Reportáž z první linie boje s kurvavirem

Výchozí pozice: 15. 3. končila platnost složenky s tisícovkou, kterou mi VZP vracela jako přeplatek limitu úhrad za léky. Protože zmrdi v podobě nagelovalých managorů v těsných sáčkách a ještě těsnějších kalhotách, odhalujících jistý potenciál našeho hajzlíka, nikdy ovšem neurčeno, jestli tím směrem, nebo oním (nebo snad na všechny strany?), o okostýmovaných managorkách v hodně špičatých lodičkách na jehle, s již vyvinutými haluxy, které si zaslouží stejně jako managoři svá zapařená varlata, sakra, o čem jsem to chtěl vlastně psát? Aha. Tedy managoři a managorky (dále jen zmrdi), široce se vyskytující v nadnárodních firmách, u našich monopolistů a přelévají se už i do státní správy, vymysleli systém, ve kterém se zákazník prakticky nedovolá žádného pracovníka, který by mu pomohl vyřešit problém, který mu způsobila firma svou objektivně diagnostikovanou debilitou. A proto jsem se nemohl zeptat, jestli by přeplatek nemohli poslat převodem na účet ani na to, jestli to náhodou nepropadne, tedy jsem v sobotu 14. 3. ráno musel opustit svou splendidní izolaci a vydat se do víru okresní metropole. Což mi zároveň umožnilo pozorovat cvrkot okolo nového řešení důchodového systému.

Po deváté jsem ještě vyslechl tiskovku, na kterou už Babiš nepustil ministra zdravotnictví, což se v souvislosti s projednávanými opatřeními jeví jako pikantní. Někdo tady dokenoval. Nehodlám kritizovat jakékoliv opatření vlády, maká zřejmě nadoraz, což je jinak pro úředníky státní naprosto cizí pojem. Čemu by ale pánové snad mohli vyhovět, je požadavek na jasné vyjadřování. Jestliže několikrát  vyhlásí, že chtějí, aby se lidi nenahloučili v obchodních centrech, tak tomu každý trouba rozumí tak, že mu zavřou Kaufland, což pravda není. Několikrát jsem slyšel, že od páteční půlnoci neprojde přes hranici s Německem v osobáku ani myš, byť by jela v bavoráku. Pak se ukázalo, že to platí až od nedělní půlnoci.

Takže heslovitě: za celou dobu pětihodinového pobytu v okresním městě jsem viděl dva občany, pohybující se na veřejném prostranství s rouškou. Oba to byli Asiati. Navštívil jsem čtyři hypersuper. Albert nebrat! Blbě a nepřehledně uspořádaná prodejna, v provozu dvě kasy, takže v tomto čase dvacet minut čekání ve frontě. Už mě tam neuvidí. Poté po sobě Penny, Lidl a Kaufland. Nemohu říci jediné špatné slovo, naopak, pochvala. S výjimkou polohrubé a hrubé mouky plný sortiment, u kasy jsem byl nanejvýš v pozici stříbrného medailisty, jinak první na řadě. Žádné vybrakované regály, až na tu mouku. A Kaufland navíc hned u vchodu umístil dvě palety jako hora s rýží, jako by chtěl říci, že nás, nadnárodní řetězce, neudoláte, čičmundové.

Ani jedna prodavačka neměla respirátor, a to jsou vystaveny plné palbě. Dával jsem u kasy extra velké spropitné, protože si ho zasloužily. Ovšem – je nutné také uvést, že se žádná nákupní panika nekonala, naopak, lidí byla nanejvýš polovina, co normálně mimo pandemii. Buďto už mají nasyslováno, nebo nepodléhají panice. Nebo podléhají a nevystrkují nosy, čemuž odpovídal i poloviční automobilový provoz i málo zaplněná parkoviště.

Koronavirus berou vážně jenom lékárníci: dovnitř pouštějí jenom po jednom, na pusinkách luxusní masky, gumové rukavice. Tak jsem si při vstupu i já nasadil roušku, kterou jsem jinak měl v kapse abych nevypadal jako srab. Oni se vylekali, já je ale ujistil, že jsem nelyžoval v Dolomitech, že to mám kvůli nim, solidárně, že zdvojuji ochranu. Připomnělo mi to jednoho kamaráda, kterej byl tak divokej, že si musel nasazovat dva prezervativy, jeden většinou protrhnul.

Musím také podotknout, že náš kraj zatím nemá ani jeden prokázaný případ infekce, jako jediný v republice.

Takže zatím dobrý, i když míjíme teprve devadesáté druhé patro mrakodrapu. Asi bude hůř, Andreji.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

16 thoughts on “Reportáž z první linie boje s kurvavirem

 1. Bud rad ze jsi kde jsi 🙂
  I u protinozcu je stale mene mist kde neni vyprodano.
  Posledni zprava z TV je prikaz hlavy statu ze od ted kazdy kdo prileti =14 dni karantena !

