Obrácené hodnoty

Vyzval jsem hosty, aby mi pomohli s těžkým údělem, valit balvan blogu do kopce, a přispěli vlastním článkem, přinesli kůži na trh, intelektuálně se rozšoupli. Také jsem mohl říci onu kouzelnou učitelskou formulku „Nehlaste se všichni“. Článek poslal jediný Štěpán, potomek to našeho skvěle veršujícího vymylimimozka. Tak tedy:

V loňském roce na podzim bylo v České republice přes 4 500 000 exekucí. Z toho 5 % připadlo na firmy. Zbytek připadl na běžné občany1. Česká republika má 10 500 000 obyvatel. Zkuste ta čísla porovnat. 4 500 000 a 10 500 000. Exekuce má být krajním řešením. Má se týkat notorických neplatičů. Chronických dlužníků. Z počtu exekucí je přibližně 70 % nevymahatelných. Protože dotyčným občanům už nezbývá nic, co by se jim dalo sebrat. Což ovšem neznamená, že mají pokoj, že se mohou do života pustit s novým elánem. Nikoliv. Jakmile by se odhodlali vydělat si, exekuce se v tu chvíli stane vymahatelnou, občanovi bude obestavený plat a kolotoč zoufalé bídy může vesele pokračovat.

Dle předsudků si za svou zadluženost mohou občané v exekuci sami. Půjčovali si na nová auta, pračky, ledničky, širokoúhlé televize. Půjčovali si na dovolené u moře. Půjčovali si na nadbytek.

Dejme do oběhu jen několik asociací, které s exekucemi úzce souvisí.

V Německu jsou přibližně stejné ceny potravin, nájmů i služeb.
V Německu jsou trojnásobné platy.
Přídavek na dítě v ČR 500,- Kč, přídavek na dítě v Německu 3 400,- Kč.
Od 89 je politiky z České republiky intenzivně dělána levná montovna.
Od 89 je Německem a dalšími západními zeměmi skupován prakticky veškerý průmysl České republiky, takže český průmysl produkuje, ale již neprodukuje ve prospěch české ekonomiky, ale ekonomik západních.
Naše vládní teroristické buňky prodaly za hovno bankovní sektor, který produkuje desítky miliard. Ovšem už ne české ekonomice, ale té západní.
Z důvodů chudé ekonomiky utíkají lidé z ČR za hranice za prací. A nevrací se. Probíhá další odliv inteligence.
Francouzská firma Veolia kasíruje zisky za vodu, ale výdaje nechává na městských rozpočtech.
Hrozí, že nebude dost lékařů pro české nemocnice a ordinace. Mladí lékaři, kteří zde vystudovali, volí raději cizinu. Plat tam mají několikanásobný. Prestiž také.
Letos je to 25 let, co Českou republiku začal okrádat Viktor Kožený a 13 let, co na něj byl vydán mezinárodní zatykač. Viktor Kožený se stále sluní na Bahamách, utopen v nakradených penězích.
Děti jsou v České republice z rodin odbírány nejčastěji z důvodů dluhů a chudoby.
Česká republika nenabízí mladým rodinám prakticky žádnou podporu, která by jim dovolila postavit se bez zadlužení na vlastní nohy.

S tímto výčtem lze zkonstatovat, že valná většina lidí, kteří jsou nyní v exekuci, si nepůjčili na druhé auto, na televizi přes celou stěnu. Půjčili si na zajištění běžného života. Půjčili si na bydlení. Pokud stojí mladá rodina před možností jít do sociálního bytu, nebo si půjčit na byt, zvolí zpravidla půjčku. Kdo by chtěl vychovávat své děti mezi narkomany a alkoholiky?

Lze očekávat samozřejmou a jednoduchou námitku – nejdřív vystuduj, najdi si práci, udělej kariéru, kup byt a pak teprve ploď… někdy kolem čtyřiceti, kdy už ženám tikají hodiny jako na orloji a muži začínají chytat druhou mízu.

Je hezké porovnat i výkon exekuce v České republice a Německu. V České republice se k dlužníkovi systém chová jako k prašivému psovi. Je doslova přepadáván, jeho majetek je rabován s posvěcením státu a jeho důstojnost člověka je pokopána. V Německu, kde není úřad exekutora svěřen do soukromých rukou, je dlužník předem informován o návštěvě vymahatele, jedná se s ním s úctou a jeho důstojnost je zachována. Všechny zúčastněné strany pracují na tom, aby byl dluh navrácen tak, aby nedošlo k dokonalému zničení dlužníka. V České republice je exekuce jako odepsání ze společnosti. Dlužíš? Tak už tě jen zničíme, pak si chcípni.

K tomu lze přidat ještě dodatek:

Babišův centrální registr bankovních účtů v kombinaci s EET zničí možnost lidí v exekuci vydělat si alespoň načerno. Protože podnikatel si netroufne dát něco bokem. A pokud by to přeci udělal, centrální registr bankovních účtů může odhalit nenahlášený příjem. A tento příjem poté bude nejen zdaněn, ale i identifikován a spojen s dlužníkem, který se touto činností snaží nejen vyhnout exekuci, ale také nějakým způsobem uživit rodinu.

Tento text neobhajuje notorické neplatiče, kteří Ježíška řeší dalšími půjčkami od lichvářů. Tento text se s vykřičníkem pozastavuje nad tím, že se člověk v České republice musí zadlužit, aby mohl normálně žít.

Reklamy
Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

94 thoughts on “Obrácené hodnoty

 1. To je kšeft.
  Každý zadlužený má svou cenu.
  Maká, a drží hubu.
  Když pak už dluží tolik, že makat nemůže, tak vydělává formou sociálních dávek.
  Jistě že ne sobě.
  Všemožným pronajímatlům prasečích chlívků, sociálním prcovníkům a jiné verbeži.
  Pracovat nemohou, a tak se najímají cizinci, kteří zase slouží dobře pronajímatelům prasečích chlívků a různým agenturám a ještě snižují cenu práce.
  Exekuce samy o sobě jsou pak mafiánským aktem.
  Ideální.
  Dokud nebyli negři, tak to bylo to nejvýnosnější, co se dalo vymyslet.
  Kam se hrabou drogy, hazard a bílé maso!

 2. To je nadmíru tvrdý text, chtělo by se mi formulovat. Ale není „nadmíru“, je akorát. A nemám co dodat.

  • P.S.: Tarasi, až mě něco kloudného napadne, tak vám to pošlu. Přísahám na holý pupek.

