Vaše Excelence pučisto

Pan prezident se cítil opomíjený až odstrčený. Místo aby byl rád a tento stav si užíval, rozhodl se, že pozornost domácí i světové veřejnosti upoutá rázným činem. I usedl ke stolu a napsal dopis:

Vaše Excelence,

dovolte mi, abych Vám co nejsrdečněji poblahopřál k Vaší odvaze převzít v souladu s venezuelskou ústavou odpovědnost za venezuelský národ a dovést ho ke svobodným a demokratickým volbám. Přeji Vám mnoho štěstí ve Vašem úsilí a pevně věřím, že Vaše snaha bude úspěšná.

Rád bych využil této příležitosti a pozval Vás k návštěvě České republiky. Česká republika oslaví v tomto roce třicáté výročí sametové revoluce a doufám, že i Vaší zemi se přechod k demokracii úspěšně podaří. Věřím, že brzy dojde k posílení vzájemných vztahů mezi našimi zeměmi.

S úctou

Miloš Zeman
prezident České republiky

A bylo.

Čin ten je možné hodnotit – kromě již prezentovaného – z různých hledisek a názory veřejnosti jsou také rozmanité.

Asi nejčastěji prezentované je stanovisko, že Miloš Zeman se chce všemi způsoby vecpat do oválné pracovny (Spencerová), a tedy ze sebe udělal norníka. Do Trumpova konečníku.

Obdobné hledisko prezentují ti, kteří se domnívají, že Miloš chce vyvážit svá pročínská a proruská stanoviska zase pro jednou stanoviskem proamerickým, že je to něco jako když stěhuje ambasády nebo bojuje u Kábulu za Prahu.

Poměrně nesofistikovaný je přístup, který praví, že Zemanovi prdlo v kouli.

Ojedinělý je názor, že se chce přilísat k pražské kavárně (bez šance).

Originální je komentář neznámého umělce: „Zatím si děláte prdel, ale ono to příjde. Jak to jde poznat? Báře Štěpánové se nalévaj kozy.“

Velmi často však komentátoři (v diskuzích na síti, ti mainstreamoví mají zaražené větry) uvažují o tom, že se jedná o čistou ironii, výsměch servilnosti mnohých států k USA.

Jestliže vezmeme na pomoc logiku, pak toto prizma přiloženo k dopisu je jediné, které obstojí. Blahopřeje čerstvě vylíhnuté samozvané excelenci k odvaze převzít odpovědnost za národ. Proč mu rovnou neblahopřál ke sportovnímu vzhledu? V souladu s ústavou samozřejmě ten pokus o převzetí moci není, to vidí i pitomec. A konečně svobodné a demokratické volby je to poslední, co by si americká loutka mohla přát, protože by dostala naložíno. Pozvání k návštěvě pak je výsměch pučistovi, který se patrně krčí na americké ambasádě a nemůže vystrčit ani nos, natož cestovat na návštěvu do jakéhosi Čečenska.

Jedině jako geniální ironie a výsměch americké klace má ten dopis nějaký smysl, jinak jsou na pořadu ty chmurnější náhledy.

Obávám se, že na takovou jízdu ale už Miloš nemá patřičnou koloběžku.

O koulích nemluvě.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

18 thoughts on “Vaše Excelence pučisto

 1. Kdysi byl ten kapitalistický svět na pokraji propasti, jak psalo Rudé Právo za Husáka. To aby na nás lépe viděl – dodal vtipálek. No, dnes jsou na pokraji propasti Rusko s Čínou a vtipkuje kdekdo – i český prezident. Dobrý.

   • Slyšel jsem o lepším – údajně svého času v jedné zemi téhož kontinentu – když bylo v parlamentu dohadování se kdo bude prezidentem jeden poslanec odkráčel za kecpult, položil na něj – kalach to údajně nebyl – a zařval – prezidentem jsem já, má někdo něco proti? nikdo neměl.
    Je to starý, zavadil jsem o to už někdy za mladých let – snad je dokonce zdrojem H+Z.

    • Nu velkým vzorem tu může být i tehdy ještě jen generál Bonaparte, jenž se pár let předtím psal původně „Buonaparte“ a měl tedy takové korsické zvyky. Kterak se vypořádal s tehdejším francouzským parlamentem, zvaným Rada pěti set (citace je z důvodu zkrácení původního textu krácená, leč nikoliv zkreslená):

     Rozlehlo se víření bubnů a granátníci vedení Muratem vběhli poklusem do paláce……
     Dveře se otevřely dokořán, granátníci s puškami připravenými k útoku vnikli do sálu, rozbíhali se poklusem různými směry a vyklidili jej. Neumlkající bubnování přehlušovalo vše, poslanci se dali na hromadný útěk. Prchali dveřmi, mnozí otevřeli dokořán okna nebo je rozbili a vyskočili na nádvoří……
     Hromový hlas Muratův, který na vteřinu přehlušil bubny a nařizoval granátníkům: „Vyžeňte mi všechny tyto lidi ven!“ zněl v jejich uších nejen v těchto prvních minutách, ale mnozí na něj nezapomněli, jak víme z memoárů, po celý život……
     Vojákům bylo najednou přikázáno pochytat několik rozptýlených poslanců a přivést je do paláce. Potom bylo rozhodnuto sestavit z osob takto zadržených „zasedání Rady pěti set“ a nařídit jim, aby odhlasovaly dekret o Konzulátu.

     Událo se 18.brumairu (9.listopadu) 1799, ve Francii, samozřejmě. Citace jsou z dílka J.Tarla (Tarleho?) „Napoleon“, česky Naše vojsko, Praha 1950.

