pochopit i v USA.

   Spadne jim do náruče Banderostán se svou vnitřní občanskou válkou, zatímco Rusové budou podporovat stabilizovanou Novorosii, řádově méně lidí, kteří jsou navíc lidsky a občansky aktivizovaní svou dobrovolnou obranou; samoorganizací; a to dává šanci na státoprávní snahy – snahu po socializaci života, po normalizaci.

   Ale Banderostán upadne na dlouhou dobu do chaosu, bude to takové Somálsko křížené s Rwandou. Plné warlordů na všech úrovních, oligarchie povede svoje loupeživé války mezi sebou. To bude trvat pár let, než jim dojde munice, nálada a praví Ukrajinci.

   Bohužel. Kyjev a Halič, Ivano-Frankosk a další „pravo-ukrajinské“ oblasti, jsou totálně zombifikované a jediný lék na to je válka. Německý nacismus se také dal léčit jen bombardováním. Tohle je bohužel stejné, žádné dohody s nimi nepomohou.

   Tento vřed zůstane na krku bohužel ne svým tvůrcům – USA, ale EU. Pokud by to vedlo k „polepšení“ EU, zbavení se amerického jha, bylo by to alespoň k něčemu dobré.

   • Ukrajina zustane na krku EU- to je take trochu eufemismus, jako „system“ o kterem mluvim nahore.
    Ukrajina zustane na krku danovym poplatnikum- obcanu EU.
    Co se meho „systemu“ tyce, o kterem pisi, ze potrebuje expandovat- samozrejme jsou to firmy. Vseobecne panuje takova iluze, ze ty nejvetsi korporace jsou spol.s.r.o. a ze maji nejakeho vlastnika, jednu- dve osoby, ktere si strkaji zisk hned v kancelari do kapsy, protoze jsou nenazrani (a tedy vznikly üproblem je moralni).
    Neni to tak, jsou to akciovky, v jejichz cele stoji CEO, tresouci se o svoji pozici a akcionari jsou neviditelne fondy (banky) kdesi v pozadi.
    Prusvih zacina uz v okamziku, kdy date penize do banky na 2% urok: banka je preda fondum a pozaduje od nich 5%, zastupce fondu sedi coby nejvetsi akcionar ve spravni rade ponozkarny a rika CEO: kdyz za rok nevykazete 10% zisku, tak jste skoncil.
    No a CEO se snazi i za cenu valky, protoze ma sve deti na skolach, hypoteku atd.
    Celou problematiku muzeme posat jako jednoduchou rovnici:
    prusvih = (konkurence + soukrome vlastnictvi) – regulace
    Tim minus regulace myslim nepritomnost funkcnich regulatoru a to obecne, ne jennejaka administrativni direktiva.

    Jinak s tou valkou s vami souhlasim, ja stale verim na valecnou zkusenost Evropy a jeji odpor k valce. Zatimco American bojuje 24/365 a to predevsim u televize, v temer kazde evropske rodine najdete konkretni obeti nejake z valek 20. stoleti.
    Takze mozna najivne verim, ze Evropa ma svoji vnitrni valecnou hranici, kterou jen tak neprekroci. Samozrejme muze dostat nuz na krk ze dvou stran a pak uz asi nebude vyhnuti.

    • Souhlas.

     Ten mechanismus ekonomiky je jasný.
     Ale přesto v tom všem morální selhání je: CEO předá výrobu do Bangladéše, ačkoliv ví, že ponožky budou vyrábět devítileté holčičky a že propustí v domácí zemi všechny. Je zodpovědný „akcionářům“, ve skutečnosti jen své rodině – za hypotéku na Zámek, leasing na jachtu a bizjet. Za vzdělání dětí. Za diamanty pro manželku, etc. Ve finále na firemní 5% úvěr nakoupí akcie své vlastní korporace, ty tím pádem rostou, vybere své akciové opce a jde o dům dál. Růst firmy je umělý a ta po pár iteracích krachne, vlastně to se neříká – projde restrukturalizací.
     🙂

   • Jeste se dotknu te sve rovnice
    soukrome vlastnictvi + konkurence – regulace = prusvih
    Stredoveke cechy omezily konkurenci a ponechaly vlastnictvi a regulace- presto jim ranna burzoasie vypalila rybnik.
    Komunisti ponechali konkurenci, omezili vlastnictvi a zprisnili regulace- a opet jim burzoasie udelala diru do rozpoctu.

    Dnes se dela ta chyba, ze akcent je jen na regulacich jako jedinem moznem reseni…ovsem ani to nemuze vyjit, protoze vlastnictvi + kokurence si vzdy najde cesticku, jak regulace obejit.

    Z toho vyplyva, ze dnesni reseni musi byt takrikajic holisticke: omezit soukrome vlastnictvi a konkurenci a soucasne zacit regulovat…tedy reseni problemu je plosne a na mnoha urovnich.

    Jak spravne pisete (diky za vsechny prispevky), je pravdepodobne, ci dokonce jedine mozne, ze system sam vyprodukuje nejak sebedestrukcni mechanismus, ktery „sam od sebe“ ukaze tu pravou cestu, proste jinak to uz dal nepujde. A ano, muze se stat, ze penize ztrati smysl, ale klidne i ze smysl ztrati soukrome vlastnictvi (vzdyt penize uz z podstaty jsou vlastnictvim verejnym/ spolecnym a kazde jejich privlastneni na uctu lze kvalifikovat jako kradez, jakkoliv pravne osetrenou coby legalni). Jedine regulace lezi na nasich bedrech, eto nase delo ;o)

    • Také děkuji, za chytrou debatu.

     Ano, holistické řešení. Soukromé vlastnictví ve světě dostatku smysl skutečně nemá. Kromě toho je velmi pomíjivé – vlastně jediné soukromé jsou myšlenky, nápady – prostě dušení práce.
     Jedinou hodnotu má informace. V některých oborech je tento fakt už dnes patrný. Například v ICT, kde není potřeba kapitál – získá se crowdfundingem nebo jiným takovým mechanismem, soukromé vlastnictví výrobních prostředků se scvrklo na soukromé vlastnictví vlastní hlavy a nápadů, které z ní lezou (značně neochotně, samozřejmě).
     🙂

     To vše má jedno úskalí: nepochybuji, že až se celostně bude bude regulovat, začne se pošilhávat i po regulaci myšlenek: protože nějaký příliš chytrý nápad přece povede k rozvážení stabilizované společnosti. Tuhle chybu lidstvo již několikrát udělalo – například církve, konfuciánská Čína, …

     • Holistické řešení – to má logiku, tomu rozumím, ale pojem „rozvážení“ u kchodla by zasloužil vyložit – jaký chápe obsah tohoto pojmu ve vztahu ke stabilizované společnosti, já to asi chápu – díky odkazu na tu Čínu, ale by asi zapotřebí občas myslet na většinu zdejších návštěvníků kteří jaksi „nejsou v obraze“. Možná by stálo i za námahu kdyby někdo z výš diskutujících všechno nějak shrnul do uceleného povídání – a někde – třeba tady či u přátel pověsil.
      Taky by stálo za námahu rozvést v čem byla chyba.

      K té zkušenosti Evropy s válkou – naprostý souhlas – i když s každou další generací to slábne, ale pořád tu jsou jedinci kteří si to táhnou jako kouli na noze.

Komentáře nejsou povoleny.