 3. To je sice pěkné, člověk nějak podvědomě cítí, že to takhl nějak bude, ale:

  Jak dlouho musí průměrný Němec hákovat, aby si mohl koupit nový televizor (pračku, auto, zuby, …)? V Německu, pochopitelně, převádět německá eura na naše koruny je zavádějící.

 4. Ze stk svobodného přístavu:
  V naší chudé východoasijské zemi by nepůsobilo dobře,
  kdyby si obyvatelé mohli pomocí eura porovnat naše platy s platy Němců a Rakušáků,
  je tedy mnohem lepší,
  když berete patnáct tisíc, zatímco chudý Němec pouhé dva tisíce.

 5. Exekutor s exekucí
  zlý uprchlík pod kapucí
  návrat vlků v temný bor
  zvykejte si na horor.

 6. Teď zrovna jednoho exekutora odsoudili za zpronevěru. A nebyl první. Na to, kolik jich v republice je, to není zrovna malé procento. A tihle lidé – a jací také jiní, protože kdo jiný by na tuhle špinavou práci měl náturu? – mají obrovskou moc a mohou beztrestně ničit životy jiných. To je pořád keců, jak patříme na Západ a jak se tam musíme vrátit, ale děláme to velmi opatrně, abychom z toho Západu náhodou nepřebrali něco dobrého, co tam po léta osvědčeně funguje. Exekuce nejsou žádný exces, ale výkladní skříň systému.

 7. No, ono to v Německu není o tolik principiálně jinačší, jen praxe a zásady slušného jednání jsou tady více vlastní i exekutorům….ale princip je stejný

  Der Gerichtsvollzieher pfändet die Gegenstände des Verpflichteten, indem er diese Gegenstände im Pfändungsprotokoll verzeichnet und beschreibt. Dabei muss auch der voraussichtlich erzielbare Erlös angeben werden. Die Gegenstände verbleiben am bisherigen Ort, außer sie werden auf Antrag des Gläubigers in Verwahrung genommen.

  Von der Pfändung sind u.a. ausgenommen:

  Dinge des persönlichen Gebrauchs, die eine bescheidene Lebensführung sichern
  Werkzeuge eines Handwerkers sowie Betriebsmittel von Kleingewerbetreibenden
  Lebensmittel und Heizmaterial für vier Wochen
  Haustiere, zu denen eine gefühlsmäßige Bindung besteht
  Lernbehelfe
  Familienfotos
  Den Anordnungen eines Gerichtsvollziehers muss entsprochen werden. Ansonsten ist das Widerstand gegen die Staatsgewalt. Diese Straftat wird mit einer Freiheitsstrafe von sechs Monaten bis zu fünf Jahren bestraft. Unter anderem ist auch die Zerstörung, Beschädigung oder Beseitigung von bereits gepfändeten Sachen unter Strafe gestellt.

  Nesmíte nikomu zabavit rodinné fotky a domáci mazlíčky:-)

 8. Tohle je zdrojový článek k těm exekučním číslům:
  https://zpravy.aktualne.cz/finance/pocet-cechu-v-dluhove-pasti-roste-vetsina-exekuci-nema-sanci/r~69ba9468145511e7b7fa0025900fea04/?redirected=1496827489
  Je tam těch čísel o něco víc, takže je celkový obraz plastičtější, i když určitě ne radostnější.
  Ale k úvodnímu textu:
  Zajímalo by mě, jak byla myšlena věta, že pokud stojí mladá rodina před možností jít do sociálního bytu, nebo si půjčit na byt, zvolí zpravidla půjčku, protože kdo by chtěl vychovávat své děti mezi narkomany a alkoholiky?
  Formulace vzbuzuje dojem, že sociální bydlení je převážně využíváno lidmi, kteří jsou na dně z takovýchto důvodů, nikoli lidmi, kteří prostě jen mají nízké příjmy. O potřebě sociálního bydlení se dnes hodně mluví a mám pocit, že výšeuvedený pohled k přijetí řešení moc nepřispívá.

  • To je pravda. chybí tady ta třetí možnost – chudé, leč čisté a slušné bydlení za rozumnou cenu. Tedy za regulované nájemné. Což tu bylo, a není, protože bylo někomu trnem v oku. Část lidí by se do dluhů nedostala, kdyby se státní a obecní byty nerozprodávaly – každý nájemník majitelem být nechtěl. Jo, autor článku k řešení moc nepřispívá, ale kdo taky může – dokud nezačne stát stavět a držet své byty, nic se nezmění.

   • Siovhan C.Crombie:
    Programová teoretická práce Kaddáfiho „Zelená kniha“ hlásí: „Bydlení je základní potřebou jak jednotlivce, tak i rodiny, nikdo jiný tedy nemá právo na vlastnictví jemu patřícího obydlí.“ Tento sukus politické filosofie libyjského prezidenta byl poprvé publikován v r. 1975 a byl určen pro všeobecné studium.

   • Tohle je ošemetný problém, Věrko.
    Měl jsem už asi před dvěma lety u Janiky řeč o tom, že Cikáni mohou za mnoho našich problémů.
    Ani o tom nevědí.
    V podstatě šlo o to, že každý sociální dobrý nápad pro chudé a mladé a děti apod. okamžitě zneužijí mafie, zabývající se cigoškou lůzou, kterou si za tím účelem vypěstovali, i když možná počet těch největších šitek rostl mimoděk, jen pak byli využiti k čerpání státních peněz.
    Pojem „cigošská lůza“ prosím nebrat jako označení celého etnika, ale právě té jeho nejhorší části, protože ta je právě pro tyto účely důležitá.
    Dá se v pohodě předpokládat, že mnoho nových státních (malometrážních) bytů by bylo okamžitě obsazeno cigošskou verbeží, která by toho docílila skrze lidskoprávní aktivisty.
    Zřejmě by následně došlo k postupné ghetizaci státních regulovaných domů, či skupin domů, protože bydlet vedle těchto jedinců je obtížné, ne li nemožné, a to i pro normální Cikány, kteří se snaží zapojit do běžné společenské činnosti, jako je chození do práce a posílání dětí do škol.
    Tohle vím z praxe, to není moje doměnka, plno Cikánů uvízne v devastující situaci právě pro nucené soužití s jejich verbeží.
    Především se nemělo stát, že se stát bytů zbavil, resp. je nechal cíleně rozkrázt…tedy vlastně privatizovat.
    Stalo se.
    Samotnému mi není jasné, jak z toho ven….
    Část lidí by se do dluhů nedostala, ale ještě větší část by se do dluhů nedoatala, kdyby byla důsledně zakázána lichva.
    Mít lichváře jako spořádané a ctihodné občany a ne jako kriminálníky,je opravdu důkazem nemoci doby.

