Nebyly vyčerpány všechny možnosti…

Vidlák v článku (ZDE) provedl sebekritiku, což je znakem skutečného muže. Chtěl jsem mu napsat svoji reakci pod článek, ale začalo se to rozrůstat a tedy to napíšu sem.

Mám teď pozici generalissima po bitvě, ale ne úplně, protože to ještě neskončilo a výsledek je stále ve hvězdách. Při vědomí toho, že se následující text nebude líbit a naproti tomu s jasným a zásadním uznáním faktu, že Rusko bylo vystaveno geopolitické a vojensko-strategické agresi obrovského rozměru (základny USA u jeho hranic) si myslím, že začít válku byla hrubá chyba. Nebyly totiž vyčerpány všechny možnosti a mělo to navíc zcela chybné načasování. Výzva k USA ke stažení vojenské infrastruktury z východní Evropy (o to totiž jde, ne o členství v NATO, ale o základny) neměla přijít na podzim, ale na jaře, po předpokládaném odmítnutí v létě pak na podzim ultimátum k evropským členům NATO, ve kterém by bylo stanoveno stažení základen z východních území bývalých členů Varšavské smlouvy do listopadu 2021, po předpokládaném odmítnutí vyhlásit sankce: ani kubík plynu a barel ropy přes nepřátelskou Ukrajinu a Polsko, za průtahy se zahájením provozu Severního proudu 2 zastavit dodávky v jedničce – a Hic Rhodus, hic salta, šmejdi agresivní anglosasští, germánští a přidružení slovanští. A jako bonus žádné obilí, žádná hnojiva, majetky západních firem v Rusku zrekvírovány, vklady státu v západních bankách předtím staženy. Prosinec na krku, Děd Moroz udeřil svou holí o zem a v cimrách dvanáct stupňů.

Do čtyř měsíců by byla ekonomika EU na huntě a s příchodem jara pak ty dnešní tvrdé tlamy natoidních válečníků a agresorů změkčeny do servilních šklebů. To je to, čemu rozumí, tvrdá ruka a kopanec, nikoliv žvásty o „našich západních partnerech“, co nepřihlížejí k našim oprávněným bezpečnostním zájmům. Mohl by pak přijet Biden a do plynem opuštěných trubek začít prdět, podle svědků mu to jde báječně.

Pozice stran by se rázem obrátila a hlavně by nedocházelo, čert vem materiální škody, ke ztrátě lidských životů.

Přiznat chybu je správné, čestné a předpokladem důstojného stáří a pohřbu s nefalšovaně plačícími potomky. Ano, Vidláku, udělal jste chybu v optimistických předpovědích, ale vařil jste z obecně dostupných zdrojů, oslněn bleskovou akcí RF v Kazachstánu. Větší chyby ale udělal Vladimír Vladimírovič a ten už si to ve svém věku a postavení nesměl dovolit. Na blogu se za chybu platí omluvou, Rusko a jeho vedení platí za své chyby životy svých vojáků, zbytečně. A to by mělo Vovku stát sesli, doufejme, že kultivovaným způsobem.

Mimochodem – všimli jste si, že se čestné a poctivé chování zcela vytratilo z nabídky?

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

20 thoughts on “Nebyly vyčerpány všechny možnosti…

 1. Nic proti vašemu názoru na časování akcí, potažmo řešení této krize, která bohužel vyústila do války.
  Z pozice nejchytřejšího, najmladšího a nejkrásnějšího gaučového generála vám ovšem ukládám tento domácí úkol přepracovat kvůli chybkám dosti podstatného charakteru.

  1/ Samotný soudruh Zelenský – prezident Ukrajiny žvanil v prvním týdnu války (než dostal nové noty) zcela otevřeně o tom, že Ukrové chystali zahájení invaze do DNR a LNR, potažmo na Krym, na 7. 3. 2022 a nemohl moc rozdýchat, že Ivani předběhli Ukrajinu o dva týdny. Válka by tedy probíhala tak, jako tak, akorát by Ivani museli zcela zřejmě sáhnout hlouběji do svého arzenálu.
  2/ tlačit na EU ekonomicky PŘED (!!!) zimou by bylo pozdě, zásobníky s plynem by byly plné a Ojropolitici by měli další rok na to, aby se s Ivanem pokoušeli i nadále vytírat schody, jak s kusem hadru.
  3/ do svých úvah jste nezahrnul prostý fakt, že Putin vyjádřil „přání“ odsunu zahraničních jednotek NATO již na podzim loňského roku a dostalo se mu nezakrytého posměchu – byť přiznávám, že v politicky korektní podobě – //nelze, nejde, nemůže, smlouva, závazky, blablabla//.

