Jak Andrej měnil až vyměnil

Nadpis je nepřesný, protože ke konečnému efektu, tedy definitivní výměně hroudy zlata za jehlu, ještě nedošlo. Jsme teprve ve fázi výměny vola za berana, drama je pořád před námi, ale důsledky obratné dědečkovy (Andrejovy) obchodní strategie jsou již patrné.

Jak říkají odborníci, není důležitý momentální výkyv preferencí, důležitý je trend, a ten ukazuje, že se od Babiše začali odklánět jeho skalní voliči. Přes sedmdesát procent dotázaných se na serveru Parlamentní listy (jinak Babišova bašta) domnívá, že vláda by měla být sestavena bez AB.

Ono to přešlapování a taktizování voliče baví jenom po omezenou dobu; když se to vleče, přestává ho to zajímat a veřejnost začne požadovat výsledky, nebo alespoň jasnou vyjednávací strategii. A ta je zatím bezpečně schována mezi odstávajícíma ušima našeho velkouzenáře. Nejraději by se spustil s ODS, touto prošlápnutou děvkou polistopadového vývoje, jenže ona nechce, což je vzhledem k její pochybné pověsti zarážející. Tedy se chtěl místo ptáka manželsky spojil s podrazáky, kteří mu obstarali trestní oznámení za hnízdo, ale to nevyšlo pro nepřekonatelný odpor k obsazení ministerstva strachu, chci říci vnitra, tím druhým partnerem.

Pak si nechal na jeden jediný den dobře poradit od pana prezidenta, obdivovatele to východních umění, aby se spojil s jejich domácím reprezentantem, samurajem z Hané. Tuto mesalianci mu zarazili vlastní poslanci, nýmandi, které mistr Kosteleckého uheráku vytáhl z bažiny bezvýznamnosti, a pohrozili rozštěpením klubu i strany. Tedy zpátečka a na scéně jsou opět socani, kteří si teďkonc myslí, že jsou na koni.

Mezitím si AB stačil, skrze přičichnutí k bruselskému velkému světu politických mrtvol a následováním pokynů těchto velmistrů rozkladu, zajistit první pokles politických preferencí vyhoštěním ruských diplomatů. Další pokles mu zajistil Pelikán exportem ruského hackera do USA, snažili se i Stropnický s Karlem Šlechtovou, kteří se zviditelňovali na syrské krizi. Karel dokonce svolala krizový štáb a učila generály plížením plazením, abychom byli připraveni na všechno.

No a největší díru do preferencí ANO udělal ministr dopravy Ťok, rozený Ťuk, když naplánoval silniční daň v desetitisícové roční výši pro vlastníky starších automobilů. Říkal si asi, jsem v demisi, do voleb daleko, proč bych neudělal průvan v zasmrádlých kapsách obyvatelstva?

Takže to suma sumárum páčím na současné preference ANO ve výši okolo 25 procent. A dokonalým a překvapivým obratem ve scénáři by mohli přispět komunisté, kdyby teď poslali ANO k šípku, kulantně vyjádřeno. Ale obávám se, že Filip na to nebude mít Filipa.

Snadno nabyl, rychle pozbyl, tak to na světě chodí. Andrej musí doufat, že jeho Monika bude stejně tolerantní, jako byla babička, která dědečka za transakci s výměnou hroudy zlata za nakonec ztracenou jehlu nevykopla z domu.

Ostatně – Andrej má kam jít. Může začít hnízdit.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.