  • Ty nárůsty dluhů související s exekucí jsou zločinné. Namísto toho aby hlavním cílem exekuce bylo uspokojení věřitele, stává se z celého exekučního procesu trestající karabáč na dlužníka a lukrativní byznys pro každého kdo se do něj zapojí. A to je od samého počátku špatně.

   Předně se vymáhání dluhů nikdy nemělo dostat do soukromých rukou, protože když se jakákoli činnost stane podnikáním, je zcela přirozené že se podnikatel snaží aby mu co nejvíce vynášela.

   Zatím co věřitel má možnost dohodnout se s vymahači na úhradě jejich činnosti do výše dluhu (případně jim dluh prodat), dlužník tuto možnost nemá a tak je pochopitelně snaha vymahačů o co největší zisk, zaměřena na něj a na každého dalšího z jeho okolí koho lze nějakým způsobem do splácení „zatáhnout“.

   Od toho se pak odvíjejí všechny ty absurdity kvůli nimž se původní dluh stane nesplatitelným a dlužník je (mnohdy doživotně) ekonomicky zlikvidován bez sebemenší možnosti nějak tuhle svou životní tragédii řešit. Paradoxně tak mohou být zasaženi i lidé kteří si nepůjčili ani korunu a neměli ani možnost vzniku dluhu nějak zabránit.

   Přitom příčinou nesplácení ani zdaleka nemusí být jen nějaká osobní nezodpovědnost dlužníka ale okolnosti které nijak nemohl ovlivnit jako např. ztráta zaměstnání, závažné onemocnění jeho nebo blízké osoby, úmrtí partnera, přírodní katastrofa, nešťastná náhoda (požár, dopravní nehoda atp.), rozvod nebo nějaký kriminální čin jehož se stane obětí… Rizik je plno.

   Hojně používaný argument: „Přece ho nikdo nenutí aby si půjčoval.“ je zavádějící. On zrovna tak nikdo nikoho nenutí aby někomu půjčoval. Půjčování peněz je podnikáním a jako takové by mělo být provázeno podnikatelským rizikem tak jako každé jiné.

 9. Otázka je, jak dluhy řešit jinak, v Rusku se obvykle na dlužníka „něco najde“ a tak poputuje do vězení třeba za „rozkrádání majetku“ v socialistickém, eh, státně kapitalistickém vlastnictví a dotyčný se šoupne do vězení, kde ho obvykle potká „menší nehoda“ nebo náhlá zástava srdce a podobně. V každém případě je „zkontaktována“ rodina, která by měla získat po nebožtíkovi nějakou tu „pozůstalost“. Obvykle se jí vzdají ve prospěch „státu“…

  Ruské věznice jsou nejhoršími v Evropě, co se týče celkového počtu úmrtí vězňů, uvádí list RosBusinessConsulting s odvoláním na vypracovanou zprávu Evropské rady.

  Ze všech evropských věznic mají nejvyšší pravděpodobnost k úmrtí právě ty ruské. Jenom za rok 2013 zemřelo v nápravných zařízeních celkem 4200 lidí z toho bylo 461 sebevražd, uveřejnila Moscow Times na svých internetových stránkách. Hodnoceno bylo 47 evropských věznic.

  Rusko má také nejvyšší úmrtnost v porovnání s hlavními městy v Evropě. Zatímco jiné země mají průměr 2,8 zemřelých vězňů na 1000 odsouzených, moskevské věznice mají celkem dvojnásobek. K úmrtím v ruských věznicích napomáhá zejména katastrofální situace v tamních zařízeních, zanedbávaná zdravotnická péče, přeplněnost ale také střety organizovaných skupin.

  Zpráva také zveřejňuje, že Rusko má nejvyšší podíl odsouzených v přepočtu na obyvatele. Na 100 000 lidí připadá 467 vězňů. V roce 2014 byl stav odsouzených v rozsahu pěti až deseti let skoro 671 000 vězňů.

  • No a co jako s tím? Předpokládám že naprostá většina českých dlužníků dluží ve své domovině.

   • Kdysi bývalo vězení pro dlužníky, možná by to přátele „řádu a pořádku“ inspirovalo…

 10. Český rozhlas hrozně kecá, odhlašte poplatky:
  Kde na světě je největší podíl vězňů na počet obyvatel? Podle posledních statistik z července tohoto roku jsou to možná trochu překvapivě Seychely.

  Tento malý ostrovní stát, u nás paradoxně známý i díky uprchlému Radovanu Krejčířovi, má poměr 868 vězňů na 100 tisíc obyvatel. Nejčastěji tam tráví lidé čas za mřížemi kvůli obchodu s drogami, dále pak sexuálním útokům, žhářství, podvodům a vraždám. Značný podíl tvoří také odsouzenci za pirátství.

  Na druhém místě jsou Spojené státy americké s 698 vězni na 100 tisíc obyvatel. Ty ovšem suverénně vedou v celkovém počtu vězňů, kterých je v USA zhruba 2,2 milionu, čili víc než pětina ze všech uvězněných na celém světě. Druhou zemí v celkovém počtu vězňů je Čína s necelými 1,7 miliony trestanců ve věznicích.

  • Nekecá, poslední 3 roky se Seychely, USA a Čína holt „činily“. Ale ty statistiky byly především o „náhlých“ úmrtích v ruských věznicích, počtu „sebevražd“ atd. A to platí.

   • Ale kdež, ta statistika byla o počtu vězněných na sto tisíc obyvatel, a tam jste se s rozhlasem parádně vyráchali.

    • statistika byla o poměrech v ruských věznicích. Jestli vám z názvu tématy, který zpracovala níže uvedeného agentura vyplývá něco jiného, pak je to lexikálně-sémantický nedostatek nikoli můj ani té agentury.

     Ruské věznice jsou nejhoršími v Evropě, co se týče celkového počtu úmrtí vězňů, uvádí list RosBusinessConsulting

     • Sakra a přitom hodní lidé/humanisté/ vědí, že věznice by měly být něco jako lázně za odměnu.