  Jinak obecneji k situaci zvane „zacalo to jeste pred r.2000“ !
  Nejlepe to je popsano u souseda a zaverecnou cast s odkazem pridavam:

  Zaslepenost však trvá a pokračuje, dnes v jiném převlečení. Budou osud planety předurčovat zbrojaři, mafie, loupeživá lumpenburžoazie jako viditelní exponenti skrytého anonymního diktátora,
  který zaplétá lidstvo do procesu sebezničení? Svoboda je pokus přerušit tuto domnělou neodvratnost. Svoboda znamená vítězství možnosti nad realitou,
  která se prezentuje jako ekonomický, finanční, vojenský determinismus, valící se planetou jako rozjetý, slepě fungující mechanismus.[…]

  Schoulit se pod ochranná křídla dvouhlavé orlice habsburské, říšské, carské nebo jiné, hlásat osvícenost, ale současně trpět nebo dokonce vítat nad sebou kuratelu kohosi nebo čehosi autoritativního,
  grandiózního, všemohoucího, v tom se projevuje závislé, nesvobodné vědomí.
  Trauma je poranění.

  Český národ ještě žije v traumatu, které mu vsugerovávali agresoři.

  Okupant vnucoval národu představu, že bez vnějších ochránců nemůže existovat. V „české otázce“ se přemýšlí, jak se tohoto traumatu zbavit, jak se osvobodit z uhranutí.
  Jakou léčbou musí poraněný projít, aby se rána zahojila? Kdo vzhlíží k NATO jako záchraně a ochraně, neléčí trauma, hledí pouze do mrtvého zrcadla.

  Text nejznámějšího českého filosofa z roku 1997 nás nutí k otázce:

  Proč lžeme sami sobě?

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2020/02/03/obcas-se-ohlednu/

  • Vaše hlava státu je rozumná, to, že každý, kdo přiletí či přijede z podezřelé oblasti musí do karantény by mělo platit už navždy, ona by cestovatele přešla chuť na rajzování, když by museli platit všechny náklady s tím spojené, včetně bezpečné přepravy z letiště a testování po karanténě. Vím, že se ti tohle nelíbí, ty jsi taky dost čipernej Hanzelka i Zikmund dohromady, ale proč by měl zdravotnický systém platit někomu následky jeho roztopášností, když se po občanu chce, aby přispíval na svá degenerativní onemocnění, za která většinou nemůže.

   Co se filozofa týká, některý národ si nechává rád vsugerovávat traumata, jiný se proti vsugerovávání brání, a to dost fest. Viz chování lidí za války u nás a třeba v Srbsku nebo Řecku.

   • Na to vám obhájce všemi utiskovaného národa poví, že u nás to jako v Řecku a Srbsku nešlo, protože nemáme jejich terén a hlavně dostatek hustého křoví.

    • Teď bych nechtěl, aby to bylo bráno jako zlehčování oběti těch, kteří v odboji proti okupantům položili své životy, to je vám také jasné, můj strejda mezi ně patřil. Ale je také pravda, že ochota postavit se agresorovi je u nás asi tak o jeden řád menší, než je u vyjmenovaných jižanů, o Rusech a Polácích nemluvě. A zase, já to neberu jako vysloveně negativní vlastnost, jestliže se někdo nerad pere, nemusí být kvůli tomu horší než nějaký agresivní parchant. Ale možná by bylo dobré začít pěstovat trochu víc křovího.

   • O Koronaviru nazor (Rudy) jako odpoved pro ustrasene jedince a reakce.

    Proč podléháš strachu? Co víš o koronaviru? Proč se bojíš? Zkus si odpovědět. V této republice dosud nezemřel ani jeden člověk, jsou pouze nakažení a média rozšířily paniku. Na chřipku od začátku roku zemřelo přes 200 lidí. A řeší někdo chřipku? Nakupuje těstoviny? Proto sám sobě polož otázku – čeho se vlastně bojíš?

    jako odpoved na Tve:
    Vím, že se ti tohle nelíbí, ty jsi taky dost čipernej Hanzelka i Zikmund dohromady, ale proč by měl zdravotnický systém platit někomu následky jeho proztopášností,….