  • Fatálně zapomínáte na to, že z nás dvou jsem mladší a krásnější já, navíc jsem deset let učil, tedy aprobaci na opravu písemných prací mám já, nikoliv vy. Tedy:

   Ad 1) – Pokud by na podzim 21 byla Evropa vystavena drtivým ekonomickým sankcím, potom by zelená hysterka nemohla začít v březnu 22 útok na DLR a LLR, protože by vrcholila EU krize a NATO mělo starosti s vlastním obyvatelstvem, tedy by nedostal souhlas, pokud ovšem ten ukrajinský útok nebyl typu JPP, důkazy žádné, soustřeďování vojska bylo na obou stranách hranice. Válka by tedy nejspíš vůbec nezačala.

   Ad 2) – Nikoliv, zásobníky s plynem by nebyly plné, protože se tehdy spekulovalo s nižší cenou na volném trhu než byla při smluvních dodávkách a tedy se neplnilo na sto procent. Navíc plyn z plných zásobníků vydrží měsíc (zhruba a jak kde) a pak je stejně šmytec.

   Ad 3) – Ano, byl by odmítnut jak na jaře, jako byl odmítnut na podzim, ale dostal by čas na ultimáta a zahájení plynové blokády v pro Rusko nejvýhodnějším čase, tedy v tom listopadu, ne až teď pomalu v létě, pokud se vůbec k tomu odhodlá. Kapánek hamoun, tenhle Vladimírek. Přitom kdyby občané dostali na výběr mezi dočasným utažení opasků a válkou, jistě by zvolili ty opasky, vojáci jsou přeci jejich děti.

   • Sankce Rusku dávají pořádně zabrat. 🙂
    Rubl prudce posiluje a tento týden dosáhl vůči americkému dolaru na nejsilnější úrovně za poslední čtyři roky. Kapitálové kontroly zavedené po ruské invazi na Ukrajinu výrazně zvýšily poptávku po ruské měně. Putin ve středu nařídil zvýšit důchody a minimální mzdu o deset procent.

  • Ivani? Já znám spousty ukrajinských Ivanů. Je to jedno z nejrozšířenějších ukrajinských křestních jmen

 2. Moznosti nevyuzili ani jednu a je na to jednoduchy dukaz: Pred platbou za ruble se Rusove prsili tim, ze na ne bylo uvaleno 9800, slovy: devettisicosmset (s timhle jsem mel problemy uz odmala na poste: jak rozdelovat?) sankci, zatimco oni nedali ani jednu.
  Jenom si korektne stezovali na nedodrzovani smluv, pred prazdnymi pleny, ze kterych vsichni utekli. Informace o skvelem recnikove vykonu probehla pouze na Ria Novosti.
  Kdyz da spratek na piskovisti nekomu lopatickou po hlave a ten drzi jak drevenej, tak samozrejme bude i nadale dostavat tolik, co se do nej vejde.
  Natura „hot, anebo cehy, nas mnogo“ je zrejme ruska charakterova vlastnost, jez se nejde zbavit. Dlouho drzi jak ovce a pak jim bouchnou saze a vsechno semelou.