     • Ale o tom není sporu, stejně tak bídně je na tom ruské zdravotnictví, dědictví po carovi a bolševikovi je tíživé a bolestné. Podstatné však je, že do článku se propašuje odstavec o tom, že v Rusku je vězněno nejvíc lidí v poměru k počtu obyvatel, a taková informace v hlavě nepoučeného čtenáře uvízne. Antiruská propaganda se tomu říká.

      • Není to žádná propaganda, údaj platný pro rok 2013. Jak jsem řekl, že se ostatní státy, které v tu dobu byly v druhém sledu, v posledních letech „více snažily“, tak to se obráží v novém aktualizovaném žebříčku. Žádný z „premiantů“ není obecně brán jako ideál pro bezpečnost, takže asi lidé budou volit za bezpečné takové státy, kde je rozumný poměr mezi mírou kriminality a policejním státem, který ji za vysokou a neakceptovatelnou cenu ztráty osobních práv a svobod občana, sráží na obecně nízkou úroveň.Myslím, že rozumně uvažující člověk si dokáže vybrat zemi, která by mu vyhovovala pro žití co se týče právě toho poměru osobních svobod a mírou kriminality mezi takovými USA, kde je aktuálně nejvyšší a třeba Saudskou Arábií, kde bude naopak asi velmi malá a zvolí nějaký rozumný kompromis výběrem jiné země, třeba Švýcarska, Lucemburska nebo Finska:-)

       • No dobře. Ale pořád ještě nevím co mají ruské věznice společného z českými dlužníky. Pokud vím tak tam žádné neposíláme.

 11. Geniální! Postmillenniální konzervativní krvesmilské „toužení“ po revanši všeho co udělali „zlí“ individualisté, tvrdící, že jsou nadáni lidskými právy, když je tu CIVILIZACE, kde vládne rodinný klan tvořený silným bílým katolickým mužem, co drží ženu zkrátka na „kuchyňském řetězu“ a děti vychovává přísně „láskyplnou rákoskou“, ženu nepolíbí nikdy veřejně (a doma snad jen potmě po 22hod. vždy každou lichou středu v měsíci)…Bigotní konzervativní kontrarevolucionáři tak krásně „kvičí“ jak pašíci, když se vyvádějí z chlívku, jak chlípní BEATNICI a CHLÍPNÁ LEVICE pěstující grupáček namísto hry na maminku a tatínka, se oddávala orgiím v mlžném oparu marihuanového rauše…Bože, jak já ty fašounky miluju, jak vztekle klepou nožičkami (dnes spíše už jen hrozí holí, moc se na nohou už neudrží), že ten zlý Forman, Morrison, Dylan nebo Kerouac vlastně zničili tu naši krásnou generaci šovinistické, antisemitské a machiistické morálky práva silnějšího, kdy slušnost a humánní starost o druhé je slabost a úchylka, kdy antropocentristická fascinace lidstvím jako nejvyšší hodnotou, je dnes brána za „sobeckost“, protože ne člověk, ale národ, civilizace a řád je to co stojí nad námi „nízkými“ lidmi, co se musí obětovat pro společ(ensk)ou povinně sdílenou ideu „svornosti a souručenství“.

  Já myslím, že obecná definice totality (jedno jestli rudé či černokošiláčské, neb oboje ve skutečnosti dělá TOTÉŽ) by mohla ZNÍT PRÁVĚ TAKTO…

  Literární listy, ano ten liberálně kulturní plátek bojující v době poststalinské za „socialismus s lidsou tváří“ se navlékl kožené rajtky a černé košile a uveřejnil tento článek…Citace z článku s názvem

  Ako beat zničil jednu civilizáciu (zase ty vodporný Máničky, POZN.Ondřej)

  V polovici 20. storočia bola spoločnosť značne odlišná od tej dnešnej. Manželstvo bolo ešte stále neprekonanou „inštitúciou“, nevera bola trestná a rodina mala ešte pevné postavenie. Pretrvával stereotyp tradičného „domova“, muža ako živiteľa rodiny a ženy starajúcej sa o domácnosť, o výchovu potomstva. Rozvody neboli vôbec bežné. Cirkev so svojou židovsko-kresťanskou morálkou stále určovala pohľad na metafyzický svet; potraty, registrované partnerstvá, to všetko bolo pre obyčajného človeka vzdialené, cudzie. Obrat priniesli práve beatnici. Spoločnosť sa vďaka nim začala oslobodzovať od tradície.

  Allen Gingsberg so svojim dielom Howl (Vytie, 1956) a William S. Borroughs s Naked Lunch (Nahý obed, 1959) prelomili tabu obscénnosti v umení – obaja vyhrali proces na súde ohľadom ich cenzúry. Šírilo sa voľnomyšlienkarstvo, ktoré vyvrcholilo v Spojených štátoch v 60. a Európe v 70. rokoch; hlásala sa absolútna sexuálna sloboda. Aj napriek tomu, že väčšina predstaviteľov „beat generation“ bola ľavicovo orientovaná a sympatizovala s marxizmom (či lepšie povedané maoizmom), spoločnosť sa stále viac štiepila, atomizovala v prospech individualizmu. Sloboda sa postupne menila na celkom nový a dovtedy nevídaný koncept.

  „Pikantné na tom je, že tato sexuálna sloboda bola občas prezentovaná ako sen spoločenstva, ale v skutočnosti išlo o zdolanie ďalšieho medzníka na historickom vzostupe individualizmu. Ako ukazuje pekné slovo „domácnosť“, pár a rodina predstavovali posledný ostrovček primitívneho komunizmu vo vnútri liberálnej spoločnosti. Sexuálna sloboda mala za následok zničenie týchto prechodných spoločenstiev, ktoré ešte oddeľovali jedinca od trhu,“ napísal Michel Houllebecq, známy francúzsky spisovateľ, čím ilustroval vývoj, ktorý odštartovali v 50. rokoch práve beatnici. Treba dodať, že akonáhle svojou literárnou tvorbou zmenili spoločnosť pomocou masovej liberalizácie sexuality, okamžite sa to odrazilo aj na demografii západných krajín.