    Vidis me spatne !
    Predevsim to nebyla zadna prostopasnost ale zvedavost a nutkani podivat se tam kam jsem z realneho socialismu nemohl.
    Ty obrazky z cestovani po svete ktere jsou k spatreni na mem blogu maji co do poctu zemi daleko k H+Z.
    Pote co se mi prehoupl dalsi krizek letam uz jen domu (do rodneho kraje) coz jest tento rok v ohrozeni.
    Take mam ten dojem ze panika je prilisna a srovnani s klasickou chripajznou (viz odkaz citovany vyse od kazatele viry Lasky a Odpusteni) je na miste.
    Komu se ten bordel asi hodi nejvice nejlepe a nejradostneji ?
    Jake ze to problemy jsou tim odsunuty a nereseny?
    Jake vyreseny?

 2. Vzal jsem ten virus přes integrál (nasliněný palec) a vyšlo mi, že bez karantény už bychom dneska byli na 1 000 případech. Máme 236 a zítra tipuji na 350. Kdo dá víc ?

  • V Itálii ale karanténu už pár dnů mají a jsou na 3500(!) nových případech denně?
   Tam jsem hodně zvědavej, jak se to bude vyvíjet dál a podle toho se dá aspoň hrubě predikovat vývoj u nás, i když v menších číslech, doufám.

   • „V Itálii ale karanténu už pár dnů mají “
    Přesněji od 10.3.
    Pokud je inkubační doba Covidu 19 nějakých 10 dnů, měly by tam počty nově nakažených po 20.3. markantně klesnout.
    Pokud ne, je všechno jinak a panbů s náma se všema.
    Ze středověku nám zůstaly morové sloupy, tak doufám, že po nás nezůstanou koronavirové.

    • Ty sloupy stavěli přeživší. Ne na památku těch, co měli smůlu, ale jako poděkování Panně Marii, že právě jim to zařídila.
     Jestli přežijou Schillerová a ten ministr pro všechno, možná je napadne dát na sloup svatého Andreje.

    • “Za posledních 24 hodin Itálie rovněž potvrdila 4207 nových případů nákazy. Celkový počet infikovaných v zemi je tak 35 713”
     “…počet mrtvých kvůli nemoci způsobeném koronavirem za 24 hodin o 475 na celkových 2978”
     .https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/data-z-italie-99-obeti-koronaviru-melo-jine-zdravotni-potize/r~8bd30926692b11ea95caac1f6b220ee8/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=default&utm_term=position-1&utm_campaign=Aktualne

     Tak to je výsledek 9.denní karantény v Itálii.
     Co je tedy špatně?
     To jejich vítací „pac a pusu“ už si určitě odpustili a jsou myslím vyděšení dost, aby karanténu dodržovali.
     A stejně se dostávají pořád do vyšších čísel.

     • To jste čekal, že karanténa to vyřeší za 9 dní? Vždyt než se nemoc projeví je to prý nejčastěji 5-7 dní ale již předtím asi člověk šíří virus dál. A ti nakažení zase dál. 9 dní je moc krátká doba.

      • Já jsem výše psal, co bych čekal.
       „Pokud je inkubační doba Covidu 19 nějakých 10 dnů, měly by tam počty nově nakažených po 20.3. markantně klesnout.”

       Tak po 20.3.sice ještě není, ale karanténa trvá už déle než těch 7 dnů, které sama zmiňujete.
       Tzn., že už teď by měly počty nově nakažených pomalinku, ale jistě klesat, nebo se aspoň ustálit na stejné hodnotě.
       Trend je ale přesně opačný.
       Jasně, zasahuje do toho hodně dalších faktorů, jako zvyšující se počet testovaných atd. ale zatím se prostě rychlá účinnost všech těch opatření nepotvrzuje.
       To samozřejmě neznamená, že byla zbytečná, bez nich by to možná v Itálii už vypadalo jako v Iranu (z toho mála co tam o tom víme),
       Tak uvidíme příští týden.

 3. Včera 16.03.2020
  Roušku má z prodejen kolem náměstí jen Vietnamka. Prodejnu ovládá gestikulací dirigenta a nepřetržitě konverzuje přes skype. Ze sortimentu je zajímavé pivo Nošovice po třech korunách. Tak nějak jsem si představoval tu svobodu a demošku. V hyper mají obvyklý sortiment,ale lidi nikde.
  Dnes 17.03.2020
  Roušku mají všichni. V hyper zlevnili brambory z 79,- na 59,- . Za kilogram, za metrák to bylo kdysi dávno. Na obrazovce mám snímek prázdných regálů. Otřepaná věc, povídám si. Ale oni za to chtějí ještě peníze, že prej 399,-. Ale je to nevinné, šlo o nabídku regálů.
  Kateřina Mahdalová na Seznamu poučuje, co dělat, když ještě nemáme příznaky. Tak například nedávat děti ke hlídání seniorům. Přitom prvotní nákazu dodnes pořád zabezpečují lyžaři.

Komentáře nejsou povoleny.