  • Ono to zase tak jednoduché není. Kyjev se na válečný konflikt připravoval (na rozdíl od EU) dost dlouho a byl mohutně podporován vojensky, ekonomicky i politicky po celou tu dobu. K tomu útoku ze strany Ukrajiny by pravděpodobně došlo a hlavním bojištěm by se staly obě republiky a Krym, možná i okraj Ruska. Pokud by to chtěli Rusové účinně zastavit, museli by ty oblasti rozmlátit tak že by tam nezůstal kámen na kameni. A tam všude měli svoje lidi jejichž ochranu jim přislíbili. Jak asi by tohle vnímaly členské země RF? Jak by se postavily k Rusku a Putinovi?
   Na druhou stranu, pokud by Rusku vyšel ten blitzkrieg významě by tím posílilo svou reputaci jak „venku“ tak i „doma“. No nevyšel. Můžeme se jen dohadovat zda to bylo proto že podcenilo ukrajinskou připravenost, nějakou kolaborací ve vlastních řadách atd. ale tak do hloubky do „zálulisí“ nevidíme abychom si dokázali vytvořit nějakou reálnou představu.
   Dle mého mínění byl západ připravený na tu variantu s útočící Ukrajinou a podlomením důvěry u členských států RF, ve kterých by hned zahájil rozkladnou činnost na plné obrátky pod sloganem: „Když budete s Rusy dopadnete jako Krym, DLR a LLR. To chcete!?“ Myslím že Putin udělal jedno rozhodnutí ze dvou špatných, protože každé jiné by bylo ještě horší a vsadil na variantu o které jen doufal že by mohla vyjít. No a ted je to tak jak to je.

   • Varianta s útočící Ukrajinou bylo přesně to, na co měli Rusové počkat, neútočit první. Argument se zničením DLR, LLR a Krymu neplatí, protože toto je ruská doktrína ve věci použití jaderných zbraní, kterou upřesnil Medveděv bohužel až v březnu 2022, když už se medvědovi předtím podařilo šlápnout na misku a rozlít mlíko:

    „A začtvrté při aktu agrese proti Rusku anebo jejímu spojenci, v jehož důsledku by byla ohrožena daná země.“

    Této definici vyhovuje ten případný útok UA na DLR a LLR a pouhá hrozba by ho zastavila během jednoho dne, pokud by hrozba nestačila, tak praktická ukázka ho stopne druhý den. S jadernou mocností se neválčí, zní další definice, takže si myslím, že by si to vůbec nelajzli. Spojenectví RF s DLR a LLR bylo v únoru 22 příliš čerstvé, aby se mohly projevit jeho účinky na konflikt, Ukrajinci nedostali možnost si vyzkoušet, co udělá jeden jediný granát, vypálený na Doněck za nové situace. Proto si myslím, že ta speciální operace byla unáhlená, zbytečně vystavila Rusko do pozice agresora, přičemž samozřejmě pořád platí, že červené čáry překročily USA svým budováním základen Rusku pod zadkem. Ty Putinovy pouliční poučky z Leningradu (udeř první) v mezinárodních vztazích platí jenom omezeně.

    • „kterou upřesnil Medveděv bohužel až v březnu 2022“
     Ano bohužel. To měl nikoli upřesnit ale velice jasně a nesmlouvavě křičet do světa už aspoň o půl roku dříve – po vzoru KLDR.
     I když …. Možná by jestřáby z NATO lákalo prověřit si jestli se tím Rusko bude opravdu řídit a s o to větší vehemencí by Ukrajinu do toho útoku nahnali. Třeba i jen proto aby přestaly být USA tou jedinou zemí která použila A-bombu proti jiné zemi.
     No a to čekání … Na Ukrajině se válečně šturmovalo čím dál víc a ty vládní proklamace o získání Krymu zpátky, konečném vyřízení separatistů, o vstupu do NATO a že taky chtějí A-bombu … to nebyly výkřiky jen tak do tmy.
     Tak si představ že by se UA armáda spokojila „jen“ s tím vyhlazením separatistů a obsazením Krymu, jehož připojení k Rusku západ nikdy neuznal. Stále ještě by měl Putin čekat a nebo už hodit tu atomovku? A když hodit tak kam? Na Kyjev plný civilů aby to bylo dostatečně odstrašující? A v očích západu by se stejně stal agresorem protože: „Ukrajina si jen dělala pořádek doma.“
     No a kdyby ji nehodil tak by to vypadalo že jen tak plká a nejspíš ji nepoužije ani když se zaútočí konvenčními zbraněmi přímo na Rusko. Západu by tím byl jen pro smích. Zaútočit by ale nějak stejně musel aby i doma nevypadal jako trouba co si nechá všechno líbit a je ochoten obětovat pro mír jak separatisty tak i Krym. Takže i v tomto případě by se stalo Rusko agresorem.
     Mělo by tedy to čekání nějaký smysl? Rusko by do té agrese bylo dotlačeno tak nebo tak. Ale čím později – tím lépe vyzbrojená a „nabuzená“ Ukrajina by proti němu stála a není vyloučeno že už coby členský stát NATO.