  Pravdepodobne najväčším problémom európskych krajín je ich nízka pôrodnosť. Starý kontinent vymiera. A to všetko sa začalo práve v 60. rokoch. Vplyv beatnikov a hnutí, ktoré vlastným pôsobením vyvolali, je tu očividný. Švédsko bolo medzi prvými krajinami, kde počet detí na jednu klesol pod hranicu 2,1 (notoricky známe číslo potrebné pre udržanie populácie) a to ešte v roku 1968. Anglicko ho nasledovalo v roku 1973, Francúzsko o rok neskôr. Východný blok bol pred touto revolúciou vzťahov do veľkej miery „uchránený“; k fatálnemu zníženiu pôrodnosti došlo až po páde socializmu na začiatku 90. rokov.
  Študenti Columbijskej univerzity si zrejme ani nedokázali predstaviť, že ich literatúra bude mať vo svete raz taký ohlas. Z ich túžby po slobode sa zrodil ideál, ktorý nás všetkých – za predpokladu, že sa populačný trend nezmení – pomaly, ale s mrazivou určitosťou privedie ku katastrofe. Nepotrvá dlho a následky nespútaného individualizmu (narcizmu, nezáujmu o „tradičnú“ rodinu) sa prejavia prudkými, no nevyhnutnými zmenami naprieč celou našou civilizáciou.“

  ****
  No, není to lepší než „Poučení z krizového vývoje“ a Spenglerův „Zánik západu“ dohromady?

  • oprava…“BEATNICI a CHLÍPNÁ LEVICE pěstující grupáček namísto hry na maminku a tatínka, se oddávala orgiím v mlžném oparu marihuanového rauše, a v 60.letech zničila tu naši „krásnou“ civilizaci…kde byla nevěra trestná a rozvody nebyly povolené…..:-)

  • No kurva, Ondřej píše slovensky.
   A jak neotřelé myšlenky…
   Chtěl byste někomu vypístovat análek a nemáte komu, co?
   Jděte si s těmi žvásty na gay seznamku a neopruzujte slušné lidi, jóóó?

 12. Nie je to hulvátstvo a nedostatok elementárnej slušnosti,ak sa politici a všelijakí Sorošom platení hajzlíci obecne nazývaní „kaviareň“opovažujú vnucovať svoje tzv.hodnoty štátom ako je Čína alebo RF?Kto im na to dal právo?Kto im natáral,že jedine tie ich hodnoty sú tými najlepšími pre Rusov?Veď RF je suverénny štát,ktorý má svoju históriu,kultúru, tradície,relígiu a z toho odvodené svoje vlastné hodnoty.Tie ale vôbec nemusia byť totožné s tými „európskymi hodnotami“ktoré sa Rusku snažia vnucovať rôzni potkani,sami seba nazývajúci bojovníkmi za ľudské práva..A čo ak sú tými správnymi hodnotami práve tie ktoré sú vlastné národom RF?Veď podpora obyvateľov RF režimu presahuje 80%!Odporné na potkanoch vyznávajúcich zvrátenosti ktoré nazývajú hodnotami je ich úctivé šúpanie nožičkami pred hodnotami napr.Saudskej Arábie.Neviem o tom,že by Čína alebo RF niekomu vnucovali a predpisovali hodnoty,ktoré sú vlastné im.Keď bol Putin vo Francúzsku,tak ho bezdetný gerontofil Macron začal poučovať a kárať za správanie sa RF k homosexuálom.A čo je Macrona do toho?Kto mu dal k tomu právo?Len som čakal,že keď začal Macron mentorovať Putina o ľudských právach,tak ten sa postaví a jednoducho odíde.A verím,že raz sa toho od Putina aj dožijem.Preto si myslím,že každého je veľké hovno aj do toho,akú úroveň má ruské väzenstvo.Ľudskoprávna Európa nech pokojne stavia svojim muklom rekreačné pavilóny aj s wellness.Rusi to robiť nemusia a dúfam,že to ani nikdy robiť nebudú..
  Je naozaj na zamyslenie,že Európe vládnu ľudia,ktorí nikdy nemali a ani nebudú mať deti.(Merkelová,Mayová a Macron).Oni totiž nežijú plnohodnotný život,nikdy nenaplnia svoju spoločenskú úlohu pre ktorú je na svete každý živý tvor,t.j.reprodukovať sa.Takí ľudia by nemali rozhodovať a riešiť problémy týkajúce sa stá miliónov ľudí a ich rodín.

 13. Jsem zvědav, zda se na těch 6,3 miliardy eur pro „jaderné dinosaury“ hodlají protijaderní křiklouni a zelení fantastové složit ze svého, spolu s korouhvičkou Mutti Merkel, nebo se k tomu nápadu nebudou hlásit a jako obvykle to nechají zaplatit všechny občany z daní, jako doposud každý „ekokiks“?

 14. TARASI, něco bych poslal, ale nevím kam….. jak v té písničce – „adresa schází“.

 15. Pro Ondřeje: při vaší vzdělanosti a integrovanosti do postmoderních levicově nazelenalých struktur je nepochopitelné, že vám nedochází zcela jednoduchý fakt: pokud budete ostatní účastníky diskuze prakticky v každém druhém příspěvku napadat, že neumí jazyky, necestují, neobdivují Merkelovou, Guardian, migranty a NATO, málo nenávidí Rusko, lžou, jsou staří a neumí zacházet s IT, ohýbají plechy a nemají rádi LGBT, tak pokud s tím nepřestanete, budou vám lidi nadávat do hulibrků (podotýkám, že nevím, jestli je to pravda). Tak jednoduché jsou příčiny vaší všeobecné neoblíbenosti prakticky na všech blozích. Může vás částečně omlouvat pouze to, že byste byl masochista a dělal si tak dobře.

  • Každý máme svoji úroveň, že někdo neumí řeč je slušně řečený fakt, a když někdo o někom řekne, že je „hulibrk, je oplzlá a obcenní průpovídka hodná intelektuální úrovně „diskuse“ z hospody IV.cenové 10min, před zavíračkou.

   Takže každému, co mu náleží a jeho jest dle jeho sociálních návyků které získal z domova nebo ze školy..:-) Za rodinné prostředí kde jsme vyrůstali nemůžeme, jestli socialistická škola něco zanedbala ohledně společenské etikety, tak dnes už si snad jen lze stěžovat v Ústavu pro studium totalitních režimů.

   • Vy jste tak zrovna byl někdy v takovéhle hospodě před zavíračkou, vy jo, vy vyblitý hovno!
    A tedy, já jsem hulvát, ale vaše sociální návyky arogantního kreténa bych opravdu nechtěl ani za prachy!

