Pražská otázka

Po pravé ručce Macíka mapa, krásně zelená, jenom uprostřed žlutý bolák, podebraný, plný hnisu.

Za bolševika se Pražáci naučili žít ve stísněných poměrech: tři generace v bytě 1+2, stali se mistry světa ve výrobě patrových paland, aby se nasulcovali. Přitom byla v republice celá řada míst, ve kterých se nabízelo zaměstnání s bytem 1+3 v novostavbě, sofort, neboli ihned, o náborovém příspěvku nemluvě. Je ovšem pravda, že to nebyla místa ministerských úředníků, referentů a sekretářek na generálních ředitelstvích, v podnicích zahraničního obchodu, byla to místa v materiální výrobě a lidstvu prospěšných organizacích, což se o těch pražských říci nedá. Mohu to dost dobře posoudit, pracoval jsem krátkou dobu na jednom pražském generálním ředitelství a už nikdy v životě jsem si tak krásně nehodil v pracovní době hrbem jako tam.

Dlužno pak podotknout, že na pomoc Praze přišly za normalizace stavební organizace z celé republiky a postavily Pražákům celá nová sídliště (o metru nemluvě), desetitisíce bytů, bez nichž by se jinak stali mistry ve sbíjení třípatrových paland.

Přišla revoluce a vyžírkovský charakter pražských pracovních příležitostí se posílil. Zmnohanásobil se počet státních úředníků centrálních orgánů, přišly navíc nové nabídky pracovních míst v zastoupeních zahraničních firem, v obchodě, IT a službách. Výsledkem tohoto vývoje je nejnižší, skoro zanedbatelná nezaměstnanost v Praze a zároveň nejvyšší průměrné platy, dosahující téměř dvojnásobku úrovně zbytku republiky.

Materiální blahobyt bohužel nebyl následován vzestupem intelektuální* a hlavně politické úrovně. Pozice protekčních kapitalistických spratků způsobila to, že průměrný Pražák miluje kapitalismus, USA, NATO, Evropskou unii, a hlavně pak mají rádi pravicové strany, čím zarytější tyto jsou a škodlivější, tím líp. Jenom za pomoci voličů z Prahy a zahraničí se před vypadnutím z parlamentu zachránily TOP09, STAN, lidovci a díky nim má ODS tak vysoké preference, na které by jinak nedosáhla.

Výsledkem popsaného vývoje je nový český občan, Pražák, který není schopen užitečné práce, domnívá se, že byl zrozen k vládnutí zbytku republiky, že je světový, progresivní, moderní, asertivní a vůbec nejkrásnější. Přitom trapnější a tak nafoukané provinční maloměšťáky nikde jinde nenajdete.

Co s tím?

Jeden starý zapšklý komunista nedávno navrhoval: Oplotit Prahu a nechat vychcípat! Vidláci s kriminálními sklony obcházejí auta s pražskou značkou s hřebíkem v ruce. Úplní naivkové spoléhají na to, že se Praha stane hlavním cílem ruských raket v přicházející jaderné válce a problém se tak vyřeší.

Takhle to fungovat nemůže. Já se ale domnívám, že řešení nabízí postupující globálním oteplování. Jak je známo, přetížené přístroje se intenzivně zahřívají. Proto byla Praha vybudována v údolí Vltavy, kde protékající řeka účinně chladí mozky pražských obyvatel, přehřívající se kvůli nadměrnému zatížení úkoly, na něž nestačí. Proto je také možno na pražských náplavkách vidět stovky a tisíce Pražanů, mužů, kteří si tu v podřepu chladí rozpálená varlata, což je orgán, kterým muži přemýšlejí. Kvůli zachování objektivity dlužno dodat, že tak přemýšlejí někteří mužové i v jiných krajích státu. Požadavek na dokonalé chlazení „mozků“ byl také důvodem vybudování přehrad na Vltavě nad Prahou, které zajišťují, že voda v ní je stále příjemně chladná, ale přitom v zimě její hladina nezamrzá. Led by sice chlazení také zajistil, ale zde by hrozilo přimrznutí a tím by došlo i ke snížení metropolitní mužské populace, nebo alespoň k prudkému omezení její schopnosti plodit.

A jak to tedy souvisí s konečným řešením pražské otázky? Jednoduše. Globální oteplení zajistí takové zvýšení teploty vltavské vody, že účelům chlazení přestane vyhovovat a mužům přehřáté orgány přestanou úplně pracovat. Patrně se to projeví zešlusováním orgánu a jeho spálením na popel s charakteristickým zápachem.

Ženám toto nehrozí, ty takový orgán většinou vůbec nemají, a zbytek republiky si je pak rozebere nastojato.

Řeknu vám, Pražanda, když se povede…

 

*Nedávno se mi dostaly do ruky odborné posudky a rozhodnutí vypracovaná  úředníky tří různých ministerstev. Intelektuální Biafra ducha, paskvily té nejhorší úrovně.

Reklamy
Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.