     • Rekapitulace je v pořádku, v hodnocení možného vývoje po zahájení UA útoku proti DLR se podle mě mýlíš. Viděl jsi záběry z Bagdádu po zahájení amerického útoku na Irák? Takhle by musel vypadat Kyjev v první hodině poté, co by Ukrajinci zahájili útok. Jenže na to holt Rusové nemají odvahu a já se jim ani nedivím, na to musí být ten zkurvený anglosaský žaludek.

  • Jeden komentář pod videem se mi natolik líbil že ho sem dám místo vlastního:
   „JÁN ĽACH
   svinstvo, zberba spinava. Mam rad Rusov a po tom ako po nich tie špinave akože elity idu milujem rusko ešte viac. a Djokovoč ten je pre mna ozaj človekom a ma moj velky obdiv. Verim že si to mysli vačšina pričetnych ludi. Kam to až chcu dohnať?????? som zly človek ked mam rad rusov??? každy rus je zločinec???? a čo americke bombi???? to je v poriadku??? aj ked američania vraždili a bombardovali kopec krajin tak som chcel vidiet americkych športovcov na olympiade a inych podujatiach. Takisto teraz si prajem ruskych športovcov na podujatiach. To čo za zvrateny svet je že vtedy boli tichi ty čo teraz najviac kričia???? nie je vam hamba isť do mcdonaldu???? ved to je americka firma a američania zavraždili len v iraku dvestotisic deti. fuj“

 3. Tarasi, já bych řekl, že si ruská armáda vede velmi dobře. Všechno jde podle plánu. Stále větší část Ukrajiny je osvobozena od nácků. Jde to pomalu, ale jinak to nejde…náckové vedení americkými instruktory se zaštiťují ženami s dětmi. Prostě hrdinové. Četl jsem, že banderovci prchající do Německa a pak do Kanady atd. vyvražďovali ještě v roce 1946 na Slovensku Židy. Mučení a vraždění žen a děti…to jim bylo jedno. V roce 1991 se zase vrátili na Ukrajinu. Genocidní Bandera měl svého skvělého přechůdce v Petljurovi (jeho vojáci někdy kolem roku 1919 umučili obrovské množství Židů.) Oba dva měli svůj vzor v rovněž genocidním Bohdanu Chmelnickém.
  Českými médii bych se vůbec nezabýval. Ti budou do poslední chvíle tvrdit, že kandidát Nobelovy ceny Zelenskyj vyhrává na všech frontách. Něco jako německé týdeníky za Protektorátu. Mimochodem, četl jsem kroniku svého rodného města v pohraničí z roku 1945 a pobavilo mně, že místní německé obyvatelstvo ještě 2. května 1945 věřilo ve vítězství Německa ve 2. světové válce. Tomu se říká optimismus.
  Horší je to, co bude s námi. V Pobaltí rovněž zbavují rusky mluvící občany lidských práv. Před lety došel pravicový aktivista MUDr. Roman Joch k názoru, že pokud se Putin rozhodně svým rusky mluvícím krajanům pomoci, měli bychom všechny Čechy, kteří kdy projevili sympatie k čemukoliv ruskému, umístit do koncentračních táborů. Podle posledních vyjádření Fialy, Rakušana atd. si myslím, že koncentrační tábory jsou na spadnutí. Pokud Zelenskyj s Bidenem vyhrají, strčí nás v euforii z vítězství do koncentráků. Pokud prohraji, budou se mstít, koncentráky nás rovněž neminou. Nenávist k čemukoliv ruskému není ve světě nic nového. V roce 1919 chtěl ruský skladatel Sergej Prokofjev emigrovat do USA. Imigrační úředník mu však řekl, že to nepřichází v úvahu, protože je bolševik. Prokofjev odvětil, že právě před bolševiky utíká z Ruska do USA. Na to imigrační úředník odvětil, že úplně všichni Rusové bez rozdílu jsou bolševici. Ve filmu Lordana Zafranoviče „Okupace v 26. obrazech“ ustašovci v autobuse vyřízli jazyk a oslepili ruského kněze, který utekl před komunisty a tvrdil o sobě, že je antikomunista. Ustašovci mu však připomněli, že kázal rusky a proto je vinen. Podle kanadského premiéra Justina Trudeaua jde v případě Ruska a Rusů o kolektivní vinu. Úplně všichni Rusové nesou vinu na ruských agresích a měli by nést odpovědnost.