    • Ten tvor o ktorom sa bavíme mi napísal,že „dávam vám najavo svoju nadradenosť nad vami“.Nič smiešnejšie som nečítal už najmenej 10 rokov.Ja som sa naposledy tak smial,keď si moja asi 120 kg ťažká a 160 cm vysoká kolegyňa na kongrese v Tatrách zdriemla a počas prednášky nahlas prdla.Smial sa ešte aj prednášajúci profesor.
     Veď tento omyl prírody nemôže hlásať svoju nadradenosť ani nad prasačím exkrementom bez bez rizika,že mu ten exkrement skočí rovno do ksichtu.O takých ľuďoch ako Ondřej sa u nás hovorí:“Ej chlope,chlope! Volil ocec dva kubíky dreva porúbac,ako tebe zrobic! „

    • Vittta!
     On ani nevie,že cenové skupiny boli v r.1994 v ČR a v 1995 v SR zrušené.Neexistujú už 23 (22) rokov.Takže v žiadnej takej „hospodě“ s najväčšou pravdepodobnosťou ani nikdy nemohol byť.Ibaže by ho tam brával jeho tatko.

     • Ten nebyl v žádné hospodě.
      Tam chodí jen dělníci a jiná pakáž.
      Intelektuálové 4.0 chodí na multikulturní a zelené přednášky!

 16. Přinesl jsem sem článek, jak konzervativní tradicionalisté, jak by rádi resuscitovali nacionálfašismus bílé civilizace, znovu nastolili podmínky pro podmanění a dominanci mužského ploditele, tyrana a dobyvatele – tak jsem citoval recenzi jak tito „přežilí“ potomci hegemonismu bílých tradicionalistů pláčou, že to způsobili levicoví emancipátoři, blbé ženské, co namísto aby dostaly pár facek a šly na nákup a hlídaly doma děti a byly rády, že je muž živí, si toho nevážily a udělali revoluci „beatniků“, kdy se jednalo a bylo reakcí na ekonomické změny v produkci a změně hodnoty komoditních aktiv a rentingu (nájmu) jednotlivých prostředků produkce. Takže čeho bylo hnutí hippies odrazem?

  – Stát kontroluje každodenní život občanů
  – Průmyslová výroba je na vrcholu, začíná nárůst váhy služeb a vzdělanostní společnosti
  – Dochází k specializaci funkcí (profesionalizaci)
  – Věda udává převládající typ výkladu světa
  – Kontrola přírody
  – Účelně organizovaný blahobyt

  Postmoderní společnost navíc reaguje na stále se zhoršující devastaci životního prostředí, kdo viděl ten Pittsburgh z konce 60.let z kultovního filmu „Lovec jelenů“ vidí že tehdy připomínal spíše rozvojovou činskou tavírnu oceli, kde se chodí s rouškama, a proti smogu není vidět na 100m, než jak vypadá dnes. Mezitím se ekonomika USA změnila a odpovídá tomu i pozice Pittsburghu, který volil ze 70% Clintonovou. Nejvetšími zaměstnavateli v městě je akademický sektor, bankovnictví a IT a Telekomunikace, Zdravotnictví. Ocelárny jsou až hodně vzadu a specializují se na produkty s vyšší přidanou hodnotou. Průmysl dnes tvoří asi 10% celé ekonomiky Pittsburghu.

  Ale vraťme se i ideovému, sociologickému a ekonomickému podhoubí postmoderny.

  Pojem postmoderní společnost vzešel z estetické a filozofické diskuze a označuje směry zpochybňující základní prvky moderny v umění, filozofii, psychologii a sociálních vědách. Vytváří plurailitu a odmítá uznat černobílé vidění světa a tím i uznat, že může být v nějakém sporu jen jeden jednoznačný vítěz mimo ekonomické a sportovní disciplíny, pak především v etice, filosofii a politice neexistuje něco co je dobré a co je špatné, každý má právo pojmenovat totéž jako HNUSNÉ anebo NEUTRÁLNĚ přijmout, že je to prostě počin, který vznikl na základě nějakého pocitu a vidění světa konkrétního neopakovatelného a svébytného INDIVIDUA . Je to přesně to, proč novodobý barbar nerozumí modermímu umění a jelikož je emočně zploštělý a jeho emoční koeficient tak mnohé lidi řadí mezi sobecká, intelektuálně vyprázdněná, stádně reflektující individua vnímající jen primitivní lidské pudy a něco jako estetika, cit pro krásno, abstrakci či vyšší duchovní transcendence nevnímají, netuší co je eschatologie či ontologie, pak je právě postmoderní doba nástup všeobecné „intelektualizace poznání“ a reflexe bytí v klasickém „Descarteovském“ paradigmatu.

  Nicméně jeho filozofii na chvíli opustíme, jako příliš universalistickou a ne tolik se vymezující v dialektické proměně a snaze po hegeliánském idealismu s trochou romantismu i tam, kde je jinak nutné zachovávat principiální definitivu, a tím je právní stát a vlastnictví – jako nezbytné předpoklady svobody – tak ve skutečném přínosu vnímání postmoderny – tedy něčeho co nás a současnost PŘESAHUJE – je TYPICKÝM představitelem až Michel Foucault a jeho strukturalismus.

  Společně s Lévi- Strausem, Lacanem a Derridou tvořili postmoderní avantgardu v oblasti existencialismu a dekonstruktivismu. Zkrátka, že lidský život je víc než žraní, množení a rodinné dovolené na Jadranu a konzumerismus. Že marxistická nadhodnota a veškerá základna, je jen laciný fetiš pro stejný cíl – jako mají konzervativní ideály lidské nezávislosti a svobody vedoucí k nerovnému přístupu ke zdrojům – především díky kvalitnímu vzdělání, zdraví a zdravému životního stylu, které mají vést k příkré nerovnosti sociální – ne snad až tak že by jedni neměli co jíst, to nebyl nikdy problém západu, ale že problém je NEVZDĚLANOST a tím pádem se toto stává generačně se dědícím determinantem schopnosti sociální mobility. Postmodernismus měl dostat ke vzdělání i skupiny lidí, které by se k němu bez inkluzivně sociálně pojaté společnosti nikdy nedostali a zůstali by „ghettoizováni“ ve své sociální ulitě a ponecháno rodině bez schopnosti zajistit vyšší intelektuální přípravu do života.