     Záměrně jsem vybral ruského autora, abych zcela jasně deklaroval svoje proruské trolství, nic nezáleží na tom, že všichni autoři všech národností (a že jich je), popisují události shodně.

 2. Dočasný prezident ?
  V naší české kotlince je jednotkou dočasnosti 1 Furt.
  Pod žhavým jihoamerickým sluníčkem se jednotka dočasnosti případ od případu mění od několika týdnů do několika let. Pan doktor Allende by mohl vyprávět.
  Plukovníčci se mění tak často, jako ponožky, nakonec vždycky zvítězí lid a zajímavé je na tom to, že je tam přitom všem pokroku čím dál tím větší bída.
  Za svůj názor jsem chytil sodu, jak je to možné, že v Saudské Arábii žádná moc velká bída není.
  Já to vidím tak, že tam mají za proroka Mohameda, zrovna tak jako v Iráku, Lybii a Sýrii. Vzpomeňte si na pana křesťanského ředitele školy, že ze svého platu uživil 15-ti členné příbuzenstvo. U nás by museli makat všichni, aby nechcípli hlady, tak hbitě volili nohama.
  No ….. a v Jižní Americe je prorokem nejspíš Guevara, nebo ještě spíš Zlaté Tele.
  Lidi se množejí jako králíci po Viagře a lakomství a lenost je tam vlastní i těm nahoře.
  MZ to samozřejmě ví taky, takže je mu šumák, jestli nějakému plukovníčkovi popřeje zdraví, štěstí a dlouhá léta ve funkci.
  Antizemanovci a skalní bolševici skáčou do propasti, protože se jím šahá na jejich milovaný bolševický idol Maduru. Dopřál bych jím, aby si v tom venezuelském ráji pár let pobyli jako obyčejný plebs. Bohatý se maj dobře všude.

   • Tady u nás, v české kotlince, se mi to nepodařilo. Snažil jsem se jak ten blbec, ale vydrápal jsem se jen mezi ty „nejméně chudé“. Asi to bude o schopnostech a příležitostech.
    To bylo u nás.
    Jak se, pane Hudec, dá zbohatnout ve Venezuele ?
    Triviální odpověď bude znít „už se jako bohatý narodit“.
    Věřte mi, pane Hudec, že takový štěstí má strašně málo lidí.
    A některejm z nich je to stejně k ničemu …. např AB junior.
    Někomu holt stačí ke štěstí čikuli a žádné bohatství už nepotřebuje.

 3. Kamoš, stejná lopata jako já, cca před deseti lety jel do Venezuely pracovně a pak tam na pár let zůstal. Nemoh si to vynachválit, vrátil se kvůli rodičům.
  K tomu Zemanovu „uznání“, Eric Best poznamenal, že Zeman, takto Putinův agent dopředu nabízí svým pozváním novému takyprezidentovi azyl.

  • Milý Pepane, pracovitý Čech v cizině, to je pojem pojmů. Odjel za prací do jinýho žebrákova, kde se pracovitým Čechům většinou opravdu daří lépe než u nás. Neukecals mně ! ! !

 4. Nadeje vzdy umira naposled.
  V Afganistanu se to nepodarilo
  V Iraku se to nepodarilo
  v Lybii se to nepodarilo
  co kdyby se ve Venezuele podarilo nainstalovat jedinou spravnou demokracii?
  Kazatele jedine spravne demokracie vi ze v Chile se jim to podarilo , tam na rozdil od Venezuely a jinych statu jsou chudi jinak chudi. Jedine spravne chudi.
  Aby posledni veta neprovokovala nikoho z levicaku (dnes levicak=liberal) k nevhodne(mimonske) odpovedi, zopakuji informaci o liberalnim vykladu chudych.
  Ve spravnych demokraciich v cele s tou nejsvetovejsi jsou chudi chudi vlastni vinou.(nebo z vlastni vule, nevule pracovat c jinak spravne kapitalisticko bezpracne si vydelat na ziti)
  V nedemokratickych rezimech jsou chudi chudi vinou ruznych Chavesu Maduru Allendu a podobnych nedemokratu.!
  Pokud zde nejaky liberal (ci podobne se citici) citi potrebu se korektne vyjadrit, pak nejlepe je pohledem do budoucnosti.
  Jak se ti 1000% inflacne chudi vinou ChavezoMadury nastupem nezistne pomoci svetoveho dobrotrusa zmeni na nechude a zbytek na chude z vlastni vule ci vlastni vinou.

  • Ja tvrdím naopak, že chudí za socialismu svoji chudobou a nedostatkem vědomě podryvali socialismus a právě oni svoni nízkou vybavenosti domácnosti podporovali revoluci a nástup globálního kapitálu!!!

   • To byl omyl, myslel jsem si, že jsem někde jinde na jiném portálu. Omlouvam se.

   • Ejhle Fagan prisel s novym pohledem 🙂
    Chudi za realneho socialismu vědomě podryvali socialismus a právě oni svoni nízkou vybavenosti domácnosti podporovali revoluci a nástup globálního kapitálu!!!

    Chudi ale vrcholne chytri a inteligentni!
    Naschal chudi aby tim poskytli moznost globalnimu kapitalu prijit, osvobodit, pomoct
    a to az tak obetave a nezistne ze az zchlamstnout:-(

    Pokrok v podobe prerodu chudych ze socialismu na bezdomovce(houmlesaky)spravne demokratury.
    Stale lepe a radostneji.

Komentáře nejsou povoleny.