  • „Úplně všichni Rusové nesou vinu na ruských agresích a měli by nést odpovědnost.“ – Zajímavé je, že se v případě kolektivní nenávisti Západu vůči Rusům jedná o rasizmus pur, nenávist anglosaských koňských hlav vůči národu s kulatými hlavami a asiatsky cinknutému, který si ze své země dovolil vypráskat vznešené francouzské paruky a potom i ušlechtilé nordické lebky. A navíc může Indiánům ukradenou zemi zlikvidovat na prach a popel v několika hodinách. Kulaté hlavy si prostě dovolují moc a je nutno posadit je na místo, kam patří, tedy do láptí, tahat lodě po Volze a nevolnický režim. A samozřejmě, stejně jako s Indiány, sebrat jim to, co jim v podstatě nepatří, tedy moc velkou zemi a její nerostné bohatství.

   Kdyby se stejným způsobem dnes jednalo s černochy, posrali by se všichni ochránci černošských kriminálníků dokulata. Přece analogicky platí – pokud Russáci, tak negři, pokud vyloučení ze všech možných organizací, včetně sportovních, tak negři zpátky v autobusu dozadu, pokud zabavování majetku, tak čmoudi zpátky na bavlníkové plantáže, pokud zákaz vstupu pro Ivany, tak extra hajzly.

   Měřeno US svinskými agresemi všude po světě, je invaze na Ukrajinu civilizační záležitostí s ušlechtilým podtextem likvidace banderovců. Nemuselo se to stát, moje pacifistické založení se vzpírá, Ukrajině se tím dostalo (vedle skutečného neštěstí války) pozornosti, kterou si tenhle necivilizovaný, nacionální, vůči svým menšinám od nepaměti genocidní, zkorumpovaný a v americké režii celý východ Evropy rozvracející režim nezaslouží. Jak napsal Sax, Rusové nejdřív drží jak berani a pak jim bouchnou saze. Jediné ponaučení, které ze současné krize i z celého poválečného vývoje vyplývá je to, že s USA , které rozesírají celý svět a nasáčkují se pravidelně tam, kde nemají co pohledávat (Ami go home) nelze mírově koexistovat a rozumí jenom velkému klacku, tedy metodě, kterou Amíci sami uplatňují. Pro svět bohužel.

  • Kronika rodného města v pohraničí…
   Miloš Pick popisuje cestu skupiny vězňů koncentračního tábora v závěrečném chaosu (hrozilo postřílení) , když dorazila do Staňkova a dějiny tam byly najednou někde v dobách slavných vítězství a příslušníci pořádkové stráže ,pokud projevili pochybnost, viseli na ovocných stromech s nápisem ,,zrádce“. Pověsili i jednoho ze skupiny vězňů (Němce), který se jim snažil vysvětlit , že před několika dny viděl německá města, srovnaná se zemí a válka je u konce.
   Ovšem Američani přišli až za dva dny…

 4. Vidláka nečtu, jen vím o jeho existenci, ale tenhle článek jsem našla převzatý na jiném webu a velmi ho zdejším filozofům a vojenským stratégům doporučuji.
  On by byl prospěšnější profi-rusofobům, zvlášť pak politicvkým, ale ti by si ho jistě neotevřeli už ze zásady a z obavy, že by nechtě mohli zradit svou Ukrajinu – velikou, hrdinskou, svobodnou, demokratickou – a vítězící. 🙂
  https://www.litterate.cz/pro-nas-kriticka-chvile/

  • ???
   Samozřejmě. Myslela jsem tím, že ho úmyslně nevyhledávám, článek jsem našla náhodou a situaci vidím podobně jako autor.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s