  Tak jako je vyloučené abychom se spolu s vitou setkali někde v posluchárně filosofické fakultě na Karlovce v Praze na přednášce o „Výklady uměleckého díla s přesahem do estetiky a filozofie umění“, na koncertu Beethovenovi symfonie č.7 a při onom hypnotizujícně gradujícím allegrettu, nebudeme obdivovat v galerii moderního umění společně obdivovat obraz Gustava Klimta „Polibek“, nesetkáme se v čítárně Klementina nad knihou Paula Konrada Liesmana „:Teorie nevzdělanosti“ a když jsme u té hospody já rozhodně tu jeho čtyřku nenavštívím a on patrně nikdy tu moji s mediteránskou stravou, mořskými plody, těstovinami a zeleninou s minimem nezdravých komponent a masa mimo ryb. To je přesně to co Francouise Lyotard predikuje jako postmateriální hodnoty, nejedu do Chorvatska se válet na pláž, ale do Indie studovat Mughalská architekturu. Příroda, filozofie, společnost, cesty za poznáním a kontinuální vzdělávání se, kulturni konvergence životního stylu, zdraví prospěšné činnosti a samozřejmě, občanský aktivismus, pomoc hendikepovaným a donátorství – to jsou hodnoty posmoderny, které nakonec jsou tím, co je dnes pevnou součástí evropských (západních) hodnot vyrostlé z humanismu a osvícenství.

  Takže kdo čeká na návrat tradicionalismu počátku min. století, ať si přečte postmoderního autora Samuela Becketta. Napsal pro toto příznačné dílo „Čekání na Godota“.

  Takže žádný Deus ex Machina nikdy nepřijde, ani žádný revolucionář následovanými masami. Masy zemřely, stejně jako Nietscheho Bůh.

   • Ksyž si dáte další práci, zjistíte těch překlepů víc, nejen u Nietzscheho ale i v dalších věcech, ale vždy a všem ( na to je specialista oh, který hltá každé mé slovo:-) když někdo najde nějaký pravopisný nedostatek, poděkuji, že pečlivě můj text přečetl a že jistě ne snad právě proto, ale jistě ze zájmu o věc samotnou, si dal tu práci. se dostat až na samotný konec. Vám patří samozřejmě též.

    • Zajisté bych člověka Vašeho formátu mohl potkat na koncertě Michaela Praetoria (pouze a výhradně jeho). Dáte mi vědět, kde se takový koncert bude v nejbližší době konat?

    • A nezkoušejte mi namluvit, že ten zoufale předmoderní Michael Praetorius je mimo Váš „skoup“.

 17. Je. Ale predmodernu neodsuzuji v hudbe. Ani v umění obecně. Jen mi je hodnotove vzdálena. A co se týče varhanní hudby mám svého oblíbence, co se týče varhanní hudby, nejsou to němečtí barokní mistři ale český skladatel zijici v překotne době počátku 20.stoleti, Bedřich Antonín Wiedermann.

 18. Podle meho je to tak, ze kapik tak dlouho mobilizoval do vyssi spotreby, az z toho obcane dostali syndrom vyhoreni a ted uz jim je vsechno sumak. Mozna vyjma toho, ze si preji, aby uz tenhle system sel konecne do hajzlu a to se vsim vsudy. Co bude po nem uz vlastne ani neni dulezite, hlavne aby byl v kyblu.

  Berlinska policie byla donucena vydat seznamy mestskych „kriminalitou zatizenych lokalit“
  (nekdo to muze nazvat i jinak):
  http://m.tagesspiegel.de/berlin/kriminalitaet-in-berlin-polizei-muss-liste-krimineller-orte-veroeffentlichen/19905854.html?utm_referrer=
  V techto zonach ma policie zvlastni povoleni provadet neoduvodnene osobni kontroly a bez povoleni vstupovat do soukromych domu.

  • To se mají pravicoví radikálové na co těšit.
   To jim panečku sklapne, náckům!

 19. Obrácené hodnoty:
  Vittta- píča!
  Vulgární sprosťák IV. cenové, ohýbač plechu s postižením z nízké sociální skupiny.
  BL- píča! (je Zeman)
  Rozšafná intelektuální parodie, kultivovaná satira dnešních poměrů.
  https://blisty.cz/art/87089.html

 20. Britske volby konci v 11:00 SEC, od 22:00 hodin budou k dispozici prve predbezne/ prubezne vysledky.
  Predbezny vysledek bude znam cirka v 01 hodinu v noci, definitivni vysledky by mely byt ve 3 rano naseho casu.
  To jsem zvedav, zda- li Anglicane vsadi na jistotu desetinasobku (vrabce v hrsti) konzervativce, anebo jestli se odvazi a hodi to Corbynovi. Osobne sazim na konzervativni tradicionalisty, nebot protistrana nabizi „musime si zvyknout“.

  • zatímco dosavadní premiérka zas „musíte si zvyknout“.. což je ovšem jistota jako hrom, dá se říct.
   Teda já osobně bych volila spíš toho Corbyna, ta Mayová akorát spíš slovně mlží a její navrhovaná politika je asociální.. v čem může být Corbyn horší, to fakt netuším. No však uvidíme.

   • Ted jsem trochu projel TV a v zasade se tam vsichni shodli na tom, ze anglicka politika od Brexitu je zmatecna az amaterska. Az z toho pry maji v EU srandu (to tvrdil sefredaktor The Eurpean). Mayova vykopla 20 tisic policistu a tematu Brexitu se vyhyba jak jen to je mozne. Ke Corbynovi nikdo ani moc nerikal, ani pani z Mladych labouristu :o)
    A nejzajimavejsi bylo, ze ruzne stanice akcentovaly ruzne tema voleb: podle jedne je tematem brexit, pro druhou terorismus, podle treti zas volici budou volit podle socialniho klice, dalsi tvdi, ze ted jde o Skotsko a ze ani brexit ani terorismus nejsou dulezite.
    V zsade ano, nikdo poradne nevi o co vlastne jde.
    U Mayove mne osobne nejvice prekvapila jeji politicka rozplizlost, baba je u nejdelsiho vesla a nejde z ni dostat vubec nic. A pokud z ni neco vylezlo, pak to hned na prvy dojem pusobilo silackym plesknutim do vody.
    A Corbyn nevim, pripada mi trosku jako dedousek Bernie Sanders a nahodou (?) oba dva nejvice pritahli mlady elektoriat. Podobne jako nas Knize. Mel jsem kamaradku, co mela za souseda sveho „dedouska“, hladila ho, smala se na nej, zertovala, jako prava manzelka. Samozrejme to dedkovi delalo dobre a samozrejme ona zila sama a mela problemy.
    Corbyn jako takovy mi vubec nevadi, jen jaksi neduveruji te pozici a souvislostem, ve kterych se nachazi. Nejak nemuzu verit tomu, ze v cele soucasne anglicke Labour je temer trockista a ekoterorista. Jeho nazory mi prijdou prilis excentricke na to, jakou proverenou pozici zastava, intuitivne cele te situaci nejak neduveruji i kdyz take jako ty nevidim duvod, proc ho nevolit.

     • Měli bychom se pomalu dekovat.
      A Rakušané?
      Co to vlastně je?

     • no takže to tak nějak fakt dle toho -bylo lze očekávat- vyšlo, tady jsou výsledky, ač tam stejně ještě jeden obvod chybí http://www.bbc.com/news/election/2017/results

      jo a toho Bellena jsi ani neměl připomínat, tedy ne, že by se zrovna od něj něco takového nedalo čekat, právě že dalo, ale stejně mě to zarazilo. Tím „to“ míním jakousi až automatickou a arogantní ideovou? nadnesenost, s jakou jakou tihle velko-demokraté jinak s pusou plnou svobod teda hážou do placu takovéhle a podobné výroky.

      Jinak nevím, jestli paní Pohlhammer není zas jednou spíš Lauterhammer, toho Kurze jsem viděla v jednom videu se Sulíkem a německými politiky, i se Schulzem možná?, no a tam byl jediný, kdo spolu se Sulíkem mluvil aspoń trochu racionálně, zatímco ti němečtí politici tehdy metali samé vysoce oduševnělé fráze plus ještě výčitky teda. To ale bylo tak před dvěma roky, na začátku té uprchlické krize.
      A taky si myslím, že v jistém smyslu ta „macronizace“ politiky běží přece už dávno, vždyť třeba co se vyčítalo státům V4, to se pomaloučku zavedlo i jinde, leč to už bylo bráno jako něco nejen normálního, ale i nezbytného přece. Na těch, kdo s tím něčím přišli dřív však zůstává jakási skrvna nebo co.
      No já si hlavně teda nějak prvotně pojem „Macron“ s jakýmsi rozbitím něčí národní identity vůbec nepojím, takže je možné, že to třeba chápu jinak, než paní K.P.L.

    • on neví skoro nikdo nic, to je právě to, a tak se možná chytnou někteří voliči na to sociálno, co jim nabízí právě ten Corbyn. No a já nevím, jestli je torckista nebo ekoterorista, ty předvolební návrhy-sliby mi právě ani nijak excentrické nepřijdou, je to normální reakce na tamější dnešní poměry, třeba ve zdravotnictví a tak. Ale máš asi pravdu v tom, že když někdo v dnešní době globálkapitalismu přijde s takovými návrhy, a zvlášť tam u nich, tak je to až neuvěřitelné.. a tedy fakt až jaksi podezřelé..

     Jenže právě to je to, (z) koho si tam teda vybrat?
     Ta Mayové vyjádření jsou nejen rozplizlá, ale i nepochopitelná snad úplně všem, ona snad dělá všechno úplně opačně, než co mluví. A právě, už vzhledem k tomu, že třeba vykopla ty „nadbytečné“ policisty zrovna v takové době.. no a krom siláckých řečí, nebo předvolebních návrhů, které pak stejně stáhla, to s těmi seniory třeba, daň za demenci, nebo jak tomu tam říkají, tak jede typickou „rozpočtovou“ pro horní vrstvy, jenže ani na tu železnou Thatcherovou prostě nemá. Mně je navíc taky hrozně nesympatická, to se musím přiznat, a byla hned od začátku. A přitom já vůbec nedám na to, jak který politik vypadá, ovšem u ní si nemůžu pomoct.
     A Corbyn sice je oproti sympatičtější, ale to nehraje roli. No a mladý určitě mohl přitáhnout třeba na to školství, no ale divil by ses jim? A když zmiňuješ knížete, tak je možné, že je taky jen taková nastrčená figura.. Což ostatně je ta baba divná taky, ale té se nedá věřit už teď, takže co..
     Vlastně se nedá věřit žádnému politikovi, jen ale kdybych si musela vybrat, tak jak píšu výš..
     A podle odhadů prý konzervativci vyhráli, ale nijak valně, ztratili většinu, takže jsi to odhadl dobře.

    • a vy jste jakého rodinného stavu? Jinoch, panic nebo …?:)

     Když se dari, tak se daří. Tenhle Frankfurt zná líp než jen Eintracht, trockista jeden;-) Evropa začíná zvládat fasouny líp než jsem čekal. Van děr Velkej, Rutte, Macron (který teď získá z ničeho i parlamentní většinu..), a v září Merkelova..Myslím, že volici jasně říkají, jak řekl nedávno Juncker: „Chceme více Evropy!“…Koncem tohoto roku tu bude v EU takovej liberalismus, že z toho národovců k bude loupat v kloubech :-).

     Ano, je to válka generaci jak píše na Twitteru novinář Oven Jones z The Guardian.

     Aktualizace: Z průběhu britské volební noci vyplývá, že v Británii vzniklo nové rozdělení obyvatelstva: Sever Anglie proti jihu, staří voliči proti mladým a nevzdělaní voliči proti univerzitním absolventům. Pro konzervativce hlasuje sever Anglie, staří a nevzdělaní voliči, pro labouristy jih země, mladí voliči a univerzitní absolventi. Zdá se, že tradiční volební aritmetiku narušila velká účast mladých voličů. Je to pozoruhodná válka generací.

     Dedouskum z venkova (viz mapa rozdělení preferencí podle sídla) mladí městští liberálové z universit vrátili úder:-).

 21. „(naše) vládní teroristické buňky“ – to je dobrý obrat, a sedí
  to k článku nahoře,
  a autor to teda hodně vychytal.

 22. Pryč jsou doby, kdy banány
  bez fronty byly jen pro pány
  nyní žijem – co chtít více?
  v banánové republice.

Komentáře nejsou povoleny.